Ana Sayfa Bitki

Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısırı satın alırken kabuğuyla birlikte aldıysanız kabuğun uç kısmında sarı ip parçacıklarına benzeyen püsküller vardır, bu püsküllerden sağlıklı ve faydalı olan püskül çayını yapabilirsiniz. Mısır püskülü çayının en etkili faydalarından birisi çok iyi bir idrar söktürücü olmasıdır,  bu nedenle yaygın olarak prostat hastalığında kullanılır.

Mısır püskülü çayı İngilizler tarafından çeşitli enfeksiyonlara karşı korunmak amacıyla kullanılır. Japonya’da ise diyabet karşı olarak en yaygın kullanılan doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Çünkü mısır püskülü çayı kan şekerini düşürür ve dengede tutar.

 • Prostat iltihaplarına çok iyi gelir
 • İdrar yolunda oluşan enfeksiyonları önlemek için kullanılır
 • Böbrek taşı düşürmek için kullanılan çok yaygın bir yöntemdir
 • Kalp hastalıklarından ve kalp sağlığını korur
 • Diyabet hastalarına iyi gelir kan şekerini düşürür
 • Sürekli yorgunluk hissinize iyi gelir
 • Yüksek tansiyonu düşürmekte önemli rol oynar
 • Yüksek kolesterolü kontrol altında tutmak içinde çok faydalıdır

Bunların yanı sıra stres, vücut ağrıları, yorgunluk hissi, sürekli olarak açlık hissi gibi pek çok rahatsızlığa mısır püskülü çayının faydaları vardır.

Mısır Püskülünün Faydaları

Mısır püskülünün iltihap önleyici özelliği olduğundan dolayı prostata ve diğer iltihap hastalıklarından korunmak için çok yaygın olarak kullanılır.

İçindeki minareler sayesinde idrara çıkmayı kolaylaştırır. Böbrek taşlarını dökme hızını 2 katı kadar yükseltebilir. Mısır püskülü çayı ayrıca diyabet hastalarında kan şekerini düşürmek ve sabit tutmak için çok kullanılan yaygın bir yöntemdir.

Mısır Püskülü Çayının Hazırlanışı

Mısır püsküllerinin birçok rahatsızlığa iyi geldiğini biliyoruz, peki mısır püskülü çayı nasıl yapılır? Mısırın püsküllerini mısırdan ayırdıktan sonra küçük parçalar halinde doğrayınız. 1 su bardağı mısır püskülü çayı hazırlamak için 1 yemek kaşığı parçalanmış mısır püskülü yeterli olacaktır. Bir tencerenin içine koyduğumuz suyun kaynama noktasına gelene kadar bekliyoruz kaynama noktasına geldiğinde hazırladığımız püskülleri tencerenin içine atıp kapağını kapatıyoruz. Daha sonra 20-25 dk. demlenmesini bekledikten sonra ince bir süzgeçle süzerek mısır püskülü çayını içebilirsiniz.

İstediğiniz takdirde mısır çayınızı tatlandırmak için ve daha faydalı olması açısından bir su bardağı püskül çayınıza 1 çay kaşığı bal atabilirsiniz.

Mısır Püskülü Çayının Zayıflamaya Etkisi

Mısır püskülü çayının zayıflamaya etkisi kendi başına kullanıldığında size pek bir fayda sağlamayacaktır. Fakat kan şekeri değerlerini azalttığı ve belli bir seviyede tuttuğu için iştahınızı azaltacaktır. Diyet programına başladığınızda vücudunuzdaki fazla sıvıların atılması için mısır püskülü çayını kullanabilirsiniz, fakat tartıdaki 2-3 kilo eksikliği yağlarınızı yaktığınız anlamına gelmez bu değer vücuttaki suyun atılmasından kaynaklıdır.

Mısır Püskülü Çayının Yan Etkileri

 • Mısır püskülü çayı günde çok fazla tüketilmediği durumlarda herhangi bir yan etki yapmaz
 • Mısır püskülü bazı kişilerde direk vücuda temas ettirilirse alerjilere yol açabilir
 • Bir başka alerji nedeni mısır püskülü çayının suyu ve kokusu olabilir
 • Kullanan kişinin vücudunda deri soyulmalarına ve dökülmesine sebep olabilir
 • Yukarıdaki mısır püskülü çayının yan etkileri kısmındaki problemlerin biri ya da birkaç tanesi sizde görülüyorsa mısır püskülü çayının kullanımı bırakılmalıdır.

SON YAZILAR