Ana Sayfa Genel Sağlık

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık Nasıl Geçer?

Günümüzde en çok araştırılan rahatsızlıklardan birisi olan kabızlık nasıl geçer kabızlığa ne iyi gelir gibi konulardan bahsedeceğiz. Kabızlık kişinin büyük tuvaletini yapamamasına ve ya normal duruma göre daha az yapabilen rahatsızlığa denir. Kabızlık günümüzde sık karşılaşılan rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kabızlığın altında başka bir hastalık kaynaklanmıyorsa kabızlık nasıl geçer sorusunun cevabı bir hayli kolay ve pratiktir. Fakat bazı alışkanlık durumları ısrar edilir ve kişide sürekli kabızlık oluşuyorsa bu bir takım bağırsak rahatsızlıklarına yol açabilir. Uzun süre devam eden kabızlık sonucu bağırsaklarda bulunan dışkının vücutta daha fazla bozunarak bağırsak floransında miktarı ve toksin maddelerin oluşmasını arttırarak kişi baş ağrısı,  mide bulantısı yorgunluk, sindirim bozukluğu ve stres gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kabızlık Nasıl Geçer? Tedavi Nasıl Olur?

Kabızlık şikayeti olan kişilerde genel olarak kafeinli içecekleri, unlu mamuller ve şeker oranı yüksek olan besinlerin kesilmesiyle kabızlığın ortadan kalktığı izlenmiştir. Kabızlık yenilen yemeklerden, yaşam tarzından ve kullanılan bir takım ilaçlar sonrası ortaya çıkabilir ve bazı kişilerde kronikleşebilir. Peki, Kabızlık nasıl geçer? Kabızlığın tedavisi için yöntemler ise şöyle;

Bol Su Tüketmek

Gün boyu vücudumuzun normal şartlarda 2 litreye yakın su ihtiyacı vardır. Gün içerisinde yeterli olarak su tüketilmemesi sonucu kabızlık oluşabilir bu nedenle kabız olmamak ve kabızlıktan kurtulabilmek için gün içerisinde bol su tüketmelisiniz. Yapılan bazı araştırmalara göre karbonatlı su içmek normal suya göre kabızlığa daha iyi geldiği tespit edilmiştir.

Daha Fazla Lifli Besinler Tüketin

Kabız olan kişilere doktorlarında tavsiyesi ilk olarak daha fazla lifli besinler tüketmesi yönündedir. Vücuda alınan lif kişinin daha kolay tuvalete çıkmasını sağlar. Buğday kepeği, yulaf kepeği, arpa kuruyemiş, tam tahıllılar, mercimek ve baklagillerde içerisinde bol olarak lif bulunduran besinlerdir.

Düzenli Beslenme

Kaliteli ve düzenli beslenme alışkanlığınız yoksa kabız olma ihtimaliniz yüksektir. Fazla yeme, unlu mamuller, posasız beslenme kabızlık meydana getirebilir bu nedenle bu besinlerin tüketilmesine özen gösterilmeli ve düzenli bir beslenme planı uygulanmalıdır.

Düzenli Spor

Gün boyu sürekli hareketsiz kalmak kabızlığa neden olan durumlardan birisidir. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için sürekli spor yapılması gerekir fakat düzenli olarak bir spor hayatınız yok ise ve kabızlığa yakalandıysanız gün içerisinde hafif spor yaparak kabızlıktan kurtulabilirsiniz. En sağlıklı sporun hafif hızlı tempoda yürüyüş olduğunu unutmayın ve bu şekilde günlük 30 dakika yürüyüş yeterli olacaktır.

SON YAZILAR