Ana Sayfa Genel Sağlık

Kolon Kanseri Nasıl Geçer?

Kolon Kanseri Nasıl Geçer?

Kalın bağırsak olarak da adlandırılan kolon yaklaşık 2 metre uzunluğuna sahip olup sindirim sisteminde ince bağırsaktan sonra gelen iç organlarımızdan biridir. Bilhassa batılı insanlarda sıklıkla yaşanılan kolon kanseri büyük öneme sahiptir. Toplumda kolon kanserinin görülme sıklığına bakılırsa on binde 5 kilide görüldüğü bilgisine ulaşılır. Kadın ve erkeklerde eşit oranda görülen tüm kanser çeşitleri arasında üçüncü sırada yer alması ile biliniyor.

Kolon Kanseri Neden Olur

Kolon kanserinin nedenleri tam olarak bilinemiyor olsa da oluşumunda bazı etmenler rol oynuyor. Bunlar çevresel ve genetik etmenler olarak dikkat çekiyor. Kalıtsal etmenler de çevresel nedenlerde olduğu gibi kolon kanseri oluşumunda önemli olan faktörlerdendir. Kişilerin ailelerinde olanlar var ise o ailenin diğer bireyleri de bu hastalığa yakalanma konusunda risk taşırlar.

Bunun yanı sıra yumurtalık ve meme kanseri geçirmiş bayanlar vücudunda kolon kanseri oluşumu bakımından risk taşırlar. Bazı kalıtsal hastalıklarında oluşması üzerinde etkilerinin yüksek olduğundan bahsedilebilir. Özellikle Gardner Sendromu ile Ailesel Polipozis hastalıkları bu hastalığın oluşumunda risk oluşturan kalıtsal hastalıklardır. Yanı sıra ülseratif kolit ile crohn hastalığı da oluşum riskini artıran diğer hastalıklardır.

Tüm bu hastalıklar dışında insanların yaşam biçimi ve beslenme koşulları da risk oluşturabiliyor. Batı tarzında yapılan diyetler kanser ihtimalini artırıyor. Araştırmalar sonucunda hayvansal yağların çok tüketilmesi de nedenler arasında yer almaktadır. Kimyasal maddeler içerisinde çalışan bireylerde de görülme olasılığı artış gösteriyor.

Kolon Kanseri Belirtileri Nelerdir

kolon kanseri

Kolon kanserinin başlangıç evresi ve ileri düzeyleri farklı belirtiler gösterebiliyor. Kolon kanseri belirtileri nelerdir üzerine yapılan araştırmalar ile başlangıç düzeyi göz önüne alınarak karında dolgunluk hissi, kişilerde iştah kaybı, hafif ağrılar, kilo kaybı, hızla yorulma ve ishal belirtilerinin ortaya çıkması rol oynuyor.

Başlangıç düzeyinde ki belirtilerinde ise kabızlıkda görülebilir. Hatta kabızlık kullanılan ilaçlara karşın hala devamlılık gösterebilir. Başlangıç düzeyinde seyir eden kolon kanserinde bağırsakların hemen daralmadığı görülür. Bu tip belirtiler tanı koyabilmek içinde yeterli bulgular olarak değerlendirilmezler. Eğer hastalarda bu gibi rahatsızlıklar var ise yine uzmanlar tarafından değerlendirilmeleri gerekir.

Görüntüleme yöntemleri ile yapılan incelemelerde kalın bağırsakta eğer var ise herhangi bir anormallik ortaya çıkar. Bu durum hastaya erken tanı konup müdahalelerin zamanında başlaması açısından önemlidir. Ülkemizde kolon kanseri şikayetleri ile uzmana başvuran kişilerde genellikle ileri evrelerinde kişilerin rahatsızlıklarından dolayı uzman değerlendirmelerine başvurdukları görülür.

İlerleyen kolon kanseri düzeyinde bağırsak genellikle daralmış, bağırsaktan dışkı geçişi zorlaşmış ve hatta bağırsakta bulunan maddeler bu noktada birikmeye başlamıştır. Bağırsak içeriği ilerlemek istemesine rağmen kanser hücrelerinin önlemesi ile kabızlık meydana gelir.

Kolon Kanseri Tedavisi

Tıbbın sürekli gelişmesi nedeni ile kolon kanseri nasıl geçer sorusuna da artık günümüzde ki imkanlar ile çareler bulunuyor. Öncelikle erken tanı konulması, ilerlemeden iyileştirilmesinde son derece etkili oluyor. Kolonoskopi adı verilen görüntüleme cihazı ile hastanın tüm bağırsağı görüntüleniyor ve kalın bağırsakta kolon kanser hücrelerinin olup olmadığı iyice araştırılıyor.

Eğer polip denilen maddeye rastlanılmış ise alınır ve incelenir. Risk altında olan ve polip alınan kişilerin kolonoskopi ile takip edilmesi ve kontrol altında tutulması gerekir. Eğer doktorlar polip alınmasını gerekli görürler ise bu işlem zaman zaman doktorun gerekli gördüğü sıralarda tekrarlanır. Kolonoskopi dışında sigmodoskopi denilen yöntem ile de kolonun alt bölgesinde inceleme yapılır ve bununla birlikte dışkıda gizli kan olup olmadığı araştırılır. Kolon kanseri nasıl geçer denildiğinde eğer hastalığın ilerlemesi ile karşı karşıya kalınmış ise hastalığın gerçek tedavisi ameliyat ile kansere neden olan kesimin çıkarılması sonucunu verir.

Ameliyattan önce ve sonra da eğer doktor gerekli görür ise kemoterapi ve ışın tedavisi ile cerrahiye yardımcı olunması amacı ile bu yöntemlere başvurulur. Kemoterapi ve ışın tedavisi tek başına uygulandığında kolon kanseri tedavisinde yeterlilik göstermeyebilir. Eğer çok ileri düzeye gelmiş ise ve kanserin tedavi edilmesi ameliyat ile de mümkün değil ise ameliyat yerine kemoterapi ve ışın tedavisi yöntemleri kullanılabilir.

SON YAZILAR