Ana Sayfa Bitki

Lahananın Faydaları

Lahananın Faydaları

Yeşil yapraklı ve düşük kaloriye sahip olan lahana tercihe göre salatalarda, yemeklerde ya da zeytinyağlı sarma olarak tüketilebilir. Ayrıca içerdiği vitaminler ve bileşenlerden ötürü sağlık açısından tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmektedir. Lahana bol miktarda diyet lifi içermesinin yanı sıra protein pridoksin ve bol miktarda C ve K vitamini içerir. Yapılan araştırmalara göre bir fincan lahana yaklaşık %90 K vitamini içermektedir.

Lahananın Faydaları Nelerdir?

C ve K vitamini içermesinden dolayı lahananın cilde birçok faydası bulunmaktadır. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır ve kırışıkların ortaya çıkmasını engeller. Cilde berrak bir görünüm verir. Cildinizde renk ton değişimi varsa cilt tonunu eşitler.

Lahana ciltte isteğimiz dışında oluşan ve çoğumuzun canını sıkan cilt rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Egzama, sedef döküntü rahatsızlıklarınız varsa lahana ile evde kolayca yapabileceğiniz pratik yöntemler vardır. Lahanadan cilt yenileyici yapmak için şu adımları takip etmelisiniz;

İlk olarak lahanayı güzelce yıkayıp yaklaşık on dakika sirkeli su da bekletin.  Daha sonra  lahananın yapraklarını el yardımı ile küçük parçalara ayırın. Bu işlemi  yaparken bıçak ve blendır kullanmamaya özen gösterin. Küçük parçalara ayırdığınız lahanaları yaklaşık 20 dakika kadar su ile kaynatın. Ve lapa kıvamına gelinceye kadar bekleyin. Soğumaya bıraktığınız lahanaları yüzünüze sürüp yaklaşık 15 dakika bekleyin ve durulayın. Bu işlemi araya bir gün bırakarak uygulayın. Böylece lahananın yüzünüzdeki ölü hücrelerden arındığını göreceksiniz.

Lahananın cilde bir diğer faydası da böcek ve sinek ısırmasına iyi gelmesidir. Yukarıda tarif ettiğimiz karışımı böcek ya da sinek ısırığının üstüne sürerek kaşıntı ve yanma hissinden kurtulabilirsiniz.

Lahananın kanser hastalıklarına faydası nelerdir?

Lahananın içerdiği vitaminler ve bileşenler kanser olma riskini düşürdüğü gibi kanser olan hücrelerin de hızlıca kontrolsüz şekilde çoğalmasını önler. Ayrıca lahana kanser hücrelerinin diğer hücrelere zarar vermesini de engellediği yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Lahananın bağışık sistemine faydaları nelerdir?

İçeriğinde bol C vitamini bulundurmasından dolayı bağışık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca lahana serbest radikallerin engellenmesini sağlar. Böylece sık hastalanmayı ve kışın olumsuz etkilerini uzaklaştırır.

Lahananın enfeksiyon hastalıklarına faydası nelerdir?

Lahana yapısında bol miktarda proteinlerin yapıtaşı olan aminoasitleri bulundurur. Bu özelliğinden dolayı enfeksiyon hastalıklarına iyi gelmektedir ve hastalığın süresini kısaltmaktadır.

Lahananın göz sağlığına faydaları nelerdir?

İçerdiği beta karoten ile göz sağlığına olumlu etkileri bulunan lahananın göz sağlığını korumada da etkisi vardır.

Lahananın kilo kontrolüne faydaları nelerdir?

Düşük kalorisinden ötürü diyet yapan kişilerin sıklıkla tüketmesi gereken lahana bağırsak hareketlerini hızlandırır ve kabızlık gibi sorunları giderir.

SON YAZILAR