Ana Sayfa Genel Sağlık

Erkeklerde Karın Ağrısı Nedenleri

Erkeklerde Karın Ağrısı Nedenleri

Erkeklerde karın ağrısı nedenleri deyince, ağrı, vücutta belli rahatsızlıkları bize duyurmak için ortaya çıkan bir uyarıcıdır. Bu sebeple vücudumuzun farklı noktalarında meydana gelen ağrıları önemsememek muhtemel bir ciddi hastalığa zamanında gerekli müdahalede bulunmamızı geciktirecek ve hayati sonuçlara yol açabilecektir. Özellikle iki-üç günden sonra devam eden ve yanında kusma, ishal, hazımsızlık gibi belirtiler gösteren karın ağrılarında vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda çoğu kez ortak nedenlerle de ortaya çıkabilse de bazen erkeklerde ve kadınlarda farklı rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Erkeklerde meydana gelen karın ağrısının bağırsak bölgesi rahatsızlıklarından kaynaklanma ihtimali yüksek olarak gösterilmektedir.

Ağrının İşaret Ettiği Hastalıklar

Erkeklerde karın ağrısı nedenleri olarak ani bir şekilde başlayan karın ağrıları iki tür sebepten kaynaklanabilmektedir. Bunlardan birisi apandisit ve böbrek taşı gibi kısmen geçici rahatsızlıklardır. Kimisi de daha kalıcı hastalıkları işaret eder. Safra kesesi taşları ve 12 parmak bağırsak ülseri kalıcı rahatsızlıklardır.

Bunun yanında ağrının gerçekleştiği bölgelere göre bazı kanılara varmak olasıdır. Fakat yine de kendi kendinize bir kanıya sahip olmakla birlikte bundan sonra yapmanız gereken şey, emin olmak adına doktora sormaktır. Hastanın ağrıyan bölgeyi tam olarak tespit etmesi de ağrının sebebine ulaşmak adına önemli bir ipucu verecektir. Karın yapısal olarak dört ana bölgeye ayrılmaktadır. Bunlar kadran olarak da isimlendirilmektedir. Bu dört bölgedeki ağrılar farklı türden hastalıkları işaret edebilmektedir. Bunları listelemek gerekirse;

  • Hepatit hastalıkları, hepatomegali, karaciğer kistleri, pankreatit, safra kesesi ve safra yolu hastalıkları karnın sağ üst bölgesinde ağrı meydana getirebilirler.
  • Gastrit, ülser, pankreas, pankreatit, sol böbrek kisti-tümörü, dalakla ilgili hastalıklar ise karnın sol üst kısmında ağrı oluşturabilmektedir.
  • Sağ alt bölge bağırsak hastalıkları, bağırsak parazitleri, sağ üreter taşı gibi rahatsızlıkları; sol alt bölge ise kalın bağırsak tümörlerinin;
  • Sol üreter taşı, divertikülit, bağırsakta tıkanma gibi rahatsızlıkların işaretçisi olabilmektedir.

Ağrı Sırasında Uygulanan Yanlışlar

Erkeklerde karın ağrısı nedenleri olarak ağrı tek başına bir rahatsızlığın belirtisi olmamaktadır. Yanında bazı tahlillerle birlikte muayene süreci olması şarttır. Hafif dozda olan fakat düzenli olarak devam eden ağrı bazen önemli bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi her ağrı da hastalık anlamına gelmemektedir. Ağrının yanında gaz çıkaramama, ateş, kusma gibi belirtiler gözüküyorsa durumu ciddiye almanız gerekebilir. Bunun yanında ateş ve bulantıyla birlikte veya ayrı olarak kanama, ishal, kabızlık gibi belirtiler varsa daha ciddi bir durumun göstergesidir. Anormal bir şekilde seyreden karın ağrısının sebebi teşhis edilmeden ağrı kesiciler kullanmak veya kafanıza göre tedavi yöntemleri uygulamak zararlı sonuçlar verebilmektedir. Aynı zamanda bu ağrı kesicilerin bir etkisi de hastalığın kaynaklandığı bölgenin teşhis edilmesini zorlaştırmasıdır. Ağrıyı kestiği için kaynağa ulaşmakta zorluk yaşanmasına sebep olur. Kendi kararına göre ilaç kullanmak her hastalıkta olduğu gibi burada da sıkça uygulanan ve kötü sonuçları olan bir hatadır.

İlk Aşamada Uygulanabilecek Tedaviler

Erkeklerde karın ağrısı nedenleri içerisinde ilk başta ciddi gözükmeyen ağrıyı geçirmenin birkaç yolu vardır. Öncelikle ağrıdan şikâyet ediyorsanız ve hafifletmek istiyorsanız ayaklarınızı ve karın bölgenizi mutlaka sıcak tutmanız gerekmektedir. Bunun için sıcak su torbası da uygulayabilirsiniz. Karın bölgesine sürekli olarak hafif şekilde masaj yapmak da ağrıya iyi gelecek yöntemlerden birisidir. Gaz sıkışması ağrıya neden olduğundan, masajı boyun bölgesinden başlayacak şekilde omuzlara ardından bele ve ağrı olan bölgeye ulaşacak şekilde olursa, olası gaz birikmesini boşaltmanıza yardımcı olacaktır. Bunların yanında bitkisel çay tüketmek de rahatlatıcı bir etki yapmaktadır.

SON YAZILAR