Ana Sayfa Genel Sağlık

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Günümüzün en sık rastlanılan bir durum olan makat çatlağının tıbbi ismi ‘anal fissur’ dur. Makat çatlağı nasıl geçer sorusu çok kafa karıştıran bir durumdur. Makat çatlağı oluşan kişilerde makatta ağrı, sızlama ve kanama olarak kendini gösterir. Makat çatlağı kişinin günlük yaşam standardını oldukça düşürerek psikolojisini oldukça etkileyebilir.

Makat Çatlağı Nasıl Olur?

Makat çatlağı toplumumuzda çok sık görülen bir rahatsızlıktır ve genelde makatta cam kesiği oluyormuş gibi bir tarifle anlatılır. Makatta kanama batma acı şişlik ve ağrı olarak kendini gösterir. Makat çatlağının oluşmasına neden olan ilk problem kabızlıktır, tuvalet sırasında zorlanan kişi damarların kasılmasıyla birlikte makatta yüzeysel çatlaklar oluşabilir ve bu çatlaklar genel olarak kronik değildir bazı tedavi yöntemleriyle 4 ila 8 hafta arasında geçebilmektedir. Ağır spor sonrası da makatta çatlak oluşabilir bunun yanı sıra uzun süre bisiklet sürmekte makat çatlaklarına neden olabilir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Olur?

Makat çatlaklarında ilk olarak hastalık kronikleşmemiş ise ameliyat harici çözümler denenmelidir. Ameliyat yöntemi makat çatlaklarında oldukça olumlu sonuçlar verse de hekimler tarafından da ilk aşamada önerilmez. Makat çatlağının bir diğer tedavi yöntemi eczanelerden reçetesiz olarak alınabilecek kas gevşetici jel ve kremler bunun yanı sıra makat çatlağı için özel olan kremlerde kullanılabilir, makat çatlağı kremlerinin de tedavide olumlu yanıt verme olasılığı oldukça yüksektir. Bir diğer tedavi yöntemi ise makat çatlağı için botoks yöntemidir. Makat çatlağı nasıl geçer sorusuna karşılık evde  yapılabilecek en iyi sonuç veren doğal yöntem sıcak su banyosudur.

Sıcak Su Banyosu İle Tedavi Yöntemi

Makat çatlaklarında tedaviye en olumlu yanıt veren bir yöntemdir sıcak su banyosu peki sıcak su banyosu nasıl yapılır?

Vücudunuzun dayanabileceği sıcaklıktaki suyu geniş bir leğene koyunuz. Daha sonra bu sıcak su dolu leğene oturarak 15 dakika kadar bekleyin. Sıcak su makat bölgesindeki kaslarınız yumuşatarak ağrının geçmesine yardımcı olacaktır. Sıcak su banyosunu öncelikle tuvalete girmeden önce uygulayabilirisiniz bunun nedeni ise kasların gevşeyeceğinden dolayı daha rahat bir şekilde ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Sıcak su banyosu tedavisine 10 gün süreyle bırakmadan günde 3-4 defa tekrarlayabilirsiniz oldukça başarılı sonuçlar verecektir.

SON YAZILAR