Ana Sayfa Kadın Hastalıkları

Evli Bakirelerin Hastalığı (Vajinismus)

Evli Bakirelerin Hastalığı (Vajinismus)

Bu yazımızda vajinismus nedir, vajinismus nasıl gelişir, vajinismus ne demektir, vajinismus nasıl anlaşılır gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Vajinismus hastalığı nedir? Vajinismus ne demek?

Vajinismus hastalığında ilişki sırasında başlangıç safhalarında ve ön sevişme safhalarında sorun yaşanmazken, ilişki anı geldiğinde istemsiz kasılmalar ve erkeğin vajinaya girişinin istemsiz şekilde engellenmesi ya da vajinaya giriş gerçekleşse dahi çok şiddetli ağrılar yaşanması meydana gelir.

Halk arasında bu hastalığa evli bakire hastalığı da denilmektedir. Çünkü hasta evlense dahi ilişkiye girme problemi yaşadığı için uzun süren bakirelik evresi geçirmektedir. Önceleri bunun sevişme esnasında yaşanan heyecan ve haz duygusundan kaynaklandığı sanılsada son dönemlerde yapılan araştırmalara göre vajinaya başka bir cisim veya parmak dahi girse aynı tepki verilmektedir.

Vajinismus Hastası Hamile Kalabilir Mi?

Vajinanın istemsiz kasılmaları yüzünden cinsel ilişki sırasında penis vajinaya hiç girememekte ve penetrasyon denilen cinsel birleşme hiçbir zaman olamamaktadır. Erkeğin çok zorlaması ile gerçekleşse bile çok şiddetli ağrılar nedeniyle zorlanılmaktadır. Vajinismus hastalarının en çok sorun yaşadığı konu ise hamile kalamamak. Vajinismus hastalarında hamile kalmak çok zordur. Penis vajinaya penisin en fazla uç kısmı girebilmektedir ve nadirde olsa bu şekilde hamile kalan vajinismus hastaları olmuştur.

Vajinismus Nasıl Bir Hastalıktır?

Vajinismus hastalığında kasılmalar bazen o kadar şiddetli olmaktadır ki hasta kasılmanın ne düzey olduğunu kendi fark edememektedir. Bu hastalık bir çeşit ilişki fobisi ve kaygı bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.

Vajinismus hastalığında kasılma yaşanması hastanın o an tehlike hissedip korunma refleksi olarak kasmasıdır. Diğer bir tabirle penisin girişi sırasında istemsiz refleksler devreye girerek ilişki engellenmektedir. Vajinismus hastalığının bir diğer adı ise ilk gece korkusu hastalığı olarak bilinir.

Vajinismus % 92 oranında psikolojik %8 oranında ise doğal, çevresel nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Vajinismus hastalığı yaşayan bayanların %80’i halen bakire olarak bu problemi aşamamış haldedir.

Vajinismus Hastalığında Vajina da Darlık Var Mıdır?

Bu hastalığa yakalanan bayanların en çok verdiği tepki vajina ağzının dar olduğunu sanması veya ilişki sırasında öyle hissetmesidir. Fakat gerçek çok farklıdır. Vajina da herhangi bir darlık olmadığı halde kasılmaların etkisi ile hasta öyle bir hisse kapılmaktadır.

Vajinismus hastalığı türleri ikiye ayrılır;

  • Primervajinismus
  • Sekondervajinismus

Primer (birincil) Vajinismus

Vajinismus hastalarının büyük bir bölümü bu grupta yer almaktadır. Bu grupta en baştan beri istemsiz kasılmalar meydana gelmesi ile ilişkiye girememe problemi vardır. Genellikle bu tür de olan bayanlar hayatları boyunca hiçbir zaman ilişkiye girememektedirler.

Sekonder  (İkincil) Vajinismus

Bu grupta ise normal cinsel hayatı bulunan bayanların zamanla eşleri ile ilişkiye girememeleri ve kasılma yaşamaları gerçekleşir. Primervajinismus grubuna göre daha nadir görülmektedir. Sonradan gelişen bir rahatsızlık olarak bilinir.

SON YAZILAR