Ana Sayfa Genel Sağlık

El Terlemesi Nasıl Geçer

El Terlemesi Nasıl Geçer

Genelde avuç içlerinde ortaya çıkan terlemeler, sadece ellerde olabildiği gibi koltuk altı, yüz bölgesi ve ayaklarda da görülebilmektedir. Aşırı olarak yaşanan el terlemesi rahatsızlığı kişiye sosyal hayatında zorluklar yaşatacak, aşk hayatını ve psikolojisini etkileyecek seviyede ise buna el terlemesi hastalığı yani palmarhiperhidroz denilmektedir.

El terlemesi çok tehlikeli bir rahatsızlık olmamakla birlikte bölgesel aşırı terlemelerle sosyal hayatta sıkıntılara neden olmaktadır. Çünkü günlük yaşantımızda en çok kullandığımız organlardan olan ellerin aşırı terlemesi kişiye sıkıntı arz etmektedir.

El Terlemesinin Genel Özellikleri

  • Her yüz kişiden 2 kişide görülür. Genelde çocukluk evrelerinde görülmeye başlar.
  • Genel olarak erkeklerde ve kadınlarda rastlanma oranları aynıdır.
  • Genelde aileden gelen genetik bir rahatsızlıktır.
  • Sıcak mevsimlerde daha çok görülmektedir.
  • 30-40 yaş aralığında azalma görülse de ömür boyu devam etmektedir.
  • Genellikle stresli anlarda ve kişi heyecanlandığında ortaya çıkar.

El Terlemesinin Nedenleri, Sebepleri Nelerdir?

Hastalık sempatik sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar nedeniyle oluşmaktadır. Yani sempatik sinir sistemi aşırı çalıştığında normalden fazla bir şekilde ter üretilmektedir.

El Terlemesi Nasıl Önlenir?

El terlemesi hastalığını önlemek çok zor bir iştir. Tedavisi maalesef pek mümkün değildir. Yani ilaçlarla veya psikoterapi yöntemleriyle bu rahatsızlığı sonlandırmak mümkün değildir. Ellerin düzenli olarak peçete, mendil ve havlularla kurutulması geçici olarak çözüm sunar fakat tedavi sağlamaz.

El Terlemesi Tedavisi

Eğer hastalık ileri derece değilse terleme önleyici kremler, losyonlar ve sabunlar kullanılarak terlemede azalma sağlanabilir. Bu ürünlerde gözenekleri kapattığı ve terlemeyi engellediği için genelde alerji, tahriş gibi etkiler yapar.

El Terlemesinde Etkili Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eğer hastalık ileri seviyelerde ise iyontoforez ve botoks gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

İyontoforez tedavi yönteminde kişinin ellerine düz akım elektrik verilerek ter bezlerinde şok etkisi sağlanır ve ter önlenir. Fakat bu tedavi haftada en az 2 defa 20 dakika boyunca ömür boyu devam etmektedir.

Ellerde avuç içine ve parmaklara botoks enjeksiyonu yapılarak ter bezlerinde geçici felç etkisi yapılır. Bu tedavi geçici olmakla birlikte 3 ayda bir tekrarlanması gerekir. Fakat duyu kaybına neden olabildiği için pek tercih edilmemektedir.

Aşırı El Terlemesi Kalıcı Olarak Tedavi Edilebilir mi?

Aşırı el terlemesi hastalığının kalıcı olan tek tedavi yöntemi klipsli ETS ameliyatı yöntemidir. Eğer terleme boyutu damlama ve akma şeklinde ise bu yöntemde yetersi kalmaktadır.

El Terlemesi Ameliyatı

Hastalığının tedavisi için yapılan klipsli ETS ameliyatının tedavide başarı oranı yüksek olmakla birlikte, nadiren de olsa başarısız olmakta ve tekrar olabilmektedir. Genellikle ameliyat 30 dakika sürmektedir. Ameliyat bittiği anda terleme sona erer.

SON YAZILAR