Ana Sayfa Genel Sağlık

İshal Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Geçer?

Günlük yaşantımızda bizi çok zor durumlara düşüren rahatsızlıklardan birisi ishaldir. İshal genel olarak normal ve geçici bir rahatsızlık olarak görünse de unutmamalıyız ki ülkemizde çocuk ölümlerinin başında ishal hastalıkları gelmektedir.

İshal Neden Olur?

İshal dışkının normalden daha sıvı bir şekilde çıkmasına denir. İshal bağırsak sisteminin bozulması sonucunda ortaya çıkar. Günde 3 defadan fazla dışkılama sırasında sıvı dışkı yapılıyorsa bu ishal olarak kabul edilir. Günümüzde ishalin nedenleri hakkında birçok araştırma vardır. İshallerin başlıca sebeplerinde birisi strestir. Bunun yanı sıra sağlıksız ortamlarda kalmak kirli, hava solumak, düzensiz beslenmek ve sağlıklı olmayan gıdaları tüketmek ishalin nedenleri arasında en başta gelir.

Ciddi bağırsak hastalıklarından biri olan ishal basit göründüğü kadar ciddi hastalıklara da yol açabilir. Bunun için ishalin önlemlerinin alınması gerekmektedir. İshal, bir enfeksiyonlara bağlı olarak geliştiyse kendiliğinden 1 hafta içinde geçecektir. Çocuklarda ise gelişme süresi çok nadir de olsa 3 haftaya kadar uzayabilir.

Su Tüketimi

İshalin gelişmesi ve bitişine kadar olan dönemde vücut çok fazla sıvı ve tuz kaybı yaşar. Bu kaybı önlemek için gün içerisinde bol sıvı tüketmeliyiz. Tükettiğimiz sıvılar tek seferde fazla miktarda olmak yerine sık ve bol olarak tüketmek gerekir.

Uzak Durulması Gereken İçecekler

Alkollü veya kafeinli içecekler, şekerli içecekler, süt ve süt ürününden yapılmış içecekler ishal süresinde tüketilirse ishali daha da kötüleştirebilir ve iyileşme süresini uzatabilir.

Tavsiye Edilen Gıdalar

İshal olan kişiye uzman doktorlar tarafından en başta tuzlu yiyecekler önerilir. Tuzlu yiyeceklerin yanı sıra kızartma, patates, pirinç, nohut, muz, ekmek, elma, portakal  gibi gıdalar ishale ne iyi gelir sorusu için önerilecek besinler arasındadır.

Katı Gıdalar

İshal olan kişilere katı gıda verilip verilmemesi konusunda birçok doktor farklı düşünceler içerisindedir. Ama genel olarak İlk 24 saat içerisinde sıvı gıdalarla beslenmeniz önerilir. 24 saatin sonunda ise katı yiyecekler yemeye başlayabilirsiniz.

Çocuklarda İshal

İshal hastalıklarına bağlı olarak çocuklarda ishal nasıl geçer diye bakacak olursak, çocuklarda da vücudun susuz kalmaması çok önemlidir. Bunun için çocuklarınız böyle durumlarda su içmek istemese bile su içirmelisiniz. Çocuklarınıza meyve suyu gazlı içecekler içirmemelisiniz çünkü bu tür içecekler ishali daha da kötüleştirecektir. Bebeğiniz meme veya biberonla besleniyorsa aynı beslenme şekli devam edilmelidir ve zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

SON YAZILAR