Ana Sayfa Genel Sağlık

Dudak Çatlamasına İyi Gelen 8 Doğal Çözüm

Dudak Çatlamasına İyi Gelen 8 Doğal Çözüm

Kış aylarında daha sık karşılaştığımız dudak çatlaması, havaların soğuk ve kuru olmasının yanında, kuru cilt dolayısı ile de ortaya çıkabilmektedir. Bazen de kronik dudak çatlaması söz konusu olur ki böyle bir durumda mutlaka ilk olarak doktora başvurmalı; sonrasında biraz sonra sizlere aktaracağımız dudak çatlamasına iyi gelen 8 doğal çözümü denemelisiniz. Dudak çatlamasının nedenleri gerçekten soğuk hava ya da cilt kuruluğuna bağlı ise çözümü kolaydır. Ancak değilse, farklı hastalıkları da haber verebilir. Bu nedenle önce nedenlerden kısaca söz edelim.

Dudak Çatlamasının Nedenleri

 • Hassas ciltlerde mevsimsel faktörler (Kış ayları, soğuk ve kuru hava)
 • Gün içerisinde yeteri kadar alınmayan su, her mevsim dudak çatlamasına neden olur
 • Cilt bakımı yapmak için kullanılan ürünlerin içeriğinde bulunan kimyasal maddeler
 • Üst solunum yolları, ağız içi ya da cildi etkileyen alerjik faktörler
 • Psikolojik ilaçlar, kabızlık giderici, baş dönmesi ve mide bulantısını engelleyen ilaçlar başta olmak üzere, bazı ilaçların kullanımı
 • Solunum yollarında görülen hastalıklar, horlama ve tiroidlerle ilgili sorunlara bağlı olarak gelişen hastalıklar başta olmak üzere, bazı fiziki problemler de dudak çatlamasına neden olabilir.
 • Kış aylarında dudakları sık sık yalamak, tükürüğün kurumasına ve sonrasında dudak çatlamasına neden olabilir.
 • A vitamini gibi bazı vitaminlerin fazlalığı
  Psikolojik nedenler

Dudak Çatlamasına İyi Gelen 8 Doğal Çözüm

Dudak çatlaması nasıl geçer

 • Dudak çatlaması problemi için bir Dermatoloğ’a gittiniz ve sorununuzun önemli bir nedeninin olmadığını söyleyerek kısa zamanda geçeceğinden bahsetti ise bu yöntemleri gönül rahatlığı ile deneyebilir ve kısa zaman içerisinde sonuç alabilirsiniz.
 • Susuzluğun dudak çatlamasının nedenleri arasında yer aldığından bahsetmiştik. Bu nedenle gün içerisinde mutlaka düzenli olarak en az 1.5 litre su içmeli, susamayı beklememelisiniz.
 • Bal en doğal antibiyotiklerden bir tanesidir. Aynı zamanda doğal bir cilt bakım malzemesidir. Enfeksiyonlardan kaynaklanan dudak çatlamasını gideren bal aynı zamanda dudaklarınızı güçlendirerek yenilenmelerini de sağlar. Bunun için günde iki kere, organik balı parmak uçlarınızla dudaklarınıza yedirin. Ortalama 20 dakika sonra da dudaklarınızı ılık su ile durulayın.
 • Yumuşak bir fırça yardımı ile dudaklarınızdaki ölü deriyi, dairesel hareketlerle ve dudaklarınızı tahriş etmeden soyun. Sonrasında da, içeriğinde gliserin ya da E vitamini bulunan kremlerle dudaklarınızı nemlendirin. Böylece mevsimsel dudak çatlamasından kolay kurtulabilirsiniz.
 • Kış aylarından dolayı ortaya çıkan dudak çatlamasını giderebilmek adına dudak balsamı da kullanabilirsiniz. Rusya’da çok sık kullanılan dudak balsamını ülkemizde erkekler de kullanmaktadır. Doğal olarak evde hazırlamanız halinde sadece dudak çatlamasından kurtulmaz; aynı zamanda dudaklarınızı da beslersiniz.

Bunların yanında, dudak çatlamasına iyi gelen bazı yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar dudaklarınıza nem sağlama etkileri dolayısı ile kış aylarında dudak çatlaması probleminizin önüne geçecektirler.

 1. Zeytinyağı
 2. Badem yağı
 3. Hindistancevizi yağı
 4. Kuşburnu yağı

SON YAZILAR