Ana Sayfa Genel Sağlık

Kemik Çıtlaması Neden Olur?

Kemik Çıtlaması Neden Olur?

Kemik çıtlaması, eklem çıtlaması olarak da bilinmekte olup, bazen çömeldiğinizde dizinizde, bazen uzattığınız zaman kolunuzda, bazen de başınızı çevirdiğinizde boynunuzda meydana gelir. Söz konusu bu kemik çıtlamasının sizi rahatlattığını hissedebilirsiniz. Ama yine de kemik çıtlaması nedenlerini bilmekte ve varsa işaret ettiği hastalıkları öğrenmekte fayda var. Artık hepimiz, erken teşhisin her hastalık için çok önemli olduğunu biliyoruz. Peki kemik çıtlaması neden olur?

Kemik Çıtlaması Neden Olur?

Kemik ve eklemlerin etrafı, kayganlaşması sağlayan, içerisinde Karbondioksit, Azot ve Oksijenin bulunduğu gaz kapsülleri ile çevrilidir. Ancak bu kapsüllerin içi bir anda boşalabilir. Eğer böyle bir durum olursa kemik çıtlaması sesini duyabilirsiniz. Kapsülün içi tekrar dolana kadar aynı yeri bir daha çıtlatmanız mümkün olmayacaktır.

Kemik çıtlaması nedenleri, eğer söz konusu çıtlama diz, bilek ya da boyunda ise genellikle romatizma ile ilişkilendirilmektedir. Tendonların içe ve dışa dönme hareketleri çıtlamayı ortaya çıkartır.

kemik çıtlaması neden oluyor

Rahatlamak için boynunu çıtlatan insanlar vardır. Gerçekten de rahatlayabilirsiniz. Ancak bu hareketin, çok sık görülmese de felç ve fıtık sebebi olabileceğini unutmayın. Normalde çok şanslı bir insan olmasanız da, sağlık konusundaki şanssızlığınız şansa dönüşebilir ve az görülen durum gelip sizi bulur.

Artrit ve kemik erimesi de kemik çıtlamasına, özellikle de boyun çıtlamasına neden olur ve eklem iltihaplanmalarını haber verebilir.

Romatizmanın kemik çıtlamasına neden olduğunu söyleyen ve söylemeyen bilim insanları bulunmaktadır. Bu konuda elde net bir bilginin olmadığını belirtmeliyiz.

Çömeldiğinizde meydana gelen diz çıtlaması genellikle ileri yaş ile birlikte ortaya çıkar. Ancak 35 yaşın altında görülen bu sorun erken kireçlenme olarak isimlendirilir.

Peki tüm bu bilgileri bir kenara koyduğumuzda, eklem çıtlaması zararlı mıdır? Ne zaman telaşa kapılmak gerekir? Öncelikle şunu belirtmek isteriz: Beraberinde ağrı ya da şişme olmaksızın ortaya çıkan eklem çıtlaması, sizin için önemli bir alarm olmamalıdır. Ancak beraberinde ağrı ya da şişlik söz konusu ise mutlaka kısa zaman içerisinde bir Ortopedi uzmanına danışmalısınız.

Eklem ve kemik sağlığını korumak için alabileceğiniz bazı önlemler ve yapabileceğiniz bazı kolay egzersizler bulunmaktadır. Biraz da onlardan söz edelim:

  • İki elinizi alnınıza dayayın ve geriye doğru başınızı itin. Bu arada alnınızla da ellerinizi öne doğru itin.
  • Ellerinizi ensenize koyun ve boynunuzu geriye doğru itip, ellerinizi de öne doğru itmeye çalışın.
  • Başınızı sağa çevirip üç saniye bekleyin, sonra sola çevirip üç saniye daha bekleyin.
  • Başınızı olabildiğince öne eğin. Çenenizi aşağı indirdikten sonra bir süre bekleyip, ardından da başınızı yukarı doğru kaldırın; ama bu işlemi yavaşça yapın.
  • Başınızla bir çember çizer gibi, önce saat yönünde hareket edip, sonra da saat yönünün tersine hareket edin.
  • Kulağınızı omzunuza değdirin. Ardından başınızı kaldırıp, diğer kulağınızı diğer omzunuza değdirin.
  • Bir sandalyeye oturup bacağınızı yukarı doğru kaldırın ve sonrasında kendinize doğru çekin. Ardından diğer bacağınız için aynı işlemi yapın.
  • Yüzüstü yatın ve önce bir dizinizi, sonra da diğerini geriye doğru bükün.

SON YAZILAR