Ana Sayfa Genel Sağlık

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Vücudumuzda bazı nedenlerden dolayı lekeler görülebilir. Bunlar ise güneş, sivilce, cilt problemleri ve yaşlılık gibi etkenlerdir. Cilt lekeleri denildiğinde aklımıza, çoğu kişininde başına gelmiş olan sivilce ve güneş lekeleri gelmekte. Cildimizde oluşan bu lekeleri giderebilmek için probleme neyin sebep olduğunu bulmak ve sebep olan bu nedenleri ortadan kaldırmak gerektiğini bilmemiz gerekir.

Bizleri rahatsız eden bu lekeleri nasıl giderebileceğimiz hakkında, neler yapmamız gerektiğini ve nasıl bir yol izlememiz gerekiyor birazda onlardan bahsedelim. Cilt lekelerinin oluşmasına neden olan dış etkenlerden bahsetmiştik. Vücudumuzun neden kahverengi yada beyaz lekeler oluşturduğu hakkında daha detaya inelim.

Cilt Lekeleri Neden Oluşur?

Cildimizde bulunan Melanin pigmentlerinin bölgelere göre fazlalaşması veya ciltte birikmesi sonucunda oluşmaktadırlar. Melanin pigmenti derimizde, beynimizin bazı bölgelerinde, saçlarımızda ve göz zarlarımızda bulunan koyu renkli bir biyolojik pigmenttir. Bunun yanında sebep olan bazı nedenlere ise aşağıda yer verdik.

  • Genetik faktörler sebebiyle oluşabilir.
  • Kullanılan bazı kimyasalların vücut tipinize göre reaksiyon göstermesi nedeniyle ortaya çıkabilir.
  • Çoğu insanda görülme sebebi uzun süre güneşe maruz kalınmasıdır.
  • Doğal bronzlaşma olmayan solaryum da cildinizde leke oluşumuna neden olabilmekte.

Görülen bu lekeler dikkat çekmesi sebebiyle yüz bölgemiz de daha çok oluşuyormuş gibi bir izlenim bıraksa da vücudumuzun herhangi bir bölgesinde de görülebilir. Özellikle cilt problemleri sonucunda görülsede, en çok güneşe fazla maruz kalınması durumunda karşımıza çıkar. Güneş ve sivilce kaynaklı oluşan lekeler cildimizde koyu kahverengi bir renkte leke oluşmasına neden olur.

Cilt Lekeleri Nasıl Giderilir?

cilt lekeleri ile ilgili

Vücut lekeleri için tıpta birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Aynı zamanda giderilemeyecek bir sağlık sorunu değildir. Sadece cilt kanseri kaynaklı oluşumunda lekelerin giderilmesi için yapılan tedaviler sonuç vermeyebilir. Onun dışında birçok lekeden kurtulunabilinir.

Tedavisinde dermatolojik ürünler, doğal yöntemler ve maske gibi ürünler ile sonuç alınabilmektedir. Bu yüzden genel olarak bu tedavi yöntemleri sıkça karşımıza çıkar. Kullanılan bu tedavi yöntemleri hakkında bazı bilgilere aşağıda sizler için değindik.

Cilt lekelerinin tedavisinde kullanılan dermatolojik ürünler

Bu ürünler genel olarak asit içerikli kimyasal ürünlerden oluşmaktadır. Tedavi etme yöntemi ise sürekli cildin soyulması sağlanılarak lekeli bölgenin cilt üzerinden atılması işlemini amaçlar. Kimyasal olduğu için yan etkileri olabilir. Bu nedenle bu işlemi yapmadan önce doğal tedavi yöntemleri ile probleminizi gidermeye çalışmanız hem sağlığınız açısından faydalı hem de gereksiz kimyasal ürün kullanmanızı engellemiş olur. Eğer doğal yöntemler ile cilt lekeleri sorununuzu gideremiyorsanız, dermatolojik ürünlere başvurabilirsiniz.

1-Kimyasal peeling işlemi

Kimyasal peeling işlemi yapmadan önce doğal yöntemler ve dermatolojik ürünleri tercih etmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Eğer yaptığınız işlemlerden sonuç alamadıysanız son aşamada bu işlemi yapabilirsiniz. Kimyasal peelingler bazı ciltlerde yan etkilere sebep olabilmektedir. Bu nedenle bu işlemi son sıraya bırakmak oldukça önemlidir. Kimyasal peeling derinin en üst tabakasında bulunan tabakayı soyarak lekeyi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

2-Cilt lekeleri lazer tedavisi

Lazer tedavisi kimyasal peeling gibi deri yüzeyinde soyulmalar sağlayarak lekelerinin giderilmesini amaçlamaktadır. Bu işlem ile cilt lekelerinizden oldukça kolay kurtulabilirsiniz. Fakat lazer tedavisini yan etkileri oldukça fazladır. Bunlar ciltte kızarıklık, ciltte tahriş, ağrı ve yanık gibi yan etkilerdir.

3-Cilt lekeleri için doğal maske

Malzemelerimiz taze sıkılmış limon suyu ve maydanoz. Kullanımı maydanoz güzelce doğrandıktan sonra kaynatılmış suya atılıp 10 dakika kaynatılır. Daha sonra suyun soğuması beklenir ve içerisine 4-5 yemek kaşığı sıktığınız limon suyu ilave edilir. Cilt yüzeyine fazla bastırmadan bir pamuk yardımı ile yüzünüze uygulayabilirsiniz. Cilt lekeleri gidermede oldukça faydalı doğal bir yöntemidir.

SON YAZILAR