Ana Sayfa Kadın Hastalıkları

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek fıtığı hastalığı göbek deliğinin çevresinde çıkan yuvarlak fındık şeklinde bir görüntüsü vardır. Bu fıtıklar genel olarak hamile kadınlarda görülmektedir. Göbek fıtıklarında göbek deliği normal bir göbek deliğine göre fındık şeklinde dışarı doğru çıkar ve büyümeye devam eden bir hastalıktır. Müdahale edilmediği takdirde büyüme evresi devam etmektedir ve ciddi tehlikeler oluşturur. Böyle bir oluşum oluştuğu takdirde zaman kaybetmeden doktor muayenesine başvurulması gerekir.

Belirtileri Nelerdir?

Yukarı dada belirttiğimiz üzere göbek fıtığı belirtileri nelerdir? Diye soracak olursak belirgin özellik göbek deliğinin fındık büyüklüğündeki et parçasının dışarı doğru çıkmasıdır. Göbekteki bu et zamanla çok sancılı ağrılara neden olabilir. Bu hastalığın farklı bir yönü ayakta dururken çok net bir şekilde görünen bu et çıkıntısı sırt üstü yatarken aniden gözden kaybolur. Bu durum tıpta geriye giden göbek fıtığı olarak adlandırılır.

Kadınlara rağmen bebeklerde göbek fıtığı görülebilir. Ama bebeklerde ameliyat yapılamayacağı söz konusu olduğu için pek hastalığın üstüne düşülmez ve hastalık kendi kendine kaybolur.

Nedenleri Nelerdir?

Karnın içindeki basıncın çok fazla artması nedeniyle bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Aşırı ıkınma, ağır yük kaldırma ani oturup kakma esnasında hızlı ve düzensiz kalkışlar sonucunda ve gebelik dönemindeki stresten ortaya çıkabilir

Tedavisi Nasıl Yapılır

Göbek fıtığı Tedavisi nasıl yapılır? Sorusuna değinmek gerekirse genel cerrahi tarafından yapılarak yama adı verilen bir yöntemle yapılır. Tam ameliyat sınıfına girmese de basit bir yarı ameliyat tedavi yöntemi kullanılır. Göbek deliğinden alınan fazla et dikişle kapatılır ve buna yama adı verilir.

2 farklı ameliyat yöntemi bulunmaktadır bunlardan biri yukarıda anlattığımız yama ameliyatı diğeri ise kompozit yamalardır. Göbek fıtığı ameliyatlarında kompozit yamalar daha sağlıklı ve güvenlidir. Fakat maddi yönden daha masraflı bir ameliyattır. Genel olarak ameliyattan en fazla 1 gün sonra hasta taburcu edilir ve hasta eski sağlığına kavuşabilir.

SON YAZILAR