Ana Sayfa Genel Sağlık

Güneş yanığı nasıl geçer?

Güneş yanığı nasıl geçer?

Yaz mevsimi yaklaştıkça güneş kızarıklıkları, güneş yanıkları ile çok sık karşılaşırız. Güneşin yaydığı zararlı ultraviyole ışınları vücudumuza uzun süre teması sonucunda cildimizde kızarıklık, yanık, cilt rengi solması, cilt soyulması ve hatta cilt kanseri olmamıza dahi sebep olabilmektedir. Peki güneş yanığı ve kızarıklığı sorunu ile karşılaştığımızda ne yapmamız gerekir?

Güneş yanığı ve kızarıklığı için faydalı olan bazı doğal çözümler ve kremler mevcuttur. Burada anlatılanları uygulamadan önce doktorunuza danışarak burada değindiklerimize veya cildinize uygun olan kızarık yada yanık kremi çözümlerini doktorunuzun kontrolü altında uygulayabilirsiniz. Bizler sizlere sadece doğal yöntemlerle güneş kızarıklığı ve güneş yanığı durumunu hafifletecek bazı doğal yöntemlerden sizlere bahsedeceğiz.

Öncelikle güneş yanığı veya güneş kızarıklığı tedavisi güneş yanığının derecesine bağlı olarak uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Bu yüzden tedavi yöntemlerini uygulamadan önce güneş kızarıklığı veya güneş yanığı durumuna göre doğal tedavi yöntemlerine yönelebilir veya doktor kontrolü altında kremler, ağrı azaltıcı ilaçlar kullanılabilir.

Güneş Yanıklarına Karşı Bazı Doğal Çözümler

Yoğurt Kullanımı: Yoğurt içerisinde bulunan bazı enzimler hasarlı olan cildimizi yenileme ve onarabilme özelliklerine sahiptir. Marketlerden alınan ürünler yerine doğal evde yapılmış yoğurt kullanımı güneş yanıklarını kısa sürede tedavi etmede önemli bir yere sahiptir. Eğer evde yoğurt yapma gibi bir şansınız yoksa özel olarak üretilen probiyotik yoğurtları alabilir ve kullanabilirsiniz. Uygulanışı ise eller temizlendikten sonra yoğurt yanık veya kızarık olan bölgeye sürüldükten sonra 5-10 dakika bekletip yıkamanız yeterli olacaktır bu şekilde günde iki defa uygulamanız güneş yanığı ve kızarıklığını ve oluşan ağrıyı hafifletecek ve iyileşme süresini oldukça hızlandıracaktır.

Salatalık: Salatalık cildimizi yenileyici ve tazeleyici birçok önemli vitaminleri ve antioksidan içeriğinde barındırmaktadır. Aynı zamanda salatalığın %96’sı sudan oluşmaktadır. Kullanımı ise hafif soğutulmuş salatalık ezilerek hamur haline getirildikten sonra güneş yanığı veya güneş kızarıklığı olan bölgeye bir bez yardımı ile sarılıp 15-30 dakika arası beklendikten sonra soğuk su ile temizlenmelidir.

Buz Uygulama: Eğer ciltte kabarıklık, su toplama yanık miktarı fazla ise buz uygulanabilir. Fakat buz direk olarak tahriş olmuş bölgeye uygulanmamalıdır. Kullanımı şu şekilde olmalıdır. Öncelikle buz bir beze sarılmalı ve tahriş olmuş bölgeye kompresyon şeklinde nazikçe yavaş yavaş hasarlı olan bölgede birer ikişer dakika arayla bekletilmelidir. Gün içinde iki defa veya daha fazla uygulayabilirsiniz.

SON YAZILAR