Ana Sayfa Genel Sağlık

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes Darlığı Neden Olur?

İnsanların birçoğunda hayatları boyunca bir kere nefes darlığı ya da nefes kesilmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalmıştır. Yapılan ağır spor aktiviteleri, merdivenleri hızlı çıkmak, bisiklet sürmek gibi aktivitelerden sonra nefesiniz kesilebilir ancak bu durum kontrol edilebilir ve doğal bir durumdur.

Burada anlatmak istediğimiz nefes darlığını nefes alma şeklinin normalden çok daha zor ve rahatsız edici bir şekilde alınmasıdır. Nefes darlığı yaşayan kişiler sorununu anlatırken nefes alırken zorlanma, derin nefes alamama ve nefes vermekte zorlanma gibi şikayetlerle anlatılır. Bu Nefes Darlığı tıp dilinde “dispne” olarak adlandırılır.

Günlük yapılan işler sırasında nefes alamama gibi problemlerle karşılaşıyorsanız fazla zaman kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir

Nefes Darlığı Nasıl Geçer?

Kendi alabileceğimiz önlemler olarak nefes darlığı nasıl geçer diye düşünürsek, nefes darlığını yaşayan kişi sigara kullanıyorsa derhal sigarayı bırakması gerekir. Sigara kullanmıyor ise sigara dumanından ve kirli havaya sahip olan ortamlarda bulunmaması gerekir. Sandalyede Otururken dik oturulması gerekir. Uyku sırasında kullandığımız yastıkların yüksek olması faydalı olacaktır. Fiziksel aktivitelerden kaynaklanan nefes darlığınız varsa aktivitelerinizi bırakmalısınız veya hafifleterek yapmanızın size faydası olacaktır.

Nefes Darlığı Başka Bir Hastalığın Habercisi Olabilir’mi?

Uzun süreli yorucu bir iş yapmadıysanız fazla sıcaklığa maruz kalmadıysanız ve hâla gün içinde nefes alamama gibi problemleri yaşıyorsanız bu başka bir hastalığa işareti olabilir. Aniden ortaya çıkan nefes darlığıda başka bir hastalığın habercisi olabilir. Sizde bu sorunu yaşıyorsanız ve nefes darlığı neden olur diye merak ediyorsanız size en uygun cevabı doktorunuz verecektir. Nefes darlığı başka bir hastalığın habercisi olabileceği durumlar şöyledir;

  • Uzun süredir dinlenme halindeyseniz ve hala nefes darlığınız oluyorsa
  • Egzersiz ve spor sonrası nefes alamama yaşıyorsanız
  • Nefes kesintinize eşlik eden göğüs ağrılarınız varsa
  • Nefes alamamayla birlikte baş ve çenede ağrılar
  • Ani kilo kayıplarınız ve iştah kaybınız varsa
  • Normal olmayan halsizlikle beraber gelen nefes darlığı
  • Nefesinizi alırken hırıltılı sesler nefes darlığına eşlik ediyorsa
  • Bayılma hissi gibi durumlar yaşıyorsanız

Yukarıda maddeler halinde sıraladığımız şikayetlerden biri ya da birkaç tanesi nefes darlığınıza eşlik ediyorsa başka bir hastalığın işareti olabilir bu nedenle en kısa zamanda bir doktora başvurmalısınız.

SON YAZILAR