Ana Sayfa Genel Sağlık

Kol Uyuşması Neden Olur?

Kol Uyuşması Neden Olur?

Kol uyuşması neden olur? Sorusunun cevabı sıklıkla aranan konular arasındadır. Bu konu hakkında birden çok sebep karşımıza çıkabilir. Bu sebeplerin başında, duruş bozuklukları, uyku esnasında kol üzerinde uyuma, boyun kaslarında oluşan hasarlar, kollarda bulunan sinirlerde oluşan hasarlar, belli başlı hastalıklar gelmektedir. Kollardaki uyuşmanın sağ ya da sol kolda olması farklı hastalıkların habercisi de olabilmektedir. Sağlıklı bireylerin dahi bu sorunu sıklıkla yaşadığı görülür. Bunun sebepleri çok iyi bir şekilde araştırılarak, gerekli tedaviler uygulanmalıdır.

Sağ Kol Uyuşmasının Sebepleri Nelerdir?

Sağ kol uyuşması neden olur? Sorunun birden çok cevabı olabilir. Bunun için gündelik hayattaki hareketlerimizden, yaşadığımız streslere kadar her konunun bir arada değerlendirilmesinde fayda bulunmaktadır. Sağ kol üzerinde uyuma sebebi ile bir uyuşma olabileceği gibi, kolda bulunan sinirlerde meydana gelen sinir sıkışması durumları da bunun sebebi olabilmektedir.

Migren atağı yaşayan kişilerde, şeker hastalarında, boyun fıtığı olan hastalarda, bel fıtığı olan hastalarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalıklarla bağlantılı olup olmadığı hususunda en doğru teşhisi doktorunuz koyacaktır. Yapılacak olan tetkikler neticesinde hastalığın ana sebebinin belirlendiği bilinmektedir.

Sol Kol Uyuşmasının Sebepleri Nelerdir?

Sol kol uyuşması neden olur? Diye merak edenler için birkaç bilgi vermekte yarar vardır. Bu bilgiler ışığında sebepleri hakkında bir fikir sahibi olmanız amaçlanmıştır. Kalitesiz bir uyku sebebi ile kol üzerinde uzun zaman uyuma hali, sinirlerdeki sıkışma, kandaki dolaşım bozukluğu, kalp damar rahatsızlıkları, alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklara sahip olma, felce bağlı uyuşma, kalp krizine bağlı uyuşma sebepler arasında sayılabilir.

Öncelikle kötü alışkanlıklardan vazgeçilmesi vücut sağlığımız açısından önemli bir husustur. Balık tüketimi bu rahatsızlığı yaşayanların derdine derman olmaktadır. Kollar için basit egzersizler yaparak uyuşmanın önüne geçilebilir. Ancak tüm bu önlemler ile birlikte hastanın bu durumu hafife almaması gerekmektedir. Hasta, en yakın sağlık kuruluşuna götürülmeli ve gerekli tetkiklerin yapılması sağlanmalıdır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi sol kol uyuşmasında da erken tanı konulması hayati risklerin ortadan kaldırılması için önem arz etmektedir.

Kol Uyuşması Hangi Hastalıkların Habercisidir?

Gündelik hayatımızda yakın çevremizden duyduğumuz birçok hastalığın sebepleri hakkında geniş bir bilgiye sahip olmamamız sebebi ile kulaktan dolma bilgilere dayanarak evde tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Kol uyuşması neden olur? Diye sorgulama yapmadan uygulanan yanlış tedavi yöntemleri sebebi ile hayati tehlike riski taşıyan hastalıklardan haberdar olunmamaktadır.

Boyun fıtığından tümörlere ve hatta kalp krizine kadar birçok ciddi hastalığın habercisi olan bir rahatsızlık olması sebebi ile vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Kol Uyuşmasının Tedavisi Nasıl Olur?

Tıbbın hızla geliştiği günümüzde hemen her gün yeni bir hastalığın tedavisinde son noktaya varılmaktadır. Kol uyuşması neden olur? Sorusundan başlayarak, bu rahatsızlığı yaşayanların hastalığın sebeplerini araştırdığı görülmektedir. Sebebi belirlenmiş ve bir hastalık sebebi ile uyuşma yaşandığı konusunda kesin teşhis konulmuş olan hastaların hekim kontrolüne girmeleri önem arz etmektedir.

Tedavinin hastalığın çeşidine göre farklılık göstermesi sebebi ile doğru teşhis konulması önemlidir. Kalp krizi teşhisi konulan hastanın tedavisi ile boyun fıtığı teşhisi konulan hastanın tedavisinin aynı tıbbi birimler tarafından tedavi edilemeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir.

SON YAZILAR