Ana Sayfa Genel Sağlık

Göz Tansiyonunu Düşürmenin Yolları

Göz Tansiyonunu Düşürmenin Yolları

Göz tansiyonu nasıl düşer? Sorusunun cevabını bulabileceğiniz bu yazımız sizlere yararlı bilgileri aktarma amacı ile hazırlanmıştır. Birçok hastalık hakkında geniş bir bilgi sahibi olmamız mümkün değildir. Hastalıkların %80 i konusunda haberdar olmadığımız, adını dahi duymadığımız birçok hastalık bulunmaktadır. Göz tansiyonu olarak adlandırılan, tıbbi terim olarak glokom adı ile anılan rahatsızlık günümüzde birçok kişide görülmektedir. Bu hastalık, göz içinde bulunan sıvıda gerçekleşen yoğun basınç neticesinde göz sinirleri zarar görmektedir. Bu zarar neticesinde de göz tansiyonu gerçekleşmektedir. Bu rahatsızlık çoğu zaman bildiğimiz tansiyon rahatsızlığı ile karıştırılmaktadır. Ancak hiçbir bağlantısı yoktur. Tamamıyla göz sağlığımız ile alakalı bir rahatsızlıktır.

Göz Tansiyonu Neden Meydana Gelir?

Göz tansiyonu nasıl düşer? Sorusunun cevabına geçmeden önce tetikleyici unsurları incelemekte yarar bulunmaktadır. Göz tansiyonu oluşmasının ana sebebi göz içinde bulunan göz dokuları için faydalı olan sıvı gözlerimizden zaman zaman akmaktadır. Gözlerimizden akan sıvı bazı kanallardan geçerek dış ortama çıkmaktadır. Göz sıvısının geçtiği kanalların tıkanması neticesinde gözlerde basınç artmaktadır. Gözlerdeki basıncın artmaya başlaması göz sinirlerinde ağır tahribata yol açmaktadır. Bu durum göz tansiyonu olarak nitelendirilmektedir. İleri vakalarda görme kayıpları yaşanmaktadır.

Göz Tansiyonu Riskini Meydana Çıkaran Etkenler Nelerdir?

Göz tansiyonu nasıl düşer? Konusunu araştırırken değinilmesi gereken bir diğer önemli husus da göz tansiyonu riskini meydana çıkaran etkenlerdir. Bu etkenlerin bilinmesi göz sağlığımıza daha fazla dikkat etmemiz için önemli olmaktadır. Bu etkenleri maddeler halinde incelemekte yarar görmekteyiz.

  • İleri yaşta olan kişiler,
  • Kalıtsal olarak aile büyüklerinde hastalığın görülmüş olması,
  • Sigara alışkanlığı,
  • Diyabet hastalığı,
  • Kan basıncının düşük ve yüksek olması,
  • Göz kusurlarından miyop rahatsızlığı,
  • Ağır kortizon kullanımı,
  • Gözlere darbe alınması ve gözlerde oluşan yaralanmalar,
  • Migren rahatsızlıkları.

Tüm bu etkenlere sahip olan herkesin rutin göz muayenelerini ihmal etmemelerini gerekmektedir.

Göz Tansiyonu Tedavi Edilebilir Mi?

Göz tansiyonu nasıl düşer? Sorusunun tam karşılığını şu an okuyor olacaksınız. Rutin göz kontrolleri esnasında göz basıncının ölçülmesi neticesinde göz tansiyonu tanısı konulmaktadır. Bu tanının konulmasının akabinde hafif vakalarda hekim genel olarak göz damlası ile tedavi şeklini tercih etmektedir. Ancak daha ağır vakalarda cerrahi girişim gerekebilmektedir. Tüm bu tedavi süreçleri neticesinde tam olarak görme kaybının önüne geçilebildiği söylenememektedir. Sadece görme kaybı problemi yavaşlatılabilmektedir. Bunun için de doktorunuzun direktiflerine harfiyen uyumlu olmanız gerekmektedir.

Bebeklerde doğuştan görülebilen bu rahatsızlık için bebeklik çağlarından başlayarak ilerleyen dönemlerde de birden çok cerrahi müdahalede bulunulması gerekmektedir.

Göz Tansiyonu Tedavisinde Göz Damlaları Ne Kadar Süre İle Kullanılmalıdır?

Göz tansiyonu nasıl düşer? Sorusunun yanıtını aldıktan sonra hekim tarafından tedavi amaçlı olarak verilen damlaları ne kadar süre ile kullanacağımızın bilgisini vermek uygun olacaktır. Her göz damlasının işlevi ve kullanım şekli farklı olmaktadır. Bazı damlalar kapağı açıldıktan sonra 5 gün içerisinde imha edilmesi gerekirken, bazı damların kullanım süresi bir ay olabilmektedir. Muhakkak hekimin tavsiyesine uygun bir şekilde günlük sayılarına dikkat edilerek kullanılması gerekmektedir. Bu tedavi sürecinde hekim tarafından verilen damlalar yine hekimin uygun gördüğü şekillerde değiştirilerek kullanılabilir. Sürekli aynı damla yerine farklı damlalarla tedavinize devam etmek isteyebilir. Bu tamamıyla hekimin kontrolünde olan bir durum olması sebebi ile hastaların kendi kendine damla değiştirmemeleri önemlidir.

İlaç kullanımında asıl olan ilaç kullanım saatlerine riayet etmektir. Siz de doktorunuzun vermiş olduğu damlaları her gün aynı saatlerde kullanmaya özen gösterirseniz, daha ileri bir iyileşme sağlarsınız.

SON YAZILAR