Ana Sayfa Genel Sağlık

İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi mümkün olan bir çeşit rahatsızlıktır. Çok basit yöntemlerle ağrılarınızı dindirebilir, sağlıklı günlerinize ve acılarınıza son verebilirsiniz. İdrar yollarında enfeksiyon olan kişiler, mesane ve idrar çıkış kanalında sızı şeklinde bir ağrı yaşamaktadırlar. Bu durum sadece ağrı şeklinde görülebildiği gibi idrarın yapılırken yanma ve kesik kesik idrar yapmaya da yol açmaktadır. Uzun süre geçmeyen enfeksiyonlarda hekime görünmekte yarar bulunmaktadır. Sağlığımıza dikkat etmediğimiz zamanlarda sağlıklı günlerimizi ararız. Ancak önemli olan sağlığımız bozulmadan vücudumuza iyi bakmaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi için birkaç basit yöntem bulunmaktadır. Ancak öncelikle bu rahatsızlığa neden olan etkenleri bilmekte yarar bulunmaktadır. Eğer bu etkenleri bilirsek sağlığımıza daha da dikkat eder ve hastalık riskini sıfıra indirmiş oluruz. Enfeksiyona neden olan unsurları birkaç maddede açıklamakta yarar bulunmaktadır.

 • Cinsel yollarla partnerinizde olan bakterilerin size bulaşması neticesinde,
 • Uzun süreli olarak idrar yapmama durumlarında,
 • Hamilelik dönemlerinde,
 • Menopoz dönemlerinde,
 • Diyabet hastalığında,
 • İç çamaşırı hijyenine dikkat edilmediğinde,
 • Polyester malzeme ile üretilmiş sıkı pantolon giyildiğinde,

Enfeksiyona yakalanma riskiniz oldukça fazladır. Tüm bu dönemlerde her zamankinden daha fazla temizliğe özen gösterilmelidir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi olabilen ancak yine de kesin ve hızlı çözüm için ve daha büyük cinsel problemler yaşanmaması için muhakkak doktora gidilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İdrar yolu enfeksiyonunun belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

 • Sık sık tuvalet ihtiyacı hissetmek,
 • İdrar yaparken yanma ve sızlama hissetmek ve idrarı kesik kesik ve az miktarda yapmak,
 • İdrar rengindeki berraklığın yerini bulanık ve koyu bir rengin alması,
 • Şiddetli karın ağrısı şikâyeti,
 • Mide bulantısı şikâyeti,
 • Kusma eğilimi,

Gibi belirtileri yaşamaya başladığınız anda bu durumun sonlandırılması için çeşitli çareler ararsınız. Bu çarelerin en başında evde yapabilecekleriniz gelmektedir. Hiç kimse direk doktora gitmek istememektedir. Öncelikle evlerinde kendi kendilerine bir takım yöntemlere başvurduktan sonra hızlı bir iyileşme yaşamadıkları için son çareyi doktorda aramaktadırlar.

İdrar Yolu Enfeksiyonunda Uygulanan Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisi için uygulanabilecek birkaç bitkisel tedaviye değinmekte yarar bulunmaktadır. Bitkilerin hayatımızdaki yeri düşünüldüğünde aslında doğada olan her şeyin ayrı bir anlam taşıdığı ve vücudumuz için birçok yararları barındırdıkları ise büyük bir gerçektir. Kolaylıkla hemen her evde bulunan birkaç malzeme ile idrar yolu enfeksiyonuna çare bulmak kolaydır. Bu malzemeler ve uygulama şekilleri hakkında birkaç kısa bilgi aktarmak uygun olacaktır. Evde uygulanacak tedavi için gerekli olan bitkileri maddeler halinde sıraladıktan sonra nasıl uygulandıkları hakkında bilgi aktarımı yapmak daha doğru olacaktır.

 • Elma sirkesi,
 • Kızılcık suyu,
 • Maydanoz,
 • Karbonat,
 • Ananas,

Şimdi ise bu bitkisel yolların uygulamaları hakkında bilgi aktaralım;

 • 200 grlık bir su bardağı suyun içerisine iki yemek kaşığı elma sirkesi ve birkaç damla limon ilave ederek bir karışım elde ederek, bu karışımı sabah ve akşam yemeklerden sonra 3 gün süre ile tüketmeniz halinde, doğal bir antibiyotik tedavisi elde etmiş olmaktasınız. İdrarda bulunan enfeksiyonun daha da fazlalaşmasının önüne geçerek, enfeksiyonun tedavi edilmesini sağladığını görmüş olursunuz.
 • Kızılcık suyu bakterilerin çoğalmasını engelleyerek tedaviye yardımcı olmaktadır. Günde 4 büyük çay bardağı kızılcık suyunun 4 gün boyunca tüketilmesi halinde şikâyetlerinizin azaldığını hatta bittiğini görmüş olursunuz.
 • İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisinde en faydalı yöntemin maydanoz bitkisi olduğunu bilmeniz büyük ölçüde önem taşımaktadır. Yıkanmış ve ayıklanmış olan bir demet maydanozu saplarından ayırmadan 1 litre suyun içerisine bırakarak on dakika kaynattıktan sonra ocaktan alıp süzülmesi gerekmektedir. Süzülen maydanoz suyunun içerisine birkaç damla limon ve bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek gün boyu istediğiniz miktarda tüketebilirsiniz. Bu karışımı da yine 3 gün boyunca içmeye devam ettiğiniz sürece iyileşme kaydettiğinizi görmüş olursunuz.
 • İdrar yaparken oluşan yanma ve sızlama hissinin önüne geçmek ve enfeksiyonun yok olmasını sağlamak için bir su bardağı suyun içerisine ilave edeceğiniz bir çay kaşığı dolusu karbonatı iyice karıştırdıktan sonra sabah ve akşam üç gün süre ile içmeniz halinde iyileşme kaydetmiş olacaksınız. Ancak burada dikkat çekmek istediğimiz bir nokta bulunmaktadır. Tansiyonu yüksek olan kişilerin bu yöntemi uygulaması halinde tansiyonları daha da yükseleceği için önerilmemektedir.
 • Günde iki porsiyon ananas ya da günde bir su bardağı ananas suyunun tüketilmesi halinde bağışıklık sisteminizi daha güçlü bir hale getirmenizi mümkündür. Bu sayede bağışıklık sisteminiz güçlendikçe oluşmuş olan enfeksiyondan da kolaylıkla kurtulmanızı mümkün olacaktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Tıbbi Tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu evde tedavisinden yana değilseniz o zaman tek yapmanız gereken bir hekime başvurmak olacaktır. Doktorun tavsiye ettiği ilaçları düzgün bir şekilde kullanmanız halinde çok kısa bir süre içerisinde eski sağlığınıza kavuşmanız mümkün olmaktadır. Doktor tarafından tavsiye edilmemiş olan, bir yakınınız tarafından size söylenen hiçbir ilacı reçetesiz olarak eczanelerden almamanızın sağlığınız açısından önemli olduğunu unutmayınız.

SON YAZILAR