Ana Sayfa Genel Sağlık

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Katarakt genel olarak yaşlılıkla gelen bir hastalık olarak bilinse de bu durum her zaman için geçerli değildir. Günümüzde katarakt yeni doğan bebeklerde görülmeye başlanmıştır. Kataraktın diğer oluşma nedenlerinden bazıları şeker hastalığı, göze herhangi bir darbe alımı ve uzun süreler boyunca kortizon içeren ilaçların kullanılması sonucu da ortaya çıkabilir. Katarakt ameliyatı nasıl yapılır sorusuna geçmeden önce hastalığın birkaç genel belirtilerinden bahsedeceğiz.

Kataraktın Belirtileri Nelerdir?

Katarakt hastalığının ilk başlangıç evrelerinde kişi görmeyle ilgili problemler yaşamayabilir. Hastalığın ilerleyen evrelerde belirtileri kendisini daha çok belli etmeye başlar. Kataraktın daha sonraki evrelerinde ilk göstereceği belirti görme yetisinde kayıplar olarak kendini göstermektedir ve etrafı çift görme, nesneleri bulanık görme kataraktın ileri evrelere geldiğinin belirtilerindendir.

Katarak Ameliyatı Nasıl Olur? Katarak Ameliyatında Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Katarakt hastalığının gözlük yardımıyla veya ilaç yardımıyla tedavisi olanaksızdır. Günümüzde kataraktın tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Katarak ameliyatı günümüz teknolojisiyle FAKO cerrahi yöntemi ile 15 dakikalık bir operasyondur. Katarak Ameliyatı sırasında hasta kişinin yaşına göre teknik bazı değişiklikler yapılabilir. Katarak ameliyatında yapılan tek işlem gözdeki kataraktın alınıp yerine suni olan göz içi merceğinin yerleştirilmesiyle ağrısız bir şekilde operasyon sonlandırılır.

SON YAZILAR