Ana Sayfa Genel Sağlık

Polen Nezlesi Nedir?

Polen Nezlesi Nedir?

Baharın gelmesiyle birlikte alerjiler artış göstermektedir bunun sebebi ise bahar ayında çıkan polenlerdir. Polen nezlesi denilmesinin sebebi de buradan gelmektedir.

Alo pi denilen alerjik hastalığın sonucu olarak buna hassas olan kişilerde bahar aylarında polenlerin uçuşmasıyla birlikte solunum yoluyla vücuda alınmaya başlar. Belli bir süre sonra vücut biyokimyasal silah üreterek kişide alerjik belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olur. Polen nezlesine kapılan kişilerin rahatsızlık dereceleri havadaki polen miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Polen Nedir?

Polenler bitkilerin erkek üreme hücresi olup uçuştukları takdirde dişi ve erkek olmak üzere ikiye bölünürler. Rüzgarın etkisiyle uçuşan polenler 200 km ileri gidebilirler ve havada döllenerek uçuşurlar bu döllenme sonucunda bitkilerin ve ağaçların çoğalmasına sebep olurlar

Polen Nezlesinin Belirtileri

Polen nezlesinin belirtileri ve oluşturduğu hastalıklar ise şöyle;

Havada uçuşan polenler ilk olarak burunda ve gözlerde birikmeye başlar Burunda alerjik rint gözlerde ise konjıktive neden olmaya başlar.

Polenlere karşı alerjisi olduğunu düşünenler ilk olarak hangi tür polenlere alerjisi olduğunu öğrenmek amacıyla alerjik test yaptırarak kesin sonuç alabilir.

Bahar ayının gelmesiyle birlikte polen nezlesi grip, astım, bronşit, kuru öksürük, sinüzit, baş ağrısı, kulaklarda ve genizlerde tıkanıklık gibi hastalıklara beraberinde yol açabilir.

Polen Nezlesinden Nasıl Korunulur

  • Polen nezlesinden korunmanın birçok yolu olmakla birlikte ilk olarak polenlerin uçuştuğu saatlerde yani sabah gün doğumundan saat 10.00 a kadar dışarıda durmamaları gerekmektedir.
  • Dışarıda giydiğiniz kıyafetlerinizi yatak odanızda çıkarmayanız
  • Evlerinizde ve işyerlerinizdeki klimalarda polen filtreli klimalar kullanın böylelikle dışarıdan gelebilecek polen tozlarını önlemiş olursunuz
  • Polenli havada dışarı çıkacaksanız ağız ve burun kapalı olacak şekilde bir maskeyle çıkın
  • Tatil planlarınız var ise şehir kenarlarına yakın yerleri değil deniz kenarı veya yüksek yerleri tercih edin
  • Araba ile seyahat ederken camları açmayın hava sirkülâsyonunu sağlamak için araç klimasını kullanın ve filtrelerini düzenli olarak temizleyin
  • Çim biçmekten uzak durun saman ve ot birikintilerinin yakınlarında dolaşmayın aksine tozları alerjinizin ilerlemesine sebep olacaktır
  • Her gece yatmadan önce duş alarak polenlerden arınabilirsiniz

Polen Nezlesi Nasıl Geçer

Polen nezlesi olan kişiler yukarıda yazdığımız korunma örneklerine kesin olarak uymalıdırlar. Bu uygulamalar sonucu şikayetleri geçmez ise en kısa uzman doktora başvurarak ilaç tedavisi başlanır, bu ilaçlar kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır eski usul kulaktan dolma ilaçlar farklı alerjenlere ve rahatsızlıklara yol açabilir. Eğer alerjisi olan kişinin şikayetleri ilaç tedavisiyle geçmiyor ve giderek artıyorsa aşı tedavisi uygulanmaya başlanır, bu aşılar alerjinin evresine göre en düşük dozdan başlayıp seyrek aralıklarla alerji geçene kadar dozajları yükseltilir.

SON YAZILAR