Ana Sayfa Genel Sağlık

Depresyondan Nasıl Kurtulurum?

Depresyondan Nasıl Kurtulurum?

Depresyon, hayatımızın akışını etkileyen oldukça ciddi yan etkileri olabilen bir sağlık sorunudur. Tedavisinin efektif biçimde yapılmaması durumunda kronikleşen ruh sağlığı bozuklarına sebep olabilir ve hastanın hayatını genel olarak olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle Depresyondan Nasıl Kurtulurum? Sorusunun cevabını araştırıyor olmak, hastanın bilinç düzeyini de ortaya koyması bakımından oldukça önemlidir. Pek çok hastanın sahip olduğu sorunun farkında olmaması nedeniyle Depresyondan Nasıl Kurtulurum? Sorusunu genelde aile bireyleri ve sosyal çevresi onun adına araştırır, ki bu şaşılacak bir durum değildir. Zira depresyonun derin etkisi altındaki pek çok kimse bunun farkında olmaz, bir kısım da kabul etmez.

Depresyon nedir?

Tanımını yapmak çok zor olmakla birlikte, muhakeme sistemlerinin genel bir ahraz süreci içerisine girmesi, umutsuzluk ve mutsuzlukla ilişkilendirilen bir süreç olarak tanımlanabilir.

Açıkça belirtmek gerekir ki, depresyonda olmak utanılacak bir husus değildir. Nasıl ki başınız ağrıdığında veya grip olduğunuzda utanmıyorsanız bu durumda da utanmanıza gerek yoktur.

Depresyon her an herhangi birisinin içerisine girebileceği bir süreçtir ve bir sağlık sorunudur. “delilik” olarak tanımlanan akıl hastalığı ile ilgisi olmayıp, özellikle şehir yaşantısı içerisinde bazı dönemlerde neredeyse kaçınılmazdır. Bu nedenle depresyondan nasıl kurtulurum? Sorusunun cevabını ararken çekinmeyiniz. Ayrıca bu soruna sahip olduğunuzu açıkça ifade edebiliyor olmak dahi, tedavi sürenin bir parçasıdır.

Hayatta rollerimiz vardır. Maalesef monoton bir düzen içerisinde koşuşturma ile devam eden hayatımızda kimi zaman ruh sağlığımız olumsuz etkilenir. Bu noktada kaçınılmaz tepkiler veren mental mekanizmamız üzerindeki ilk etki, depresyon olmaktadır. Bu noktada birkaç depresyon tipi söz konusudur ve Depresyondan Nasıl Kurtulurum? Sorusunun cevabı hangisine sahip olduğunuzu anlamaya bağlıdır.

Yalnız, bir noktanın altını çizmek gerekir ki, psikolojik ve psikiyatrik sorunlardan kendi başınıza kurtulamazsınız, pek çok vakada terapi; bazı vakalarda ise ilaç tedavisi gerekli olacağından hekim kontrolüne başvurmakta fayda vardır.

  • Manik depresyon
  • Majör Depresyon
  • Bipolar Bozukluk
  • Kış Depresyonu

Gibi sınıflandırılabilecek depresyon türlerinin hemen hepsi ağır tablolara yol açabilmekle birlikte kış depresyonu çok sık görülen akut bir sorundur ve bahardan itibaren çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir.

Depresyon Neden Olur?

Depresyon herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Sosyal çevre değişikliği, bir yakınını kaybetmek, işsiz kalmak, sevgilisi tarafından terk edilmek ve benzeri pek çok etken depresyona sebep olabilirken, bazı vakalarda depresyonun tanısının konulması neredeyse imkansızdır.

Hastanın kişilik özellikleri ile pek çok olumsuz etkenin bir araya gelmesinden kaynaklanan bir sorun olarak ortaya çıkabilen bu depresyon türlerinde “Depresyondan Nasıl Kurtulurum?” Sorusunun cevabının mutlaka hekim tarafından izlenmesi gerekir. Zira depresyondan nasıl kurtulurum? Sorusunun cevabı teşhisle bağlantılıdır ve her hasta için cevaplar aynı değildir. Yani kişiye özel bir tedavi süreci geliştirilmesi gerekir.

İnsan vücudunda yer alan organların işlevleri, her insanda aynıdır. Ancak beyin, henüz tam olarak keşfedilmemiş ve belki de asla keşfedilemeyecek bir organ dolduğu için tedavisi de oldukça güçtür. Bu nedenle ruhsal sorunlar göz ardı edilmemeli ve hekim kontrolünde tedavileri sağlanmalıdır. Tablo ne kadar ağırsa, klinik tedavi de o kadar gereklidir.

Maalesef sizlere Depresyondan Nasıl Kurtulurum? Sorusunun cevabı olarak birkaç madde veremiyoruz. Bu noktada verilen tüm tedavi önerilerinin de anlamsız olduğunu söylemek gayet tabii mümkündür. Bu nedenle, Depresyondan Nasıl Kurtulurum? Sorusunun cevabını aramak yerine, hemen bir hekimde randevu alarak depresyon şüphenizi hekime açmanızda fayda vardır. İleride daha yoğun problemlerle karşılaşıp daha ağır tablolarla aynı konuma gelmemek için, sorunun tedavisi daha kolayken hekime başvurmak en doğru seçenektir.

SON YAZILAR