Ana Sayfa Genel Sağlık

Dizdeki Kıkırdak Aşınmasına Ne İyi Gelir?

Dizdeki Kıkırdak Aşınmasına Ne İyi Gelir?

Diz, insan vücudunun sağlıklı bir şekilde hareket edebilmesi için en önemli noktalardan birisi. Bu nedenle diz rahatsızlıklarını küçümsememek gerekiyor. İnsan vücudunun yükünün büyük bir bölümünü taşıyan diz söz konusu olduğunda, dizdeki kıkırdak aşınması başta gelen rahatsızlıklardan birisi.

Diz gibi eklem noktalarında meydana gelen rahatsızlıklar; artrit ve artroz olmak üzere iki kısımda adlandırılır. Bunlardan ilki olan artrit, iltihap taşıyan rahatsızlıklar için kullanılırken, artroz ise aşınma anlamında kullanılır. Dizde kıkırdak aşınması artroz ismiyle ifade edilmektedir. Dizde bulunan kemik uçlarını sürtünmeden korumaya yarayan kıkırdağın aşınması sonucu bu rahatsızlık oluşmaktadır. Kıkırdağın aşınması ileri seviyede olursa kemikler birbirine sürtmeye başlar ve kişide ağrılar oluşur.

Sağlıklı beslenme, kıkırdak yenilenmesine yardımcı olan en önemli etmendir. Kısa süreli çözümlere ihtiyaç duyacak noktaya gelmeden önce, özellikle orta yaşlı kişiler beslenmelerine dikkat etmelidirler. Özellikle yüksek kilo, hastalığın önemli etmenlerinden biridir. Kiloyu kontrol altına almak ciddi çözümlerden biri olacaktır. Bununla birlikte alkol ve kafein içeren içecekler risk taşımaktadır. Kıkırdak yenilenmesine en çok yardımcı olan en önemli maddelerden biri lisitin adı verilen bir amino asittir. Lisitin en çok bakliyat, yumurta, soya, peynir, kuruyemiş, kırmızı et ve sazan balığında bulunduğu söylenmektedir. Bunun yanında C vitamini ilavesi de hayatidir. Kivi, portakal, çilek, limon gibi C vitamini içeren besinleri tüketerek günlük gereken C vitamini ihtiyacınızı tamamlayabilirsiniz.

Dizde Kıkırdak Aşınması İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Dizdeki kıkırdak aşınmasını önlemek için bitkilerden ve alternatif yöntemlerden de faydalanılmaktadır. Günümüzde teknolojik ve lojistik imkanların artmasıyla, dünyanın farklı yerlerinde yetişen bazı ürünlerin ünü tüm ülkelere yayılmıştır. Boswellia Serrata ismini taşıyan ve Hindistan’da yetişen bir bitkinin, eklem iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir. Dizdeki kıkırdaklara birçok faydası olan bitki, kıkırdakların daha iyi beslenmesini sağlamakta ve kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında zerdeçal bitkisinin de düzenli kullanıldığında diz kapağındaki eklem ağrılarını geçirdiği ve dokuların onarılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Zerdeçalda bulunan kükürt ve sülfür bileşiklerinin bu etkiyi sağladığı tahmin edilmektedir.

Yumurta kabuğu zarında bulunan bazı minerallerin dizdeki kıkırdak aşınmasına ne iyi gelir? Sorusuna karşılık gelebilecek en güzel cevaplardan biri olduğunu söylemek mümkündür. Bu noktada diz kapağı ağrısı çekenler için etkili bir çözüm sunduğu da kabul edilmektedir. Yumurta kabuğu zarında bulunan mineral ve proteinler, kıkırdakta doku üretimine yardımcı olurken aynı zamanda eklemlere hareket kabiliyeti kazandıran bir etkiye sahiptir.

Dizde Kıkırdak Aşınması İçin Diğer Tedavi Yöntemleri

Bitkisel yöntemlerin haricinde de dizdeki kıkırdak aşınması için birçok farklı çözüm önerisi sunulmaktadır. Rahatsızlığı içeren bölge hareketli bir bölge olduğu için, egzersiz yapmak oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Egzersizlerin rahatsızlığın ilerlemesini azaltacak bir etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır. Ama bunu yaparken de vücudu zorlamamak gerekiyor. Hareket ettiğimizde vücudumuzun diğer bileşenleri eklemlerimizin farkına varır ve bölgenin beslenmesini sağlar. Belirli bir tempoda yapılan egzersizler dizdeki kıkırdak aşınmasına iyi gelmektedir. Fakat bunları abartıp yüksek efor içeren, zorlayıcı hareketlerden ve sertlikten kaçınmak gerekir. Bisiklet, yüzme ve bunun yanında germe hareketleri yapmak ilk akla gelen antrenmanlardır.

Bu tarz bir rahatsızlık geçirdiğinizde öncelikle fizik tedavi uzmanlarından destek almanız gerekecektir. Fizik tedavisi dizdeki kıkırdak aşınmasının düzelmesi için olmazsa olmaz süreçlerden biridir.

SON YAZILAR