Ana Sayfa Genel Sağlık

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş Ağrısı Neden Olur?

Günümüzde insanlar diş ağrısı ile sıkça karşılaşmaktadır. Peki diş ağrısı neden olur? Bir çok diş ağrısı sebepleri bulunmaktadır. Genellikle en sık  olarak diş ağrısının oluşmasına sebep olan şeyler dişlerde oluşan çürüme, diş eti iltihapları, dişlerin fiziksel darbe alması  ve diş minesinde oluşan aşınmalardır. Bazı hastalıklar da diş ağrısına sebep olabilmektedir. Örneğin sinüzit ve sinüs iltihaplanması sonucunda diş ağrısı görülebilmektedir.

İnsanlar hafif diş ağrılarını pek de önemsememektedir. Fakat hafif diş ağrıları büyük diş problemlerinin belirtisi olabilir. Bu yüzden hafif de olsa diş ağrısı problemiyle karşılaştığınız durumlarda hemen bir diş doktoruna başvurmanız tavsiye edilir. Erken yapılan diş tedavilerinde dişin kurtulması büyük rol oynamaktadır. Geç kalınmış bir tedavide dişinizi kaybedebilirsiniz.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

İnsanlar diş ağrılarında genellikle kendiliğinden geçer düşüncesiyle son ana kadar beklerler. Bu süreç zarfında kulaktan dolma bilgilerle hareket ederek diş ağrısı problemini gidermeye çalışırlar ve bunun sonucunda yapılan yanlış uygulamalar diş ağrısını daha fazla artmasına sebep olabilir. Daha sonra ise dinmeyen ağrıların sonucunda son çare olarak bir diş hekimine başvururlar. Fakat bu durum tamamen yanlıştır geç kalınmış diş tedavilerinde diş tamamen kaybedebilir.

Peki diş ağrısı nasıl geçer. Diş ağrısının uzman bir diş hekimi tarafından teşhisi konulduktan sonra diş hekimi kontrolünde tedaviye başlanır. Örneğin dişler de çürük varsa çürüğün temizlenmesi, diş eti iltihaplanması varsa antibiyotik tedavisi gibi yöntemler ile diş ağrınız tedavi edilir.

İnsanlar bir şeyleri kaybetmeye başladıktan sonra bir şeyler yapmaya çalışırlar. Fakat bir şeyleri kaybetmeden önce önlemini almaya çalışmak problemlerinizi en aza indirecektir. Örneğin diş problemleri: eğer dişlerinizin problem çıkarmaması ve diş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız ilk yapacağınız şey dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak ve bakımlarını uzman diş hekimi kontrolü altında düzenli olarak yaptırmanızdır. Diş ağrısı, diş problemleri ve diş eti iltihaplarını bu şekilde en aza indirebilirsiniz.

SON YAZILAR