Ana Sayfa Genel Sağlık

Gastrit Nedir?

Gastrit Nedir?

Gastrit her yaş grubunda görülebilecek bir mide rahatsızlığıdır. Bu yazımızda sizlere toplum tarafından çok merak edilen gastrit nedir, gastritin sebepleri nelerdir, gastritin belirtileri nelerdir gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Gastrit mide iç yüzeyinde bulunan mukoza tabakasında iltihaplanma olması ile meydana gelmektedir.Her yaş grubunda görülmesine rağmen daha çok erişkin bireylerde görülmekle birlikte, hastalığın ilk belirtileri açık ve net bir şekilde mide de şişlik oluşması, mide de ağrı, bulantı, yanma ve kusmadır. Ancak, bu saydığımız belirtiler herkeste aynı şekilde ortaya çıkmayabilir. Özellikle yemekten sonra ortaya çıkan bir mide bulantısı ve de yemekten tiksinme gibi haller de gastrit problemi olan bireylerin ortak şikayetleri arasında yer almaktadır.

Gastrit özellikle toplumumuzda çok yaygın bir hastalıktır. Her ne kadar önemsenmese de önlem alınmadığı takdirde ülser veya kanser gibi daha ağır rahatsızlıklara dönüşebilmektedir. Genellikle bakteriyel enfeksiyon neticesinde oluşan gastrit, düzenli ve de kontrol altında olarak kullanılan antibiyotik ile düzelebilmektedir. Gastritin oluşum sebeplerinden biri olan helicobakterpylori virüsü ise, kişilerin vücuduna yerleştiği andan itibaren gastrit oluşumuna zemin hazırlayarak ileri safhalarda ciddi tehlikelere sebebiyet verebilmektedir.

Gastrit Sebepleri Nelerdir?

Hastalığın oluşmasına sebebiyet veren en büyük etken helicobacterpylori adı verilen bir virüsün oluşturduğu enfeksiyonlardır. Çoğunluk olarak gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülen bu bakteri gastrit hastalığının oluşmasına büyük oranda yol açmaktadır. Çevresel etmenler, beslenme ve yaşam tarzı hastalığın oluşumunda ve gelişmesinde önemli ölçüde rol oynamaktadır. Bilhassa düzensiz beslenen, sigara kullanan, abur cubur besinler ile fazlaca beslenen ve de fazlaca alkol tüketen kişilerde gastrit rahatsızlığı diğer bireylere oranla daha sık olarak görülmektedir. Özellikle çok fazla sigara ile birlikte sigaranın yanında asitli içecek içen bireylerde mide asidi fazlalaşarak yoğunlaşmakta ve bu asit de zamanla gastrit rahatsızlığının oluşumuna yol açmaktadır. Stres pek çok rahatsızlığın başlıca sebebi olduğu gibi gastritin sebepleri arasında da bulunmaktadır.

Gastrit Belirtileri Nelerdir?

Gastrit, çoğunlukla herhangi bir belirti vermeyebilmektedir. Gastritin belirtileri arasında en sık görüleni mide ağrısı, midede yanma hissi ve hazımsızlık olmaktadır. Karın ağrısı, iştahsızlık, yemeklerden tiksinme durumu, mide bulantısı, ağıza kadar gelen acımsı su ve kusma diğer belirtiler olarak sayılabilir. Bu belirtiler gastrit dışında birçok hastalığın habercisi de olabilmektedir. Kesin tanıyı koymak için mutlaka en yakın sağlık tesisine veya uzman hekime görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Gastrit Tedavisi

  • Gastrit tedavisinde ilk olarak rahatsızlığın oluşum sebebi kontrol altına alınmaya çalışılır.
  • Verilen ilaçlarla mide asidi kontrol altına alınmaya çalışılır.
  • Sigara ve asitli içeceklerden uzak durulur.
  • Stresten veya stresi tetikleyen etkenlerden olabildiğince uzak durulur.

SON YAZILAR