Ana Sayfa Bitki

Lifli Besinler Nelerdir?

Lifli Besinler Nelerdir?

Bağırsak enzimleri tarafından vücudumuzda sindirilemeyen lifler suda çözünebilenler ve suda çözünemeyenler olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki farklı lif türlerinin birbirinden farklı rahatsızlıklara faydalarının olduğundan bahsedilebilir. Suda çözünen lifler kan şekerini sabitlemeye, kötü seyir eden kolestrolü düşürmeye yardımcı olan lifli besinler olarak karşımıza çıkar. Suda çözünemeyen lifli besinler ise hemoroid, kabızlık, sindirim sistemi rahatsızlıkları üzerinde tedavi edici alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılan besinlerden yalnızca bir kaçıdır. Bir kişinin günlük oranda alması gereken lif miktarının göz önüne alınması ile her bin kalori de 14 gram life ihtiyaç vardır.

Suda Çözünen Lifler

Suda çözünen lifli yiyecekler bağırsaklarda jel kıvamı halini alır. Bu kıvam sindirim sisteminin hızını yavaşlatıp lifli yiyecekleri tüketen kişilerin uzun süre tok kalmasını sağlar. Suda çözünen lifler kanda ki kolestrol düzeyinin korunmasını sağlar. Bilhassa yemeklerden sonra kan şekeri dalgalanmaları kendini gösterir. Bu dalgalanmaların önlenmesi içinde suda çözünen lifli besinler tüketilebilir.

Peki suda çözünen lifli besinler nelerdir? Yulaf kepeği, yulaf ezmesi, tam tahıllı yiyecekler ( pişmiş veya kahvaltılık gevrek olarak tüketilebilirler ), armut, narenciye, kuru erik, şeftali, böğürtlen, nektarin, elma, muz, brokoli, havuç, sarı yada yeşil mercimek, nohut, fasulye, brüksel lahanası suda çözünebilen lifli yiyecekler grubunda yer alan besinlerdir. Lif bakımından zengin olan bu besinler sağlıklı yaşam tarzı benimsenmesinde yiyeceklerimiz arasına alabileceğimiz besinlerdir.

Suda Çözünemeyen Lifler

Çeşitli gıdalar yolu ile vücuda alınan suda çözünemeyen lifli besinler bağırsak hareketleri süresince devam çözünmeden vücuttan atılır. Suda çözünmeyen lifli besinler bağırsak sağlığı açısından olumlu etkilere sahiptir. Bağırsak hareketlerine yardımcı olan bu besinler kabızlığın önlenmesini de sağlar. Tokluk hissini uzatmasından dolayı diyet yapanlar için mükemmel bir besindir.

Şalgam, pancar, karnabahar, havuç, brüksel lahanası, yeşil fasulye, soğan, brokoli, elam kabuğu, salatalık, kereviz, domates, mısır, biber, patlıcan, üzüm, erik, kavun, ananas, çilek, kiraz, çavdar, buğday kepeği ve kahverengi pirinç yiyecekleri suda çözünemeyen ancak bağırsak hareketlerine yardımcı olan lifli besinlerdir. Bu tür lif çeşitleri ile gerek kendinizde gerekse çocuklarınızda meydana gelen özellikle kabızlık sorunlarına alternatif bakımından çözümler bulabilirsiniz.

Lif Tüketmenin Faydaları

İlk etapta bağırsak hareketlerine yardımcı olması ve kabızlık sorununun ilaç kullanmadan çözümlenmesi lif tüketmenin faydalarından en önemlileri olarak görülür. Bağırsak sağlığı açısından bakıldığında lifli besinler tüketmek gereklidir. Lifli besinleri tüketmenin yalnızca bağırsak açısından değil farklı açılardan da vücuda sağlıklı etkilerinin olduğundan bahsedilebilir. Lifler hem vücudu koruyucu hem de tedavileri destekleyici olarak vücut yapısında görev alırlar. Düşük lifli, yüksek yağlı ve şekerli diyetler yüksek lif içeren besinler ile karşılaştırıldıklarında kanser yapıcı etkilerle karşı karşıya kalınmasına neden olur.

Lifli posalar kolestrolü düşürürken safra asitlerini bağlar ve yağ ve kolestrol alımını da minimize ederek kişilerde çok daha uzun süreli doygunluk hissi yaratırlar. Lifli besinler bağırsak kanserine neden olabilecek öğelerin bağırsak duvarı ile temasını azaltır ve bağırsak pH’ını değiştirir. Bakterilerin kanser yapıcı öğeleri üretmesine engel olur. Diyabet tedavisinde de lifli posalar önemli bir besin kaynağı olarak karşımıza çıkar.

Hangi Besinlerde Lif Bulunur?

Posalı besinler olarak da geçen lifli besinler nelerdir merak edilen konuların başında gelir. Bunun nedeni sağlığa olan etkilerinin bir hayli olumlu neticeler seyir etmesidir. Hem yetişkinlerin hem de çocukların iştahla tüketebilecekleri lifli meyveler: kuru veya taze incir, avokado, dutgiller, armut ve hindistan cevizi olmaktadır. 5 ila 6 adet incir 15 gr lif içerir. Hergün tüketildiğinde günlük lif ihtiyacının karşılanmasını sağlar.

Küçük bir kase miktarınca dilimlenen avokado 10,5 gr lif içerir. Avokado içerisinde bol lif bulunmasının yanı sıra kolestrolün düşmesi sağlanırken kalp rahatsızlıklarına da iyi gelir. Büyük bir boy armut 9,9 gr lif içerir. Yanı sıra armut Omega 6 yağ asitlerini ile potasyum açısından da zengindir.

Dutgillerden olan meyvelerin küçük bir kase dolusu tüketilmesi 8 ila 10 gr oranında vücuda lif alınmasını sağlar. Bunun yanında A,C,E ve K vitaminleri bakımından da zengin olup magnezyum ve potasyum gibi minerallerde içerir. Bezelyei enginar, bamya, kabak, brüksel lahanası ve şalgam da lif bakımından zengin olan sebzelerdir.

SON YAZILAR