Ana Sayfa Genel Sağlık

Dudak Kurumasına Ne İyi Gelir?

Dudak Kurumasına Ne İyi Gelir?

Dudak kuruması bir çok insanın sürekli muzdarip olduğu bir problemdir. Genellikle aşırı sıcak ve soğuk havalarda daha çok görülmektedir. Estetik bakımdan oldukça kötü görüntü oluşturan bu problem aynı zamanda günlük hayatta yaptığımız bazı aktiviteler sırasında sıkıntılar çekmemize sebep olmaktadır.

Dudak Kuruması Neden Olur?

Cilt yapısı kuru veya kuruya dönük olan kişilerde dudak kuruluğu daha çok görülmektedir. Vücudumuzun diğer bölgelerine nazaran dudaklarımızda yağ ve ter bezlerinin bulunmaması dudak kuruluğunun görülmesinin başlıca sebeplerindendir.

Gün içinde yeterli miktarda sıvı alımı olmaması dudakların kurumasına yol açar.

Bazı vitamin eksikleri durumunda dudak kuruluğu görülmektedir.

Kışın aşırı soğuk hava nedeniyle kışları dudak kuruluğu yazlara oranla daha sık görülür

Hastalıklarda bazen dudak kuruluğuna sebep olabilmektedir. Örneğin diyabet, kawasaki hastalıkları vb.

Dudak Kuruluğuna Karşı Alınabilecek Önlemler

1. Vücutta sıvı eksikliği nedeniyle dudak kuruluğu görülmektedir. Bu yüzden gün içerisinde yeterince su içtiğinizden emin olunuz. Uzmanlara göre günlük içilmesi gereken su miktarı 2, 2.5 lt arasıdır.
2. Bütün hastalıkların baş düşmanı olan stres dudak kuruluğunun oluşmasındaki başlıca sebeplerdendir. Stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın.
3. B12 vitamini eksikliğinde sıkça görülen dudak kuruması sorunuyla karşılaşmamak için gün içerisinde yeterince B vitamini içeren besinler tüketmeye özen gösteriniz.
4. Tükürük içerisinde bulunan bazı enzimler dudak kurumasına sebep verir. Bu yüzden dudak yalama alışkanlığınız varsa bir an önce buna son vermelisiniz.
5. Dudaklarınız çok sık çatlıyor ve kuruyorsa zeytin yağı ile dudaklarınıza masaj yapmanız bu durumu hafifletecektir.

SON YAZILAR