Ana Sayfa Çocuk Hastalıkları

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Nasıl Geçer?

Orta kulak bölgesinde bulunan, mukoza adlı örtünü iltihaplanmasına orta kulak iltihabı denir. Orta kulak iltihabı genizlerden ve burunlardan aşağı yukarı gelip giden iltihaplar sonucu ortaya çıkar. Burun ve genizlerde oluşan bu iltihap östaki borusu yardımıyla orta kulağa ulaşır. Östaki borusu normal şartlarda devamlı kapalı bir şekilde çalışır fakat yutkunma esnasında genizden ve burundan gelen basınçla açılır. Orta kulak iltihapları genel olarak kendi başına bir hastalık değil başka bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkar. Örnek olarak grip, nezle, sinüzit ve solunum yolu enfeksiyonlardan kaynaklı oluşur.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Orta kulak iltihabının en belirgin özelliği kulak ağrılarıdır. Genel olarak bu rahatsızlık bebeklerde görülür ve çok şiddetli bir şekilde hissedilir. Bebeklerin kulaklarında oluşan bu ağrı bebekleri uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Bu ağrılara ateş eşlik eder, orta kulak iltihabı zamanında tedavi edilmediği sürece kulak iltihapla dolmaya başlar ve duyma yetilerinde azalma görülmeye başlar.

Nasıl Tedavi Edilir?

Orta kulak iltihapları nasıl tedavi edilir? İlk olarak doğal yollarla tedavi edilmesi tercih edilir. Kulağa uygunsuz müdahaleler yapılmadan kulak doğal yollarla temizlenir veya burun açıcı spreyler kullanılabilir. Bunun yanı sıra ortak kulak iltihaplanmalarında östaki borusunun normal düzeyde çalışması için ilaçlar kullanılabilir.

Çocuklarda  kulak ağrısı çok şiddetli olursa ve kulak aşırı iltihaplanırsa kulak zarına ufak bir çizik atılarak bu iltihaplanmalar boşaltılır. Bu işlem sonrasında kulak zarı bir hafta içinde kendiliğinden düzelir.

Eve Yapılabilecek Tedavi

Ev ortamında orta kulak iltihabı nasıl geçer? Sorusuna orta kulak iltihaplarının kesinlikle alanında uzman bir doktor tarafından teşhis edilmeli ve tedavisine başlanmalıdır. Bunun yanı sıra şiddetli ağrısı olan çocukların ağrılarını azaltmak ve rahatlatmak amacıyla ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler kullanılabilir. Kulak akıntısı olan çocuklarda banyo sırasında kulağına su kaçmamasına özen gösterilmelidir. Kulak tıkaçlarıda kullanılabilir.

 

SON YAZILAR