Ana Sayfa Genel Sağlık

Guatr Neler Yapar?

Guatr Neler Yapar?

Guatr neler yapar? Sorusu ile karşılaşıldığında, bu sorunun guatr hastalığı olma ihtimali olan bir kişi tarafından sorulduğu düşünülebilir. Bunun için öncelikle guatr hastalığının tam olarak ne olduğu ve belirtilerinin neler olduğunun bilinmesi gerekli özenin gösterilebilmesi açısından önemlidir.

Guatr nedir?

Guatr görülmesi sonucunda neler ile karşılaşılır? sorusuna en net cevap olarak boynun bir veya iki tarafında şişliğe neden olur cevabı verilebilir. Çünkü guatr tiroid bezinin asimetrik ya da simetrik olarak büyümesi olarak tanımlanır. Bazı durumlarda nodül ile birlikte oluşabilir.

Guatrın Sebepleri Nelerdir?

Guatr neler yapar? Sorusundan çok guatrın sebepleri nelerdir sorusunun cevaplandırılması ile sağlığa gerekli özen gösterilerek, guatr hastalığı için tedbir alınmış olunur.

Guatrın başlıca sebepleri;

  • İyot eksikliği

Gebelikte ve iyot eksikliği söz konusu olduğunda vücutta hormon hityacı arttığı için guatr oluşabilir. Ülkemizde de iyot tüketimi az olduğu için yaygın olarak görülen bir hastalıktır. İyot eksikliğinin engellenmesi için iyotlu tuz kullanılmalı ve ıspanak, karalâhana, turp, şalgam, soya fasulyesi gibi besinlerin sık tüketilmesi gerekir.

  • Hipertiroid

Tiroid hücrelerine karşı antikorlar oluşabilir ve bu nedenle troid bezleri aşırı hormon üretimi için uyarılır ve tiroid bezinde büyümeye neden olur.

  • Hipotiroid

Bu durumda tiroid bezinde hormon üretimi azalır. Troid bezi daha fazla hormon üretmeye çalışırken büyüme söz konusu olur.

Guatr neler yapar? Diye sorulduğunda tiroid hormonu fazla salgılanmasına bağlı olarak; baş ağrısı ve baş dönmesi, çarpıntı, ishal, sinirlilik, tireme, kusma, bulantı ve ishal gibi belirtiler görülebilirken; tiroid hormonunun az salgılanması durumunda ise, kilo alma, kabızlık, ciltte kuruma ve saç dökülmesi söz konusu olabilir.

  • Nodül

Tiroid bezi, nodül ya da nodüller guatra sebep olabilir. Bu durumda nodüler guatr adı verilir.

  • Tiroid Kanseri

Tiroid kanseri tiroid bezinin iltihaplanması sonucu oluşur ve bez de şişkinliklere neden olduğu guatr da oluşur. Daha çok A vitaminin eksikliği sonucu görülebilir.

Guatr Türleri Nelerdir?

Guatr neler yapar? Denilirken vücutta yarattığı etkilere bağlı olarak iki farklı guatr görülmektedir. Basit guatr, tiroid hormonları normal salgılanır ve bezde nodül söz konusu değildir fakat bezlerde büyüme görülür.

Substernal guatr, tiroid bezi büyüyerek iman tahtası kemiği adı verilen sternum altına doğru uzama durumu olarak tanımlanabilir.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr neler yapar? Sorusunun cevabı basite indirgenmeyecek kadar önemlidir. Basit olarak görülebilen bir guatr bazı kişilerde şikâyete yol açarken bazılarında hiçbir şikâyete yol açmamaktadır. Nodüller yemek ve soluk borusuna baskı yaparak nefes darlığı ile yutma güçlüğüne sebebiyet vermektedir. Bir taraftan da boyun toplardamarına baskı yapmak sureti ile damarların genişlemesine yol açar.

“Guatr neler yapar ve belirtileri nelerdir? ” Denildiğinde tiroid kanseri sonucunda ağrılara neden olur ve nodülde iç kanama görülebilir şeklinde açıklama yapılabilir.

Guatr Kimlerde Görülür?

Guatr neler yapar? Sorusunun cevabı, özellikle ailesinde guatr öyküsü bulunan ve risk grubunda bulunan kişiler tarafından bilinmesi gerekir.

  • 50 yaş üstündeki kişiler,
  • Sigara içenler,
  • Radyasyona aşırı maruz kalanlar,
  • Gebelik ile menopoz döneminde olan kadınlar risk altındadır.

Guatr Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Guatr neler yapar? Denilirken neden olabileceği olumsuzlukların kaldırılabilmesi için öncelikle endokrinoloji yani hormon hastalıkları uzmanına gidilmelidir. Doktor tarafından elle muayene yapıldıktan sonra hikayesi dinlenerek; hormon ve antikor testi ve ultrason istenir. Guatr hastalığı teşhisi konulduğu zaman hastalığın durumuna göre üç farklı tedavi yöntemi uygulanır.

Guatr hastalığına yakalanmanın nelere yol açabileceği konusunda endişeye kapılmamak için en yakın sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli tetkiklerin yapılması ve ardından gerekli tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Tedavi için ilaç, radyoaktif iyot tedavisi uygulanır ve en son ilerlemiş aşamada ise ameliyat ile guatr tedavi edilerek bu hastalığın üstesinden gelinmesi mümkün olmaktadır.

SON YAZILAR