Ana Sayfa Genel Sağlık

Mide Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Mide Yanmasına İyi Gelen Şeyler

Yemek yedikten ve gazlı içecek içilmesinden sonra mide yanması şikayetiniz varsa öncelikle hangi yiyecekleri yedikten sonra mide yanması belirtilerini hissetmeye başladığınızı tespit etmeli ve ona göre hangi besinlerden uzak kalmanız gerektiğiniz belirlemelisiniz. Mide yanmasına sebep olan yiyecekleri tespit ettikten sonra yapmanız gerekenler makalemizin devamında.

Mide yanması günümüzde birçok insanın sağlıksız ve düzensiz beslenmesi sonucunda şikayet ettiği başlıca sağlık sorunlarından birisidir. Fakat yapılacak bazı ufak değişikliklerle dahi bu sorunu kontrol altına alabilir ve yol açtığı rahatsızlıkları hafifletebilirsiniz.

Mide yanmasına iyi gelen şeyler başında sindirimi daha kolay olan mide asidini dengeleyici özelliği bulunan pişirilmemiş sebzeler, asitli olmayan meyveler ve uzun süre tokluk hissi veren gıdalar gelmektedir.

Eğer mide yanması probleminiz kendini sıkça gösteriyorsa ve sürekli devam ediyorsa öncelikle alanında uzman bir doktora başvurmalısınız. Çünkü mide yanması bazı hastalıkların yan etkisi sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Örneğin mide ülseri ve reflü gibi mide rahatsızlıklarının belirtileri arasında mide yanması da bulunmaktadır. Aynı zamanda mide ülseri ve reflü’nün erken teşhis edilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Fakat mide yanması probleminiz arada sırada çok tekrarlamayan bir durumda ise beslenme düzenizde yapacağınız ufak değişiklikler ile bu sorunuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Mide Yanmasına İyi Gelen Bazı Besinler

Sebzeler: Mide yanmasına iyi gelen şeyler arasında oldukça önemli yere sahip olan sebzeler sindirimi kolay olması sebebiyle ideal bir seçim olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindirler

Meyveler: Lifli meyvelerin sindirimi oldukça kolaydır. Mide yanmasına iyi gelen şeyler arasında meyveler sebzeler kadar oldukça önemlidir.

Tahıllı Besinler: Esmer prinç, yulaf ve bulgur gibi tam tahıllı besinler hem genel sağlığınız açısından oldukça faydalı olup hem de mide yanmasına da iyi gelmektedir.

Mide yanmasına iyi gelen şeyler arasında öncelikle bu problemi en aza indirebilmek için beslenme düzenimizi tamamen değiştirmeliyiz. Asitli yiyecekler ve içecekleri hayatımızdan tamamen çıkartmamız hem genel sağlığımız hem de mide yanması problemi sorununu yaşama ihtimalini en aza indirmede oldukça fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda şekeri ve tuzu da olabildiğince azaltmalı doğal çaylar, su ve doğal içecekler dışında başka bir içecek tüketmemekte mide yanması olan kişilerde oldukça önemlidir.

SON YAZILAR