Ana Sayfa Genel Sağlık

Gribe İyi Gelen 9 Bitki Çayı

Gribe İyi Gelen 9 Bitki Çayı

Bu sene her ne kadar geç de gelmiş olsa, kış demek soğuk demek, yağmur – kar demek. Ve tüm bunların beraberinde, grip, soğuk algınlığı, ateş, öksürük, hapşırık… gibi problemleri getirmesi demek. Genellikle evden çıkmak istemez; hatta birilerinin bize bakmasını isteriz bu gibi zamanlarda. Ama çalışıyorsak nafile, gribe iyi gelen 9 bitki çayından, evimizde bulunan, hazırlaması bize en kolay gelen, tadını beğendiğimizi alır ve iş yerinin yolunu tutarız mecburen. Gerçekten, gribi ne geçirir? Bizler genellikle, gribi atlatmak için ilaca, antibiyotiğe, ağrı kesiciye yöneliriz.

Gribi atlatmak için tükettiğimiz antibiyotikler, virüsler üzerinde değil, bakteriler üzerinde etkili ilaçlardır. Ama sadece zararlı değil; yararlı bakterileri de yok ederler. Bu nedenle bağışıklık sistemimiz zayıflar. Grip zaten zayıf bağışıklık sistemi dolayısı ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Dolayısı ile bir kısır döngü sürer gider.

Grip ilaçlarına gelince, pek çoğu piyasadan zararlı olduğu için toplatılmış; sonrasında zararlı içeriği kaldırılarak piyasaya yeniden sürülmüş ilaçlar ve çoğunun yan etkisi bulunmakla birlikte, bizler söz konusu etkilere maruz kalmamıza rağmen, kullandığımız ilaçlara toz kondurmayız.

Ağrı kesicilerin haftada üç seferden fazla içilmesi riskli; hele bir de ağır ise böbreklere zarar verme ihtimali oldukça yüksek ve buna, tedavisinin ne olduğu da tam belli olmayan grip için katlanmak oldukça yanlış. İşte tam da bu noktada, gribi ne geçirir sorusunun yanıtı olarak sizlere bitki çaylarını öneriyoruz.

Gribe İyi Gelen 9 Bitki Çayı

Ekinezya Çayı: Bağışıklık sistemini güçlendiren ekinezyayı, grip virüsünden korunmak için tüketebileceğiniz gibi, kısa sürede gribi atlatmak için de kullanabilirsiniz.

Mürver Çayı: Ülkemizde her ne kadar bilinmese de, mürver çayı yüzyıllardan bu yana gribi atlatmak için tüketilmektedir. Terlemeyi sağlayarak ateş düşürücü etki gösterir ve kanı temizleyerek vücuda detoks yapar. Nane ile karıştırarak da hazırlayabileceğiniz mürver çayını, bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.

Zencefil Çayı: Isıtıcı etkisi ile bilinen zencefil çayı terlemeye yardımcıdır ve grip virüsünün ve bakterilerin ter yolu ile vücuttan atılmasını sağlar. Eğer taze zencefil kullanacaksanız iki dakika kaynatmanız sonrasında demlenmesini beklemeniz gerekmektedir. Toz zencefili ise sadece demlemeniz yeterli olacaktır. İsterseniz limon ve bal ile tatlandırarak da zencefil çayını içebilirsiniz.

Nane – Ihlamur Çayı: Ihlamurun, göğüs ve boğazı yumuşatarak balgam sökme ve terletme özellikleri bulunmaktadır. Nane de mentollü içeriği ile nefesi açar ve boğazı yumuşatarak balgam söktürüp kuru öksürüğü azaltır. Dolayısı ile gribi atlatmak için iki bitkiden bir çay yapmak birebir etki göstermektedir.

Adaçayı: Boğaz problemlerini gidermeye yardımcı olan adaçayı, özellikle boğaz iltihabı, ağrısı ve yanması için kullanılmaktadır. Demlenerek hazırlamanız gerekir.

Sarımsak Çayı: Doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsak, gribe neden olan virüslerle kolayca savaşabilmektedir. İki diş sarımsağı dövüp, kaynamış suyun içerisine atarak bir kaç dakika demlenmesini bekledikten sonra, süzerek içebilirsiniz.

Zerdeçal Çayı: Gribe, öksürük ve boğaz ağrısının da eşlik etmesi durumunda zerdeçal çayından yararlanabilirsiniz. Hazırlamak için dört bardak suyu kaynatıp, içerisine bir yemek kaşığı zerdeçal eklemeniz yeterlidir. Sonrasında demlenmesini beklemeli ve ardından içerisine bal ile limon da ekleyerek tüketmelisiniz.

Yeşil Çay: Günde 1 – 2 fincan yeşil çay içerek sadece gripten değil, pek çok hastalıktan korunabilirsiniz. Ancak grip olduysanız, 3 – 4 fincan yeşil çayı gün içerisinde içerek, bu can sıkıcı hastalıktan daha kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Grip Çayı: Bir demliğin içerisine bir avuç meyan kökü, kabukları ile dilimlenmiş bir tane elma, iki tane çubuk tarçın ve bir avuç ıhlamur koyun. Bitkilerin üzerini su ile doldurarak demliği ocağa alıp on dakika kaynamasını sağlayın. Ardından ocağın altını kapatıp, karışımın içerisine dört tatlı kaşığı toz zencefil ilave edin ve demliğin ağzını kapatarak beş dakika daha demlenmesini sağlayın. Hazırlamış olduğunuz atom etkili grip çayını en geç iki gün içerisinde bitirmeye çalışın.

SON YAZILAR