Ana Sayfa Kadın Hastalıkları

Meme Kanseri Tedavisi

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanseri teşhisi konulan kadınların tedavi yönteminde birçok seçenekleri vardır. Kemoterapi, biyolojik terapi, radyo terapi, hormon terapisi ve bunun yanında ameliyat olarak bir çok seçenek bulunmaktadır.

Kadınların birçoğu ek olarak birkaç tedaviyi birden görürler, bunun nedeni kanserin ilerleme aşamasında acıyı dindirmek, tedavinin yan etkilerini hafifletmek, kanserin diğer belirtilerini kontrol altında tutmak ve duygusal çöküklüğü azaltmak için birkaç tedavi yöntemi bir arada kullanılır.

Meme Kanserinin Belirtisi

Meme kanserinin belirtileri  en yaygın olarak memede bir kitlenin ağrısız bir şekilde oluştuğunu ve büyüdüğünü hissetmektir. Bunun yanı sıra bazı hastalarda bu büyümeye ağrıda eşlik edebilir.

Meme Kanserine Erken Teşhis Nasıl Koyulur?

Meme kanserinin erken teşhisi diğer kanser türlerine kadar daha zordur, çünkü meme kanseri belli bir evreye gelmeden herhangi bir belirti vermeyebilir. Bunu önlemek adına alınacak bazı yöntemler momografi (meme röntgeni) çektirmek. Evde memenizi devamlı olarak kontrol etmek ve alanında uzman bir doktora  düzenli olarak muayene olmak meme kanserine erken teşhis adına çok büyük önem taşır. Meme kanserlerinde erken teşhis çok önemlidir ve başarı oranı daha fazladır.

Meme Kanseri Tedavi Yöntemleri

Lokal tedavi: Ameliyat ve radyoterapi lokal tedavi yöntemlerindendir. Memedeki kanseri tamamen ortadan kaldırmak ya da en aza indirmek hedef alınarak tedaviye başlanır. Meme’deki kanser vücudun başka bölgelerine dağıldıysa o bölgedeki kanserli hücreleri kontrol altına almak içinde lokal tedavi kullanılır.

Sistemik tedavi: Biyolojik tedavi, hormon terapisi ve kemoterapi sistemik tedaviler içinde yer almaktadır. Tümörü küçültmek için sistemik tedavi uygulanır. Ameliyatlardan sonra kanserin tekrar vücutta oluşmasını önlemek için sistemik tedavi uygulanır.

Ameliyat: Meme kanseri tedavisinde en yaygın olanıdır. Birçok ameliyat çeşitleri bulunmaktadır, bunların hepsini doktor hasta kişiye olabilecek faydalarını ve risklerini anlatır ve sonrasında en uygun meme  ameliyatı tedavisine başlanır.

Meme alınmadan yapılan ameliyat: Meme Kanseri ameliyatında memenin alınmadan kanserin temizlenmesine koruyu meme ameliyatı denir. Memenin alınmadığı ve kanser hücrelerinin temizlendiği ameliyattan sonra kanser hücrelerin tekrar vücutta gelişmemesi için ek olarak ameliyattan sonra kemoterapi uygulanır.

SON YAZILAR