Ana Sayfa Genel Sağlık

Kış Hastalıklarından Nasıl Korunuruz?

Kış Hastalıklarından Nasıl Korunuruz?

Kış mevsimi kişilerin nazarında sevilip sevilmemesi bakımından değişiklik gösteren ve genellikle insanlar üzerinde negatif bir etki bırakan riskli bir mevsimdir.  Sonbaharın ardından havaların soğumasıyla birlikte başlayan vücut direncinin düşmesi, soğuk havaya fazlaca maruz kalmak, artan mikroplarla birlikte kış hastalıkları da hayatımızın vazgeçilmez bir parçasını teşekkül etmektedir. Vücut yapımız mikrop, virüs, parazit gibi uyarıcılarla karşılaştıkça bunlara alışmakta ve bağışıklık üretmektedir. Özellikle 5 yaşına kadar olan süreçte bağışıklık sistemi çok güçlü olmadığından bu dönemde hastalanma riski daha yüksektir.

Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi rahatsızlıklar kış aylarında en fazla görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu tarz solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma ihtimali de oldukça yüksektir. Kış hastalıklarıyla birlikte kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, kabakulak gibi rahatsızlıklar da özellikle çocuklarda baş gösterebilmektedir. Bazı durumlarda hafifçe atlattığımız, bazı durumlarda ise yatak yorgan yattığımız rahatsızlıklardan korunmak bir nebze de olsa bizim elimizdedir. Peki, kış hastalıklarından korunmak için neler yapmalıyız?

Kış Hastalıklarına Karşı alınabilecek Önlemler Nelerdir?

 • İlk olarak yapılacak en mantıklı şey mevsim şartlarına uygun olarak giyinmektir. Kış mevsiminde özellikle sıcak tutacak yünlü kumaşların giyilmesi faydanıza olacaktır.
 • Yaz mevsiminde bolca tüketilen su miktarı kış aylarıyla birlikte düşüşe geçmektedir. Su tüketimini durdurmamak sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte taze sıkılmış meyve suları ve yapılacak bitki çayları da bu süreçte dinç kalmanızı sağlayacaktır.
 • Düzenli ve dengeli beslenmek hayatımızın vazgeçilmezi olmak zorundadır. Özellikle bu dönemde C vitamini ağırlıklı beslenmek, bilhassa kış meyve ve sebzelerini tüketmek sağlığınızı korumada yardımcınız olacaktır.
 • Havasız ve kuru olan ortalarda fazlaca kalmamak da kış hastalıklarından korunmak adına etkilidir. Gün içinde yaşadığınız yeri ve içinde bulunduğunuz ortamı belli aralıklarla havalandırmanız gerekmektedir.
 • Soğuk algınlığı rahatsızlığı olan kişilerle çok yakın temasta bulunmamak da oldukça önemlidir. Çünkü bu mevsimde görülen rahatsızlıklar genelde salgın şeklinde ilerlemektedir.
 • Özellikle alerji rahatsızlığı olanların bu dönemde muhakkak doktorlarına görünmeleri gerekmektedir.
 • Hareket ve enerjinin düşmemesi, günlük hareket ihtiyacının karşılanması da dinç ve sağlıklı kalmanızda faydalı olacaktır.
 • Bilhassa kalabalık ortamlarda bulunduktan ve dışarıdan geldikten sora ellerin titizlikle yıkanması oldukça önemlidir.
 • Mümkün olabildiğince güneş ışığı almak her mevsimde olduğu gibi kış mevsiminde de oldukça önemlidir.
 • Sarımsak, soğan gibi besinlerin özellikle bu mevsimde tüketilmesi sizi bakterilere ve hastalıklara karşı koruyacaktır.
 • Tüm bu sayılanların yanında grip aşısına başvurmak da başka bir yöntemdir. Ancak bir süre sonra vücudun bu aşıya karşı bağışıklık kazanması sonucu tam anlamıyla korunmanız da mümkün olmayabiliyor.

Nezle ve Gripten Koruyan Besinler Nelerdir?

Turunçgiller, nar, elma, üzüm, şeftali, sarımsak, soğan, kırmızı biber, lahana, mantar, domates, taze patates, balık, kırmızı et, balık suyuna çorba, bal, yoğurt, badem, ceviz, yeşil çay, zencefil, yulaf gibi besinlerin hafta içerisinde en az bir kez tüketilmesi sizi gribe karşı daha sağlam ve korunaklı yapacaktır.

SON YAZILAR