Ana Sayfa Genel Sağlık

Makat Çatlağı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Makat Çatlağı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağı evde nasıl tedavi edilir? Sorusuyla ilgili birçok farklı çözüm vardır. Makat çatlağı, makat bölgesinde meydana gelen en acı verici ve can sıkıcı rahatsızlıklardan biridir. Tıbbi ismi anal fissür olan rahatsızlığın en önemli sebebi kabızlık hastalığıdır. Kabız kişilerin tuvalet ihtiyacını giderme sırasında meydana gelen zorlanma sonucu anüste zedelenmeler oluşur. Bu zedelenmelerin boyutu küçük olsa da bölgenin hassasiyeti sonucu etkisi büyük olmaktadır. Temizliğe dikkat etmemek ve sürekli bulunan ishalin yanında cinsel yolla bulaşan hastalıklar da hastalığa sebep olan etkenler arasındadır. Ama çoğunlukla kabızlık sebep olarak gösterilmektedir.

Genellikle bir hastalık için en mantıklı olan doktora başvurmak olsa da makat çatlağı evde nasıl tedavi edilir? Şeklinde araştırmalar içerisine girerek gerek utangaçlıktan kaynaklı olarak gerekse rahatsızlığın vermiş olduğu şiddetli ağrılardan kaynaklı olarak evde uygulanan bazı etkili yöntemler araştırılmakta ve daha çok tercih edilmektedir.

Makat Çatlağında Evde Uygulanabilecek Tedaviler

Makat çatlağı evde nasıl tedavi edilir? Diye merak edenler hemen bir araştırma içerisine girdikleri için buldukları çeşitli yöntemleri uygulamaya geçirmektedirler. Bu rahatsızlığın evde tedavisi için uygulanabilecek tedavi yöntemlerini birkaç madde halinde incelemekte yarar bulmaktayız;

  • Sıcak suyun içine oturmak, en çok uygulanan pratik tedavi yöntemlerinden biridir. Her bir gün en az 20 dakika sıcak suyun içerisinde oturmak makatta meydana gelen çatlakları tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Burada bilmeniz gereken, büyük tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra bu işlemi uygulamanın önemli olduğudur. Bu işlem yeni yaraların oluşmasını da engellerken şişkinlik, ağrı ve kaşıntıları azaltıcı bir etki gösterecektir.
  • Su tüketiminizi arttırmak,
  • Kabızlığa iyi gelen meyve ve meyve sularını tüketmek,
  • Kabızlığı yok ettiği bilinen türden lif ve tahıl içeren gıdaları tüketmek,
  • Yoğurt yemek ve kabızlık giderici besinler tüketmek,
  • İki adet kuru kayısıyı akşamdan suda bekleterek sabah aç karnına meyveleri yiyerek içinde bekleyen suyu tüketmek,

Bir diğer önemli noktadır. Eğer kabızlık hastalığınız varsa bu yöntemleri mutlaka denemelisiniz. Makat çatlağı evde nasıl tedavi edilir? Sorusunun cevabını ararken aslında bunun yanında kabızlığa sebep olan yiyeceklerden de uzak durmanız gerekecektir.

Zeytinyağı da önemli bir silahtır. Hem bağırsakları daha işlevli hale getirerek dışkının rahat boşaltılmasına yardımcı olurken hem de yan etkileriyle makat çatlağının neden olduğu ağrılara iyi gelmektedir. Zeytinyağını farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Bunlardan birisi; zeytinyağı, bal ve bal mumunu bir kapta eşit miktarda karıştırdıktan sonra balmumu tamamen eriyene dek mikrodalgada ısıtmak ve soğumasının ardından bölgeye sürmektir. Bu yöntemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Türkçe ismi tıbbi sarısabır olan aleo vera da vücuttaki birçok aksaklığı onarıcı etkilere sahip bir bitkidir. Makat çatlağı evde nasıl tedavi edilir? Diye düşünürken bu yöntemlerden biri de aleo vera bitkisini alıp bir yaprağını kesmek ve jelini elde etmektir. Bu jeli bölgeye sürerek bu işlemi de günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Bunların yanında Hindistan cevizi yağı da etkili bir tedavi aracı olarak belirtilmektedir. Hasar gören bölgeye yağ takviyesi yaparak iyileştirici bir etki uygulayabilirsiniz. Ek bir işleme gerek duymadan pratik bir şekilde günde birkaç kez hasar gören bölgeye sürebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı kabızlık ve sindirim problemlerine de iyi gelmektedir.

Elma sirkesi içmek de bir diğer etkili tedavi yöntemidir. Kabızlık sırasında ıkınmak çatlaklara sebep olduğundan makat çatlağı evde nasıl tedavi edilir? Diye yöntemler ararken bu noktada yine kabızlığa önlem almak hayati bir önem taşımaktadır. Elma sirkesini balla karıştırarak tüketmek bağırsakları rahatlatıcı ve sindirimi hızlandırıcı bir etki yapmaktadır. Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir husus bulunmaktadır. Mide problemi yaşayan kişilerin elma sirkesi tüketmesi durumunda mide rahatsızlıkları artabileceği için bu yöntem uygulanırken dikkatli olunmalı, bir hastalığı tedavi etmeye çalışırken başka bir hastalığı tetiklememelisiniz.

Keten tohumu da lif içeren yapısı ile kabızlığın tedavisinde büyük etki göstermektedir. Bir bardak suya yemek kaşığı büyüklüğünde keten tohumu karıştırarak yatmadan önce içilmesi bağırsak için olumlu etki göstermektedir.

Makat Çatlağına Evde Tedavi Yöntemleri Nasıl Desteklenmelidir?

Makat çatlağı evde nasıl tedavi edilir? Sorusunun yanı sıra evde tedavi yöntemlerini desteklemek için yapılması gerekenlere de değinmekte yarar görmekteyiz. Bağırsak hareketlerini düzene sokmak için uygulanması gereken bir diğer yöntem ise egzersiz yapmaktır. Her gün düzenli olarak en az 30 dakika olacak şekilde hareketli olmanız kan akışını hızlandıracak ve bağırsaklarınızı rahatlatacaktır. Yürüyüş, hafif koşu, kültür-fizik hareketleri yeterli olmaktadır. Evinde çeşitli spor aletleri, yürüyüş bandı olan kişiler bu işlemi dışarıya çıkacak vakit bulamadıklarında dahi kolaylıkla yapabilirler.

Uygulanan tüm bu bitkisel tedavi yöntemleri neticesinde hastalıkta bir iyileşme gözlemlenmiyor, hastalığın seyri git gide işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor ise bu durumda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Kulaktan dolma ilaçların kullanımı daha kötü sonuçlar doğuracağından hekim tarafından önerilmemiş olan hiçbir ilacın kullanılmaması önemli bir husustur.

SON YAZILAR