Ana Sayfa Genel Sağlık

KAŞ NEDEN DÖKÜLÜR?

KAŞ NEDEN DÖKÜLÜR?

İster bayan olun ister erkek etkileyici bakışlarda kaşların da gözler kadar önemi büyüktür. Ayrıca yüz ifadelerinin şekillenmesinde en önemli faktör kuşkusuz kaşlardır. Bazı durumlarda ne kadar istemesek de kaşlarda seyrelme ve hatta yer yer kaşlarda dökülmeler olabilir. Yapılan araştırmalar sonucu temel sebeplerden biri stresden kaynaklansa da kaş dökülmesinin birçok nedeni vardır.

Kaş dökülmelerinin tedavisi artık günümüzde mümkündür. Tedavinin en doğru şekilde yapılması için öncelikle kaş dökülmesine neden olan etken belirlenmelidir. Kaş dökülmesinin nedenleri şunlardır;

Kaş alma ve Kaş aldırmadan kaynaklanan dökülmeler

Güzel şekilli kaşları hepimiz isteriz. Fakat bu işin eğitimini almamış kişilerce yapılan şekillendirme işlemi kaşlarımızın dökülmesine sebep olan nedenlerin başında gelmektedir. Çünkü kaş köklerine verilen zarar köklerin tekrar oluşmamasına ve yenilenmemesine sebep olur. Halk arasında kaş küsmesi diye geçen bu olay sarımsak tedavisi veya piyasada satılan kaş serumları  ile iyileşebilir.

Saçkıran (Kaşkıran) hastalığından kaynaklanan dökülmeler

Saç kıran hastalığının kaşlarda oluşumudur. Yer yer kaşların açılıp derinin ortaya çıkmasıdır. Saç kıran hastalığı kaşlarda da görülebildiği gibi hatta bıyıklarda ve sakallarda da hastalık yapabilir.

Dökülmenin şekli genel itibari ile bozuk para şeklinde yuvarlak olup hafif kızarık renktedir. Kaşlarınızda oluşan saç kıran süpheniz varsa zaman kaybetmeden bir hekime danışmalı ve hekimin tavsiye ettiği asidik özellikteki krem yada solüsyonları kullanmalısınız.

Guatr Hastalığından kaynaklanan dökülmeler

Guatr vücudumuzda diğer organların çalışmasını etkileyen hormonlardan biridir. Kaş dökülmesinin temel nedenlerinden biride guatr hormonundan kaynaklanmaktadır. Bu sorunun görülme sıklığı erkeklere oranla bayanlarda daha fazladır. Guatr hastalığı tiroid hormonunun normal seviyesinden daha düşük veya daha yüksek olmasından dolayı olup kaşlarda ve saçlarda önce seyrelmelere sonra da kalıcı olmayan dökülmelere neden olur. Guatr tedavisi ile kaşların tekrar çıkması sağlanır.

İlerleyen Yaştan kaynaklanan dökülmeler

Erkek ve bayanlarda ilerleyen yaş ile birlikte metabolizmanın yavaşlaması, yenileme hormonlarının azalması nedeniyle kaşlarınız dökülebilir. Özellikle bayanlarda ilerleyen yaş nedeniyle girilen menopoz döneminde östrojen seviyesindeki düşüş kaşları etkilemekte ve kaş dökülmelerine neden olmaktadır.

Kemoterapi tedavisinden kaynaklanan dökülmeler

Kemoterapi kanser hastalarının tedavisinde kullanılan bir ışın tedavisidir. Kemoterapi alan hastaların %99’u kadar büyük miktarında kaş ve saç dökülmesi meydana gelmektedir. Kemoterapi tedavisi bittikten sonra hekime danışarak kullanılan ilaçlar veya kremler ile kaşlar yeniden oluşmaktadır.

SON YAZILAR