Ana Sayfa Bitki

Isırgan Otu Nelere İyi Gelir?

Isırgan Otu Nelere İyi Gelir?

Günümüz şartlarında üretilen ilaçların %45’inin içinde bulunun ısırgan otunun sağlığa birçok faydası vardır. Yapılan araştırmalarda ısırgan otu içinde potasyum tuzu, organik asitler, A, C ve D vitamini bolca barındırdığı tespit edilmiştir. Diğer olarak ısırgan otunun faydaları şöyledir;

Isırgan otu yeterli olarak tüketildiği zaman çok faydalı bir bitkidir, Özellikle cilt sorunlarında çok sık kullanılan ısırgan otu bunların yanı sıra alerji hastaları bronşit, astım gibi hastalıkların iyileşmesinde’de önemli rol alır.

Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun birçok hastalığa iyi geldiğini günümüz çağında bilmeyenler bir hayli hazdır peki ısırgan otunun  faydaları nelerdir?

  • Alerjilere iyi gelir
  • Vücut ağrılarını giderir
  • Prostat hastalığı tedavisinde kullanılan yaygın bir yöntemdir
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir
  • Vücudun taze kan yapmasına yardımcı olur
  • Kadın hastalıklarına iyi gelir
  • Vücudu dinç ve zinde tutar
  • Soğuk algınlıklarına nezle, grip iyi gelir

Cilt Sağlığını Korur

Isırgan otunun içinde barındırdığı yağlar sayesinde, vücutta bulunan akne, lekerin ve vücuttaki yara izlerini gidermek için çok etkili bir doğal ilaçtır. Isırgan otunun yaprakları böcek ısırıklarına ve su çiçeklerine çok iyi gelen bir yöntemdir. Isırgan otunun yaprakları saf olan bir zeytinyağıyla karıştırılıp 30 dk bekletildikten sonra uygulanabilir.

Saç İçin Faydaları

Isırgan otunun saç dökülmelerini önlemek amacıyla çok eskilerden bu günümüze kullanılan bir yöntemdir. Isırgan otunun yaprakları kaynatılarak ılık bir kıvama geldikten sonra saçları yıkamak saçlar için çok faydalıdır. Bu yönteme destek olarak ısırgan otu çayı kullanılırsa saçların dökülmemesi için çok faydalı olacaktır.

Isırgan Otu Çayının Hazırlanışı

Isırgan otunun birçok rahatsızlığa iyi geldiğini biliyoruz peki ısırgan otu çayı nasıl yapılır?

Isırgan otu çayınızı ısırganın yapraklarından, gövdesinden veya tohumundan yapabilirsiniz. Çayı yapmak istediğiniz kısmı ayıklayınız. Bu işlem sırasında eldiven kullanmaya özen gösteriniz çünkü ısırgan otu üzerinde bulundurduğu asitler sayesinde vücutla temasa geçtiğinde sizi kaşındıracaktır. Isırgan otunun yaprağından çay yapmak istiyorsanız yapraklarını ayıklayın ve sonra 4 bardak kaynayan suya 4 çay kaşığı ısırgan yaprağı atarak 5-7 dk daha kaynatınız. Kaynama işlemi bittikten sonra 5 dk ılımasına bekleyerek ılık bir şekilde tüketebilirsiniz. Isırgan otu çayının faydaları çok fazla olduğu için ısırgan otu çayınızı sürekli olarak tüketmek size zararlı değil aksine faydalı olacaktır.

SON YAZILAR