Ana Sayfa Genel Sağlık

El Titremesine İyi Gelen 7 Besin

El Titremesine İyi Gelen 7 Besin

Bazı hastalıkları, iş ciddiye binmeden tedavi etme; hatta nedenlerini araştırma yoluna gitmeyen bizler, iş ciddiye bindiğinde de zamanı geri alamadığımızdan şikayet ederiz; çünkü sorun artık ilerlemiş ve tedavisi zor bir hal almıştır. El titremesi de başlarda ciddiye alınmayan sorunlar arasında yer almaktadır. Ancak eğer nedeni doktorunuz tarafından ciddiye alınmamış ise problem günlük yaşam şeklinizle alakalı ise el titremesine iyi gelen 7 besini kullanır ve sorundan kurtulursunuz. Ama bir de, el titremesinin ciddiye alınması gereken nedenleri vardır: parkinson gibi, karaciğer yetmezliği, kurşun ve civa zehirlenmesi, alkol bağımlılığı… gibi. Bu gibi durumlarda, el titremesine ne iyi gelir sorusunun yanıtlarını araştırmak için mutlaka doktorunuzun önerilerine kulak vermelisiniz.

Merkezi sinir sisteminin olumsuz etkilenmesine neden olan bazı ilaçlar, hipertiroidi adı verilen, tiroit hormonunun gereğinden fazla çalışması, depresyon gibi bazı psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılan ve içeriğinde Lityum bulunan ilaçlar da el titremesine neden olabilmektedir. Ancak, ağır eşya taşımak ya da susuz kalmış vücut da el titremesini beraberinde getirebilir. Nörolojik kökenli olan; yani beyin ve merkezi sinir sistemi sorunlarına bağlı olarak gelişen el titremesini mutlaka doktorunuza danışarak çözmelisiniz ki zaten nedenin bu sorunlardan kaynaklandığını da ancak doktorunuz, bazı film ve tahlillerin sonuçlarına bakarak anlayabilir. Ama eğer basit nedenlerden kaynaklı el titremesi yaşıyorsanız, bitkisel yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

El Titremesine İyi Gelen 7 Besin

el titremesi için besin

Adaçayı: Günde üç kere, bir bardak kaynar suyun içerisine on gram adaçayı atıp bardağın ağzını kapatarak on dakika demlenmesini bekleyin ve hazırlamış olduğunuz çayı süzerek için.

Sarımsak: Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağı, el titremesine iyi gelen etkisi dolayısı ile incir ve sedef otu ile birlikte tüketebilirsiniz. Ancak sedef otu zehirli bir ot olduğu için, günde bir gramdan fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz.

Zencefil: Günde üç sefer, bir bardak suyun içerisine bir kök zencefil atın ve beş dakika kaynamasını sağlayın. Ardından beş dakika da demlenmesine izin verip, sonrasında süzerek hazırlamış olduğunuz zencefil çayını için.

Limon Suyu: İki damla tarçın yağı ile bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırın ve hazırlamış olduğunuz bu karışımı her sabah aç karna tüketin.

Çam Fıstığı: Üzüm ve bal da ilave ederek elde edeceğiniz çam fıstıklı karışımı el titremesi için tükettiğinizde, aslında çok lezzetli bir tarif olduğunu göreceksiniz.

Bakla: Bek tane taze baklayı kabuklarından ayırın ve kaynamakta olan bir bardak suyun içerisine, hem ayırmış olduğunuz kabukları, hem de baklaları ilave edin. Sonrasında sekiz dakika kadar kaynatın. Ve ocağın altını kapatıp, hazırlamış olduğunuz bakla suyunun ılımasını bekleyin. Sonrasında süzün ve her seferinde taze hazırlamak kaydı ile bakla suyunu, sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden bir saat sonra için.

Kedi Otu: Özellikle sorununuzun nedeni psikolojik ise ve rahatlamaya ihtiyacınız varsa, bir bardak kaynar suyun içerisine bir tatlı kaşığı kedi otu ekleyip on dakika demlenmeye bırakın. Sonrasında, her seferinde taze hazırlamak kaydı ile bu çayı günde üç sefer tüketebilirsiniz.

SON YAZILAR