Ana Sayfa Genel Sağlık

Diz Ağrısına İyi Gelen 7 Doğal Yöntem

Diz Ağrısına İyi Gelen 7 Doğal Yöntem

Diz ağrısı ileri yaş ile alakalı ise menisküs dahi söz konusu olabilir ve hasta bunun ne zaman, neye bağlı olarak ortaya çıktığını hatırlamayabilir. Ancak ağırlık kaldırmak, egzersiz yapmak, çömelmek, vücudu döndürmek… gibi yanlış hareketler; hatta vücut ağırlığının fazla olması dahi diz ağrısı ile her yaşta karşılaşılmasına neden olabilir. Bu noktada, diz ağrısına ne iyi gelir, diz ağrısı nasıl geçer gibi soruların yanıtları araştırılmaya başlanır. Sizlere, diz ağrısına iyi gelen 7 doğal yöntemden söz edeceğiz. Ancak bu doğal yöntemlerden yararlanmadan önce, eğer 2 – 3 günden uzun süren şiddetli diz ağrısı probleminiz varsa doktorunuza başvurmalısınız. Menisküs yırtığı gibi ciddi bir soruna bağlı diz ağrısı, dizdeki kıkırdak üzerinde geri dönüşü olmayan hasarlara dahi yol açabilir; unutmamalısınız.

Evde Diz Ağrısına İyi Gelen 7 Doğal Yöntem

diz ağrısına iyi gelen

Diz ağrısına iyi gelen 7 doğal yöntemin her biri, evinizde bulunan malzemelerle rahatlıkla hazırlayabileceğiniz türden.

  • Bir baş zencefil kökünü alıp rendeleyin. Zaman kaybetmeden diz ağrısı çektiğiniz bölgeyi, rendelenmiş zencefili merhem olarak kullanmak sureti ile ovalayın. Sonrasında bir müddet bekleyin. Ardından bölgeyi ılık su ile durulayabilirsiniz. Ancak herhangi bir alerjik etki gördüğünüzde uygulamayı kesin.
  • Sadece diz ağrısı değil, tüm ağrılar üzerinde olumlu etkisi bulunan zencefilin yağını da hazırlayabilir ve diz ağrısı için masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Bunun için kök halinde aldığınız zencefili doğrayıp zeytinyağının içerisine ekleyin ve bir ay bekletin. Ardından süzerek, hazırlamış olduğunuz yağı, ağrıyan bölgelerinize uygulayabilirsiniz.
  • Zerdeçal, karadut ve zencefil çaylarının her birini tüketerek de diz ağrısından kurtulabilirsiniz. Örneğin zencefilin içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerin ağrılar üzerindeki etkisi pek çok kişi tarafından bilinmektedir. 1.5 tatlı kaşığı toz zencefili bir fincan kaynamış suyun içerisine atarak beş dakika demlenmesini sağlayın ve sonrasında süzerek hazırlamış olduğunuz zencefil çayını şekersiz için.
  • Diz ağrısına iyi gelen 7 doğal yöntemden biri de buz ile gerçekleştirilen soğuk kompres uygulamasıdır. Bir avuç buz küpünün bir tülbent içerisine sarılarak, ağrıyan bölgeye yirmi dakika boyunca masaj uygulanması şeklinde, günde ortalama üç kere gerçekleştirilir. Menisküs yırtığına dahi iyi gelme ihtimali bulunan bu yöntem damarları sıkıştırarak kan akışını azaltır. Böylece hem şişlik, hem de diz ağrısı üzerinde etkisi sağlanmaktadır.
  • Elma sirkesi deneyebileceğiniz bir diğer doğal malzemedir. İsterseniz gün içerisinde, karıştırmış olduğunuz iki tatlı kaşığı elma sirkesi ve iki tatlı kaşığı suyu içebilir, isterseniz banyo suyunuzun içerisine elma sirkesi karıştırarak ağrıyan dizinizi bu suyun içerisinde yarım saat bekleyebilirsiniz. Ya da bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bir çorba kaşığı zeytinyağını karıştırarak, ağrıyan bölgenize günde iki sefer masaj yapmak kaydı ile uygulayabilirsiniz. Bu yöntem hem dizinizde bulunan toksinleri uzaklaştırır; hem de bölgede yağlanmanın artmasını ve ağrının azalmasını sağlar.
  • İçeriğinde bulunan Kapsaisin maddesi dolayısı ile acı kırmızı biber de diz ağrısına iyi gelmektedir. Yarım kupa zeytinyağını ılıtıp içerisine iki çorba kaşığı acı kırmızı biber karıştırarak, bu karışımı bir hafta boyunca günde iki sefer ağrıyan bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • Özellikle artrit kaynaklı diz ağrısında limondan da yararlanabilirsiniz. İki tane limonu küçük parçalar halinde doğrayıp pamuklu bir bezin içerisine sarın. Sonrasında bezi susam yağının içerisine batırın. Ardından da dizlerinize on dakika boyunca uygulayın. Bu işlemi ağrılar geçene kadar, günde iki kere tekrarlayın.

SON YAZILAR