Ana Sayfa Genel Sağlık

Kan Vermenin Faydaları

Kan Vermenin Faydaları

Günümüz de bir çok insan kazalar ve hastalıklar sonucunda, oluşan kan eksikliği sebebiyle ve akabinde gerekli kanın bulunamamasından yaşamanı yitirmektedir. Bu yüzen kan vermenin faydaları hem insan hayatını kurtarmak açısından hem de kendi sağlımız açısından oldukça önemlidir.  Kan vermenin sağlık açısından bir çok olumlu geri dönüşü olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.

Aşağıda kan vermenin faydaları maddeler halinde

  • Kan verilmesi vücudun uyarılmasına sebep olur ve akabinde vücut kan üretimine başlar hücreleri yeniler.
  • Kan bağışı yapan kişiler ücretsiz olarak kan grubunu öğrenebilir.
  • Kan’da bulunan yağ oranında azalma görülür.
  • Kan vermek kalp sağlığı açısından oldukça önemli olup, kalp krizi geçirme riskini %90 a kadar azalttığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.
  • Kan verilmesi sonucunda vücudumuzda yenilenen taze kan ve hücrelerin oluşması yaşlanmayı geciktirir.
  • Bir çok sağlık problemlerinin azalmasında etkin rol oynar. Örneğin yorgunluk, halsizlik, yüksek tansiyon vb. bir çok hastalığın giderilmesinde oldukça faydalıdır.
  • Uzmanlar yılda iki kez olarak kan verilmesinin sağlımız için oldukça önemli olduğunu söylemektedir.
  • Kan veren kişi hastalık taramasından ücretsiz olarak faydalanır.
  • Kan veren kişi birkaç gün sonra vücudun taze kan üretmesi ve hücre yenilemesi sonrasında kendini daha dinç ve zinde olarak hisseder. Aynı zamanda kişilerde psikolojik olarak da bir rahatlama sağlamaktadır.

Kan Bağışlamak İsteyenler Ne Tür İşlemlerden Geçer?

Kan bağışlamak isteyen kişiye değerlendirme formu verilir. Verilen formun dikkatli, doğru ve eksiksiz olarak doldurulması ve altına imza atılması istenir. Form görevliler tarafından incelenir form da eksik bilgi veya sorun teşkil edebilecek bir durum varsa, kişi ile tekrardan form hakkında görüşme sağlanır. Daha sonra kan verme şartları tamamlanmasıyla kan bağışı yapacak kişiye fizik kontrolü amaçlı muayene yapılır. Fizik muayene tamamlandıktan sonra kişiden test amaçlı kan alınır ve kan bağışı yapacak kişinin gerekli kan testi tamamlandıktan sonra kan alınmasına engel oluşturacak bir durum olmaması halinde kan alımı işlemine başlanır. Kişiden bir ünite kan alınır genellikle bu işlem 10-15 dakika arası sürmektedir. Daha sonra hasta 5-10 dakikalık bir gözlem sürecine tabi tutulur bu esnada kişiye içecek ve yiyecek ikramı yapılır ve işlemler son bulur.

SON YAZILAR