Ana Sayfa Bitki

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Kayısı meyvesinin çekirdeği olan kayısı çekirdeğinin faydaları denince aklımıza ilk gelen oldukça faydalı kayısının aynı zamanda çekirdeği içerisinde bulunan vitaminler açısından oldukça zenginliğidir.

Kayısı çekirdeğinin içerisinde bulunan A, K, E, B17, D vitaminlerİ sayesinde bu vitaminlerin eksikliklerinde meydana gelene hastalıkların tedavisinde oldukça fayda sağlayabilmektedir. Kayısı çekirdeğinin en önemli faydası olarak kanser hücrelerinin temizliğinde yararlı olduğu bilinmektedir. Fakat yanlış kullanımı sonucunda bazı zararları bulunmaktadır.

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kayısı çekirdeğinin saymakla bitmeyecek birçok faydası vardır bunlardan bazıları ise;

Kayısı çekirdeği, içeriğinde barındırdığı B17 vitamini sayesinde başlangıç aşamasında olan kanser hücrelerinin aktifleşmesini önlemede yardımcı olur ve yok olmasını sağlar. Bu yüzden tüketilmesi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yapılan araştırmalar sonucu Kayısı çekirdeği, içeriği bakımından tedavi amaçlı ilaçlar üretilmektedir. Elde edilen bu ilaçlar genellikle kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Bazı uzmanlar aynı zamanda hiçbir işlemden geçmeyen kayısı çekirdeğinde çiğ olarak tüketilmesinin de yararlı olabileceğini söylemektedir. Fakat fazla tüketilmesi sonucunda bir takım bazı sorunları beraberinde getirebileceği için kontrol altında tüketilmesi gerekmektedir.

Kayısı çekirdeği içerdiği A vitamini sayesinde sivilcesi olan kişilere iyi gelir. Antioksidan bakımından ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından oldukça önemlidir. Kayısı çekirdeğinin bir başka faydası ise cilt nemini dengelemesidir. Kuru ciltlerde cildin nem dengesini düzenler. Aynı zamanda yağlı ciltlerde fazla yağın atılmasını sağlayarak cildin normal dengesine gelmesine yardımcı olur.

Kayısı Çekirdeği Nasıl Tüketilir

Kayısı çekirdeği içeriğinde bulunan vitaminlerin özelliğini kaybetmemesi açısından işlenmemiş olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Tüketilme miktarı 2-3 adeti geçmemelidir. Çünkü 5 adet acı kayısı çekirdeği dahi çocukların zehirlenmesine yol açabilir.

Kayısı çekirdeğini toz haline getirerek veya küçük parçalar halinde çorbanıza, makarnanıza ve hatta böreklerinizde dahi kullanabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar sonucunda yetişkin bir insanın günde 40 veya daha fazla acı kayısı çekirdeği tüketmesinin ölüme dahi neden olabileceği tespit edilmiştir. Çocuklarda ise bu miktar 5 – 10 arasında dahi risk taşımaktadır. Bu yüzden acı kayısı çekirdeği tüketirken dikkatli olmanız ve doktor kontrolü altında tüketilmesi oldukça önemlidir.

SON YAZILAR