Ana Sayfa Genel Sağlık

Fazla Su İçmenin Zararları

Fazla Su İçmenin Zararları

Su tüketimi vücudumuzun fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getirmesi amacıyla oksijenden sonra ikinci önemli faktördür. Vücudumuzun ortalama %80 lik kısmı sudan oluşmaktadır. Dengeli su tüketiminin vücuda faydası olduğu kadar fazla su içmenin zararları da vardır. Organların hayati önem taşıyan görevlerini yerine getirmesi açısından sürekli olarak suya ihtiyaçları bulunmaktadır. Vücudun sıvı dengesini sağlaması alınan kalorilerin yakılması böbreğin ve metabolizmanın sağlıklı çalışması için düzenli olarak yeterli oranda suya ihtiyacı vardır. Günümüzde sürekli su içmenin faydalı olduğu bilinmektedir peki, fazla su içmenin zararları nelerdir birazda bundan bahsedelim.

Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Uykusuzluk:

Uyumadan önce içilen su böbrekleri çalıştırmaya başlayacaktır ve zararlı toksinler dışarı atılmaya çalışılacaktır bu sırada ise tuvalet ihtiyacı isteği uyandıracaktır. Mecburen tuvalet ihtiyacınızı karşılamak için uykunuz bölünecek ve bu durum sizin sağlıklı derin bir uykuya dalmanıza engel olacaktır.

Fazla Su İçmek Böbreklere Zarar Verir:

Vücudun ihtiyacından fazla su tüketilmesi böbrekleri gereğinden fazla çalışmasına zorlayacaktır. Uzun süreler boyunca bu durum devam ederse böbrekler fazla çalışmadan dolayı yorulacak ve görevini tam yerine getiremeyerek hasar görmeye başlayacaktır.

Fazla Su İçmek Aşırı Terlemeye Neden Olur:

Günümüzde birçok aşırı terleme hastası kişinin temel sorunu fazla su tüketimidir. Fazla su tüketimi sonucu aşırı terlemeye neden olur ve kişiyi psikolojik olarak da rahatsız etmeye başlar

Hyponatremia:

Fazla su tüketmenin en tehlike sonucu hyponatremia adı verilen aşırı su tüketimi hastalığıdır. Fazla su tüketimi yüzünden kandaki sodyum ve elektolit miktarı aniden düşerek insan sağlığında ciddi tehlikelere yol açar.

Fazla su içmenin zararlarından bahsettik peki yeterince su tüketmezsek ne gibi sorunlarla karşılaşabiliriz?

  • Vücut ihtiyacı olan suyu kandan almaya başlarsa yüksek tansiyon oluşur
  • Vücut ihtiyacı olan suyu omurlardaki sudan alırsa boyun ve bel fıtıkları oluşmaya başlar
  • Mideden kullanmaya başlarsa ülsere
  • Bağırsaktan kullanamaya başlarsa kabız ve kolon kanserine
  • Akciğerden alırsa astım

Gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebeple vücudun alması gereken su oranını ne fazla ne eksik olarak gayret göstermekte fayda olacaktır. Vücudun alması gereken su miktarını net olarak hesaplayabilmek için vücuda alınan kalori miktarı hesaplanması gerekir bu nedenle bir beslenme uzmanından yardım alarak günlük tüketmeniz gereken su miktarını öğrenebilirsiniz.

SON YAZILAR