Ana Sayfa Genel Sağlık

Mide Yanması Neden Olur?

Mide Yanması Neden Olur?

Birçok insanda görülen rahatsızlıklardan birisi olan mide yanması mide asitlerinin yemek borusuna doğru çıkması sonucu gırtlakta oluşan ekşime ve yanma hissine denir. Toplumda insanların %45 oranında bu yanmadan şikayetçilerdir. Yanma şikayetlerinin derecesi hastanın ne yediğine ve midenin ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.

Mide Yanması Neden Olur?
Mide yanması midede bir problemin olduğunun habercisidir. Uzman doktorlara mide yanması neden olur diye sorduğumuzda alacağımız cevaplar şöyledir;
Gün içerisinde tükettiğimiz yiyecek ve içecekler sonucu yemek borusunun mide ile birleştiği yerdeki kasın gevşemesi sonucu açılarak yemek borusuna doğru ekşimsi bir tat göndererek mide yanmasına neden olur. Mide yanmasına sebep olan birçok yiyecek ve içecekler vardır bunlar ise şöyle;

Mide yanması baharatlı yiyeceklerin fazla tüketilmesi sonucunda da ortaya çıkabilir bunun için pul biber, nane, kekik, karabiber gibi baharatlı yiyecekler mide yanmasına sebep olacağı için uzak durmalıyız. Bunun yanı sıra içecek olarak gazlı içecekler ve alkol tüketmekten kaçınmalıyız.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanmasının sebebi mide asidinin çok fazla salgılanarak yemek borusuna doğru çıkmasıdır. Çevremizdeki birçok kişi mide yanması yaşadığı için mide yanmasına ne iyi gelir diye sorduğumuzda alabileceğimiz cevaplar bir hayli fazladır.

Mide yanmasını belirtilerin hafifletmek için ilk olarak eczanelerde reçetesiz satılan mide asidini düzenleyici ilaçlar satın alıp kullanılabilir. Bu ilaçlar mide asidini dengeleyerek rahatlamanızı sağlayacaktır. Mide Yanmasına iyi gelen diğer yöntemleri sizin için sıraladık.

  • Stres birçok hastalığa yol açtığı gibi mide yanmasında da büyük rol oynar stresten kaçınınız.
  • Gün içinde yediğiniz yemeklerden sonra uzanmayınız ki mideniz daha rahat çalışabilsin.
  • Bitkisel çaylarda sindirim sisteminizin rahat çalışması için çok faydalı olacaktır.
  • Doğal ballar mide asidini düzelttiği için mide yanması rahatsızlıklarında kullanılan bir yöntemdir.
  • Yatmadan 1-2 saat önce en son yemeğiniz yemiş olmalısınız.
  • Doğal maden suları mide yanmasını rahatlatmak için çok etkili bir yöntemdir.
  • Yemekten sonra düzenli ve ağır olmayacak bir şekilde egzersiz yapınız.

 

SON YAZILAR