Ana Sayfa Genel Sağlık

Saç Biti Nasıl Geçer?

Saç Biti Nasıl Geçer?

Özellikle kafa derisine yakın yerlerde bulunan kahverengi, sabit duran sirkeleri fark etmek zor değildir. Sirke, saç bitinin yumurtasıdır. Sağlıklı kalabilmesi için sıcaklığa ihtiyacı vardır ve bu sıcaklığı yakalayabilmek için de bitler sirkelerini; yani yumurtalarını kafa derisine yakın yerlere bırakırlar. Peki saç biti nasıl geçer? Saç biti nasıl temizlenir? Aslında bu soruların yanıtları oldukça zordur; en azından saç bitinden kurtulmanın zaman aldığını söyleyebiliriz. Hele bir de uzun saç söz konusu ise… Sizlere farklı tarifler vereceğiz. Bu tariflerden dilediğinizi, saç bitinden kurtulmak için kullanabilirsiniz.

Evde Saç Biti Nasıl Geçer?

Saç bitini, özellikle de sirkeleri yok eden etkili malzemelerden bir tanesi vazelindir. Yeterince bol olmasına dikkat ederek saç diplerine ve sirkeleri gördüğünüz yerlere vazelin uygulayıp, ardından bir saat kadar bekleyin. Bu sayede saç biti hava alamayacaktır. Ardından saçlarınızı bit tarağı ile tarayın. Sonrasında da varsa bit şampuanı ile yoksa da normal şampuan ile saçlarınızı yıkayın. Saç bitinden tamamen kurtulana kadar bu işlemi her gün uygulayın.

Esansiyel yağların geneli, ama özellikle lavanta yağı ve okaliptus yağı saç biti ve sirkeye karşı oldukça etkilidir. Bir kase içerisine beş damla okaliptus yağı, beş damla da biberiye yağı damlatın. Üzerine, saçınıza yetecek kadar zeytinyağı ilave edip yağları birbiri ile karıştırın. Hazırlamış olduğunuz yağ karışımını saçlarınıza ve saç diplerine uygulayarak bir saat kadar bekleyin. Sonrasında bit tarağı ile saçlarınızı tarayıp, ardından da yıkayabilirsiniz.

Mayonezin yoğun yapısı saç biti ve sirkelerin yok olması için oldukça etkilidir. Yapmanız gereken sadece, saçlarınıza ve saç diplerine mayonez ekleyip ortalama 15 dakika beklemesini sağlamaktır. Ardından saçlarınızı bit tarağı ile tarayabilir ve canlı sirkeleri canlı olmayanlardan ayırabilirsiniz. Sonra da saçlarınızı her zamanki gibi yıkayıp bir kere daha tarayın.

Beş damla nane yağının içerisine, saçınıza yetecek kadar zeytinyağı ilave edin. Hazırlamış olduğunuz karışımı saçınıza uygulayıp bir saat kadar bekleyin. Sonra, sirke ve saç bitinin yoğun olduğu yerlere, isterseniz elma sirkesi isterseniz de beyaz sirke dökün. Bu şekilde de 15 dakika bekleyin. Sonrasında bit tarağı kullanarak saçlarınızı tarayıp, her zamanki gibi yıkayın. Çok etkili bir yöntem olmakla birlikte, en fazla dört uygulama yapmanız halinde saç bitlerinden ve sirkeden kurtulabilirsiniz.

Limon, asitli yapısı ile saç diplerindeki ölü deri de dahil, saç bitlerinden kurtulmak için etkili bir malzemedir. Sirkeler üzerinde de etkilidir. Yapmanız gereken bir tane limonun suyunu sıkmak ve saçlarınıza bolca uygulamaktır. Sonrasında bir saat bekleyip, ardından da saçlarınızı bit tarağı ile tarayarak yıkayabilirsiniz.

SON YAZILAR