Ana Sayfa Genel Sağlık

Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Kanser Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde sağlık sorunlarının en sık görülenlerinden birisi olması sebebiyle Kanser Nasıl Tedavi Edilir? Sorusu oldukça sık araştırılan hususlar arasında yer almaktadır. Tedavisi hakkında olumlu olumsuz yorumlar yapılıyor olsa da, kanser teknik olarak tedavisi mümkün olmayan bir hastalık değildir. Özellikle kanserin yol açtığı hayatı etkileyen sonuçlar ortaya çıkmadan önce müdahale edilmesi halinde tedavinin büyük ölçüde efektif olduğundan bahsedilmektedir. Bu nedenle erken teşhisin önemi üzerinde durulur. Zira kanser tek balında bir sorun olmayıp, organları etkilemeye başladığında tedavisi mümkün olmayan veya çok zor olan bir sorun olarak nitelenir. Kanser Nasıl Tedavi Edilir? Sorusuna cevap verirken, öncelikle hastalığın genel özelliklerini anlamak gerekir.

Kanser Nedir?

Vücudumuz milyarlarca hücreden meydana gelir. Düzenli olarak bir hücre yenilenem süreci söz konusudur ve vücut hayatta kalabilmesini hücre yenilenmesine borçludur. Eğer hücreler yenilenmezse 48 saat gibi bir süre içerisinde biyolojik olarak organizma çözünmeye, yani çürümeye başlar. Bunun ortadan kalkması için hücre yenilenmesi tüm canlı alemine farklı sürelerde devam etmek üzere sunulmuş bir kabiliyettir. Örneğin, bir kedinin hücreleri ortalama 13 sene, bir kaplumbağanın ise 15 sene boyunca yenilenebilir. İnsanda ise bu süre maksimum 170 sene olarak tespit edilmiş olmasına karşın maalesef pek çok etken nedeniyle ortalama 70 olarak kabul edilir.

Hücreler yenilenirken, ölen hücrenin yerine birebir aynısının dünyaya gelmesi gerekir. Zira bir karaciğer hücresinin yerine bir böbrek hücresinin gelişmesi organda anormalliklere yol açar. İşte kanser tam olarak da bu noktada tanımlanmaktadır. Yenilenen hücrenin sahip olması gereken nitelliklere sahip olmaması ve kontrolsüz biçimde çoğalması durumuna, kanser ismi verilmektedir. Hücreler oluşmaya başladıktan sonra organlara zarar vermeye başlamadan kontrol edilmeleri gerekir aksi halde tedavi oldukça sıkıntılı, hatta imkansız hale gelir. Zira yine karaciğer örneğinden yola çıkacak olursak, bu organın hücresi olarak yenilenmesi gereken hücre tanımlanmayan bir başka hücre olarak yenilenir ve organın işlevlerinin bozulmasına geri dönüşsüz biçimde yol açar.

Bu noktada yapılması gereken, bozuk hücrenin yenilenmesini engellemektir. Yani onu vücuttan çıkarmaktır. Kanser Nasıl Tedavi Edilir? Sorusunun cevapları bu noktada verilecektir.  Kanser hücresi vücuttan nasıl çıkarılır?

Kanser Tedavisi

Öncelikle açıkça belirtmek gerekir ki kanser tedavisi kesin olarak mümkün olmayan bir sağlık sorunu değildir. Pekala uygun koşullarda tedavisi mümkündür. Fakat erken teşhis edilmiş olması büyük öneme sahiptir. En habis tümörün dahi tedavi edilmesi bu koşullar altında mümkündür. Gelelim Kanser Nasıl Tedavi Edilir? Sorusunun cevabına.

Kanser tedavisinde kullanılan yöntemler,

  • İlaç Tedavisi (Kemoterapi)
  • Işın Tedavisi (Radyoterapi)
  • Cerrahi (Ameliyat)

Bu yöntemler dışında teknik olarak bir çözüm hali hazırda söz konusu olmamakla birlikte, gerekliği de tartışmaya açıktır. Hala üzerinde belirsizlikler olan Kanser Nasıl Tedavi Edilir? Sorusunun cevabı araştırılmaya devam edilmektedir ve her geçen gün yeni gelişmeler elde edilmektedir.

İlaç tedavisi genel olarak vücutta gelişmekte olan habis hücrelerin yok edilmesi için kullanılan ağır ilaçların damar yolu ile uygulanması yöntemidir ve zorluklara neden olabilmektedir. Hastanın yaşamında olumsuzluklara yol açmakla birlikte en etkili yöntemlerin başında gelir.

Radyoterapi ise, hücrelere haricen radyasyon uygulanması metodudur ki, bu yöntem görüntüleme tekniklerinin gelişmesiyle birlikte çok daha etkili bir hal almış durumdadır. Hasta hücrelerin hedef alınarak yok edilmesi yöntemidir.

Cerrahi ise, gözle görülebilen tümörlerin temizlenmesi için kullanılabilen bir yöntemdir. Bu yöntemin kullanılabilmesi ve/veya efektif olabilmesi için hücrelerin organları sarmamış olması gerekir. Yayılma riski olan tümörlere cerrahi uygulanmaz.

Kanser Nasıl Tedavi Edilir? Sorusuna tıbbi yöntemler dışında verilecek cevaplara aldanmamak ve tıp otoritelerinin tavsiyelerini takip etmek en doğru yoldur. Zira yüzbinlerce kişinin araştırma yaptığı tıp alemi Kanser Nasıl Tedavi Edilir? Sorusuna elbette en doğru cevabı verecektir.

SON YAZILAR