Ana Sayfa Genel Sağlık

Dizdeki Kıkırdak Aşınmasına Ne İyi Gelir?

Dizdeki Kıkırdak Aşınmasına Ne İyi Gelir?

İnsan vücudunun yükünün büyük bir bölümünü taşıyan diz söz konusu olduğunda, dizdeki kıkırdak aşınması başta gelen rahatsızlıklardan birisi.

Dizde kıkırdak aşınması artroz ismiyle ifade edilmektedir. Dizde bulunan kemik uçlarını sürtünmeden korumaya yarayan kıkırdağın aşınması sonucu bu rahatsızlık oluşmaktadır. Kıkırdağın aşınması ileri seviyede olursa kemikler birbirine sürtmeye başlar ve kişide ağrılar oluşur.

Sağlıklı beslenme, kıkırdak yenilenmesine yardımcı olan en önemli etmendir. Kısa süreli çözümlere ihtiyaç duyacak noktaya gelmeden önce özellikle orta yaşlı kişiler beslenmelerine dikkat etmelidirler. Özellikle yüksek kilo, hastalığın önemli etmenlerinden biridir.

Dizdeki kıkırdak yenilenmesine en çok yardımcı olan en önemli maddelerden biri lisitin adı verilen bir amino asittir. Lisitin en çok bakliyat, yumurta, soya, peynir, kuruyemiş, kırmızı et ve sazan balığında bulunur.

Dizde Kıkırdak Aşınması İçin Uygulanabilecek Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Dizdeki kıkırdak aşınmasını önlemek için bitkilerden ve alternatif yöntemlerden de faydalanılmaktadır.

Boswellia Serrata ismini taşıyan ve Hindistan’da yetişen bir bitkinin, eklem iltihaplarına iyi geldiği bilinmektedir. Dizdeki kıkırdaklara birçok faydası olan bitki kıkırdakların daha iyi beslenmesini sağlamakta ve kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanında zerdeçal bitkisinin de düzenli kullanıldığında diz kapağındaki eklem ağrılarını geçirdiği ve dokuların onarılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bunun yanı sıra yumurta kabuğu zarında bulunan mineral ve proteinler kıkırdakta doku üretimine yardımcı olurken aynı zamanda eklemlere hareket kabiliyeti kazandıran bir etkiye sahiptir.

Dizde Kıkırdak Aşınması İçin Diğer Tedavi Yöntemleri

Bitkisel yöntemlerin haricinde de dizdeki kıkırdak aşınması için birçok farklı çözüm önerisi sunulmaktadır. Rahatsızlığı içeren bölge hareketli bir bölge olduğu için egzersiz yapmak oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Egzersizlerin rahatsızlığın ilerlemesini azaltacak bir etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır. Bisiklet, yüzme ve bunun yanında germe hareketleri yapmak ilk akla gelen antrenmanlardır.

Bu tarz bir rahatsızlık geçirdiğinizde öncelikle fizik tedavi uzmanlarından destek almanız gerekecektir. Fizik tedavisi dizdeki kıkırdak aşınmasının düzelmesi için olmazsa olmaz süreçlerden biridir.

SON YAZILAR