Ana Sayfa Genel Sağlık

Erkeklerde Kasık Fıtığı Tedavisi

Erkeklerde Kasık Fıtığı Tedavisi

Erkeklerde kasık fıtığı, Kasık bölgesinde bulunan dokuların zayıf olması nedeniyle şişkinlik ve ağrı ile ortaya çıkan hastalıktır. Kadınlara göre erkeklerde kasık fıtığı 7 kat faz görülmektedir. Bunun nedeni ise, testislerin karın içinde genişlemesi ile kanal yoluyla keseye inmesinden kaynaklanır.

Erkeklerde görülen kasık fıtığı aşırı derecede öksürük, zorlanma, ağır eşyaların kaldırılması neticesinde daha fazla görülebilmektedir.

Erkeklerde Kasık Fıtığı Risk Grubundaki Kişiler

Erkeklerde kasık fıtığı; anatomik özellikler nedeniyle erkeklerde daha çok görülür. Fakat bazı erkekler daha fazla risk altındadır.

  • Özellikle ağır işlerde çalışan ve çok fazla ağır kaldıran erkekler
  • Uzun süren kabızlık ve öksürük problemi yaşayan erkekler,
  • 70 yaş ve üzeri erkekler daha çok risk altındadır. Erkeklerde kasık fıtığı daha çok sağ kasıkta görülür.

Erkeklerde Kasık Fıtığı Nedenleri

Erkeklerde kasık fıtığı, erkeklerde en çok görülen fıtık türüdür. Kasık fıtığına, kasıklardaki zayıf kas duvarları neden olur.

Erkeklerin üreme organı olan testisler, daha anne karnındayken kendi karın boşluğunda gelişir. Anne karnında yedinci aya kadar testisler karın boşluğunda olur ve böbreklere yakın bir yerde yer alır. Yedinci ay bittikten sonra karından torbaya iki farklı kanaldan iner. Doğuma yakın zamanda da kanallar kapanır. Böylelikle karın içi ile dışı arasındaki bağlantı kesilir. Bu kanallar kapanmazsa kasık fıtığı oluşumu söz konusu olur. Yeni doğan erkek çocuklarında görülen bu hastalık aşırı ağır kaldırması ve çeşitli etkenlerle kendini çok zorlama sonucu ortaya çıkar.

Erkeklerde Kasık Fıtığı Belirtileri

Erkeklerde kasık fıtığı için en belirgin belirti kasıklarda oluşan şişkinliktir. Şişkinlik uzanınca azalır ama ayakta iken belirginleşir. Kasık fıtığının büyüklüğü kişiden kişiye değişir. Bu şişlik genelde ayaktayken belirginleşir, uzanır pozisyonda iken daha az görülür.

Ağrı erkeklerde kasık fıtığı ile birlikte görülen belirgin bir şikâyettir. Kasık bölgesinde oluşabilen ağrılar dışında, eğer fıtığın içerisinde karın içi organlar ya da dokular dâhil olursa karın ağrısı da görülebilir.

Erkeklerde Kasık Fıtığı Teşhis ve Tedavisi

Erkeklerde kasık fıtığı teşhisi doktor tarafından el muayenesi ile konulabilir. Eğer doktor ihtiyaç duyarsa, inguinal bölge için ultrason isteyebilir.

Erkeklerde kasık fıtığı cerrahi bir hastalıktır ve tedavi edilmediği zaman ciddi problemlere neden olabilir. Ameliyat açık ve kapalı fıtık ameliyatı olmak üzere iki farklı türde yapılabilir. Ameliyat sonrasında doktor tavsiyesine uyulması, yaşanabilecek sorunları engelleyerek; tekrar fıtık oluşumunun da önüne geçilecektir.

Erkeklerde kasık fıtığı, ilk başlangıç süresinde içeri itilmesi ile kaybolabilir fakat ilerleyen dönemlerde de içeri itmekte çözüm olmayacaktır ve fıtık kaybolmayacaktır. Fıtığın içinde kalan bağırsaklar yırtığın bulunduğu yere sıkışabilir ve hem ciddi ağrıya neden olur hem de bağırsakta kangrene sebep olarak acil müdahale gerektirebilir.

  • Bağırsakların sıkışması sonucu oluşan boğulmuş kasık fıtığı, aynı zamanda testislere de zarar verebilir.
  • Erkeklerde kasık fıtıkları zamanla daha çok büyüyerek cinsel sorunların yaşanmasına neden olarak, ilişkilerine olumsuz zararlar verebilir.
  • Büyüyen kasık fıtıkları dış görünüşte görüntü bozukluklarına neden olacağı için psikolojik sorunlara sebep olabilir.
  • İlerleyen dönemlerde kronik isteksizlik ve akabinde iktidarsızlığa neden olabilir.

Erkeklerde kasık fıtığı mutlaka cerrahi müdahale ile tedavi edilmelidir. Fıtık bağı ya da korse kullanılması geçici bir çözümdür. Hastaları rahatlatır ama kısık fıtığının riskli sonuçlarına koruma sağlamaz.

SON YAZILAR