Ana Sayfa Genel Sağlık

Kan Kanseri İle Nasıl Savaşabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Kan Kanseri İle Nasıl Savaşabileceğinizi Biliyor Musunuz?

Kan kanseri, kan değerlerimiz içerisinde bulunan akyuvarların beklenmedik bir şekilde hızla sayılarının artması neticesinde ortaya çıkan, tedavide geç kalınması halinde kısa bir süre içerisinde kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan ölümcül bir hastalıktır. Tedavi süreci kişinin yaşam süresinin uzamasını sağlamaktadır. Erken tanı, hayat kurtarma konusunda önem taşımaktadır.

Tam olarak sebepleri bilinmese de neden olduğu konusunda bazı fikirler veren sebepler, yüksek oranda alınan radyasyon, genetik hastalıklar, vücuda dışarıdan alınan virüsler, hava kirliliği, gdo lu ürünlerin günümüzde fazlası ile tüketiliyor olması, kimyasal maddeler ve en önemlisi sürekli elimizin altında bulunan cep telefonlarının yaydığı zararlı dalgalardır.

Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Basit bir gribal enfeksiyonun bile belirtileri varken, sonucu ölüme kadar götürebilen kanser çeşitlerinin de belirtileri bulunmaktadır. Kan kanseri belirtilerini ve savaşma yöntemlerini bilmemiz sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Belirtileri şu şekilde özetlememiz mümkündür;

  • Kişinin ten renginde oluşan soluk görüntü,
  • Halsizlik, yorgunluk hali,
  • Nefes almada güçlük çekme,
  • Hızlı kilo verme,
  • Geceleri aşırı bir terleme ile uyanma,
  • Kemiklerde başlayan ağrı,
  • Cilt altında oluşan kanamalar ve ciltte mor lekeler,
  • Lenf bezlerinde şişlik gözlenmesidir.

Tüm bu belirtilerden bir kaçını aynı anda görmeye başladığınız anda en yakın sağlık biriminin hematoloji bölümüne başvurmanız, olası bir kanser tanısı konulmasına karşın erken teşhis olabilecektir.

Kan Kanseri Tanısı Nasıl Konulur?

Sağlıklı dahi olsa her insanın altı ayda bir olarak kan değerlerini kontrol etmesinde yarar bulunmaktadır. Tam kan sayımında sahibi olabileceğimiz birçok hastalığın tanısı konulabilmektedir. Kan kanseri tanısının konulabilmesi ise bu kadar basit bir yöntemdir. Sıklıkla yapılan kan sayımı kontrollerinde oluşan herhangi bir anormallik neticesinde, hematoloji doktorunuzla görüşme sağlamanız yeterli olacaktır. Bunun akabinde eğer kanser tanısı konuluyor ise tedavinizin en kısa süre içerisinde başlanması sağlanmış olacaktır.

Kan Kanseri Tedavisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bir diğer adı ile Lösemi olarak ifade edilen kan kanserinin farklı çeşitleri bulunmaktadır. Akut Lenfosit Lösemi, Akut Myeloid Lösemi, Kronik Lenfositik Lösemi, Kronik Myeloid Lösemi bu çeşitleri oluşturmaktadır. Akut Lenfosit lösemi çocuklarda en sık görülen kanser çeşididir. Kronik Myeloid Lösemi ise 25 ila 60 yaş aralığında olan erkeklerde sıklıkla rastlanılan bir türdür. Çocuklukta rastlanılan tür ile ilgili erken tanı konulması halinde hastaların %50 oranında hastalığı yendiği görülmektedir.

Tedavinin gecikmesi hayati riski arttırmaktadır. Kanser ilaçları ile tedavi süreci başlatılarak, yükselme durumuna geçmiş olan akyuvarlarının sayılarını düşürmeye yönelik bir ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Daha ileri safhalara ulaşmış olan hastalıklarda kemoterapi uygulamasına geçilmektedir. Kemoterapi özellikle çocuklar için zor bir süreçtir. Saçları dökülmeye başlayan çocukların pedagoglardan destek almaları sağlanmaları bu süreci daha kolay atlatmalarına olanak sağlamaktadır.

Ölümcül seviyelere ulaşmış olan hastalara ilik nakli uygulaması yapılmaktadır. Uygun ilik bulunması halinde nakil gerçekleştirilebilmektedir. İlik nakli hastanın kurtarılması adına atılmış en büyük adım olmaktadır.

Kan Kanserinde Yaşam Süresi Ne Kadardır?

Erken tanı konulmuş kan kanseri hastalarında iyileşme süreci hızlı olmakta ve uzun yıllar boyunca hayatlarına devam edebilmektedirler. Tıbbın hızla geliştiği günümüzde üretilen kanser ilaçları sayesinde hastaların ömürlerinin uzaması mümkün olmaktadır.

Hastalığa yakalanmış olan bir kişi eski yıllarda 1 ila 3 yıl arasında maksimum yaşam süresine sahip iken günümüzde bu süreler 10 ila 20 yıl aralığına kadar çıkmaktadır. Çocuklarda yaşam süresi ve iyileşme oranları gün geçtikçe uygulanan tedavi yöntemlerine bağlı olarak artmaya devam etmektedir.

SON YAZILAR