Ana Sayfa Genel Sağlık

Nasır Tedavisi Domates İle Nasıl Çözülür?

Nasır Tedavisi Domates İle Nasıl Çözülür?

Nasır tedavisi domates ile yapılabilir diye söylense belki de birçok kişi bunu dikkate almaz. Ancak, ayaklarda sıklıkla karşılaşılan nasır problemi yaşayanlar sürekli farklı çözümlerin arayışı içerisine girmektedir. Nasır deri üzerinde, aşınma ve ayakkabı vurması sonucunda meydana gelen, tedavi edilmediği takdirde oldukça büyük problemlere yol açan, ağrı yapan, acı çekmenize sebep olan bir çeşit deri hastalığıdır. Nasır oluşumunun önüne geçebilmek adına ayaklarımızın temizliğine son derece dikkat etmemiz gerekmektedir. Gerek iş dolayısı ile gerek okul dolayısı ile gün içerisinde 8 saatten fazla bir zaman diliminde ayaklarımız ayakkabılar içerisinde kalmaktadır. Yanlış ayakkabı tercihleri sebebi ile ayaklarımız zarar görmekte ve bunun sonucunda da nasır denilen deri rahatsızlığı ile baş etmek zorunda kalmaktayız.

Bayanların topuklu ayakkabı tutkuları ayaklarında nasıl oluşmasına en büyük etkenlerden biridir. Topuklu ayakkabılar içerisinde ayak parmaklarına baskı oluşması sonucu parmaklar hava alamadığı için ter ile birlikte nasır oluşmaktadır. Ayrıca askerlerin de en çok muzdarip olduğu konulardan biri nasırlardır. Gün içinde saatlerce postalın içinde kalan ayakları sebebi ile bu problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu problem bir de ayak numaralarımıza uygun ayakkabı seçimi yapamadığımızda da baş göstermektedir. Ayak parmak aralarında, parmak üstlerinde, ayak tabanlarında ve bilek arkalarında sıklıkla nasır oluştuğu gözlemlenmektedir.

Nasır Tedavisi İçin Doğal Yöntem Domates

Nasır tedavisi domates ile artık çok kolaydır. Bu yöntemi belki de birçoğunuz duymuş olabilirsiniz. Ancak belki de bu hastalık ile karşılaşmadığınız için uygulama zamanınız olmamıştır. Bazı hastalıklarla karşılaşmadan tedavilerini bilmek en doğrusudur. Belki de bir yakınınız bu konudan şikayetçidir. Bu sebeple sizlerde tarafımızdan öğrendiğiniz bilgiler ile yakınlarınızın ızdırabını dindirebilirsiniz.

Şimdi sizlere nasır tedavisi domates ile nasıl yapılır? kısa bir tarifini verelim istiyoruz.

  • Bir adet domatesin kabuğu ile birlikte üst, alt ya da yan kısımlarından yuvarlak bir şekilde kesin,
  • Kestiğiniz bu parçayı nasır olan bölgenin üzerine kapatıp, üzerine hijyenik bir sargı bezi ile kapatın,
  • Bu işlemi gece yatarken yapın, ayağınıza bir çorap giyerek sabaha kadar beklemesini sağlayın,
  • Sabah uyandığınızda ilk işiniz ayağınızdan bu mucizevi gıdayı çıkarmak olsun,
  • Ayağınızı yıkayın ve ıslak kalmayacak şekilde kurulayın,
  • Tüm gün giyeceğiniz ayakkabının hava alan bir yapıya sahip olmasına özen gösterin,
  • Bu uygulamayı nasır tamamıyla yumuşayıp, ayağınızdaki bölgeden sökülünceye kadar uygulamanızda bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu uygulama sayesinde günlerdir acısını çektiğiniz nasırlardan kurtulmanız mümkün olmaktadır. Bu sebeple kimyasal ürünlere başvurmadan evlerimizde doğal yöntemlerle bazı basit hastalıklardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Yeniden Nasıl Oluşmasının Önüne Nasıl Geçilir?

Nasır tedavisi domates ile yapıldıktan sonra şimdi sıra tekrar nasır oluşumuna engel olmaktır. Ayak bakımı vücudumuzun diğer bölgelerinde olduğu gibi dikkate alınması gereken bir husustur. Temizliğe dikkat etmediğimiz sürece ayaklarımız başta olmak üzere tüm vücudumuz çeşitli hastalıklarla savaşmak zorunda kalacaktır. Dolayısı ile kullandığımız ilaçlar sayesinde bir takım yan etkilere katlanmak durumunda kalınacaktır.

Tüm vücudumuzu ayakta tutan ayaklarımızdır. Bu sebeple ayaklarımıza her zamankinden daha fazla özen göstermeliyiz. Ayaklarımızda oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık sebebi ile iş hayatımız olumsuz yönde etkilenebilir, sosyal hayatımız olumsuz yönde etkilenebilir, yataktan kalkmak dahi istemeyeceğiniz için psikolojik durumunuz da olumsuz etkilenebilir. Bu sebeple ayak sağlığına azami özen gösterilmelidir.

Nasır tedavisi domates ile yapmanızın ardından tekrar bir nasır problemi ile karşı karşıya kalıyorsanız bunun sebeplerini araştırmanız gerekmektedir. Öncelikle kullandığınız ayakkabıları gözden geçirmeli daha rahat ve kullanışlı hava alan ayakkabılar tercih etmelisiniz. Evinize geldiğinizde ilk işiniz ayaklarınızı yıkayıp iyice kuruladıktan sonra çorapsız bir şekilde ayaklarınıza hava aldırmalısınız. Ayaklarınızı doğal nemlendiricilerle nemlendirmelisiniz. Doğal nemlendirici olarak zeytinyağı kullanmanızda hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Zeytinyağı nasır sebebi ile hasar görmüş olan deriye nüfuz ederek deriyi besleyecek ve derinizin yenilenmesini sağlayacaktır. Bu sebeple ayaklarınız hem yumuşayacak hem de nemli kalacaktır. Zeytinyağı uygulamasında aşırılığa kaçmamalısınız. Zeytinyağı deride çok emilmeyeceği için birkaç küçük damla yeterli olacaktır. Ayak tabanlarınızda olan nasırlardan sonra kullanacağınız zaman zeytinyağı emilmeden üzerine basmamanız gerekmektedir.

Son Çare Hekim Kontrolü

Nasır tedavisi domates ile sonuç vermediyse veya sürekli tekrarlayan nasırlardan bir an önce kurtulmak istiyorsanız, artık bu hastalık sebebi ile ayaklarınızda tarifi olmayan ağrı ve acılar hissediyorsanız son çare olarak bir dermotoğa gitmeniz gerekmektedir. Konusunda uzman bir deri hastalıkları uzmanı sorununuz için kesin çözümler oluşturabilir. Bu sebeple doğru doktor tercihi yapılması nasırlarınızdan kurtulmanız için önem arz etmektedir.

Aile hekimleri nasır problemlerinize kesin bir çözüm getiremeyebilir. Bu sebeple tam teşekküllü bir hastanenin deri hastalıkları bölümünde bir uzmanla görüşmeniz yerinde olacaktır. Hekim ile yaptığınız görüşmelerde, evinizde uyguladığınız yöntemlerden bahsetmeniz yararınıza olacaktır. Hekimin uygulayacağı tedavi öncesinde bu tarz bilgileri edinmek istemesini doğal karşılamanız gereken bir durumdur.

SON YAZILAR