Ana Sayfa Genel Sağlık

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Çözümler

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Çözümler

İnsanları oldukça rahatsız eden burun tıkanıklığı bazı sebeplerden dolayı yaşayabildiğimiz önemsenmesi gereken sağlık sorunlarından biridir. Burundan nefes alınamaması durumunda, ağızdan uzun süre nefes almaya çalışmak oldukça can sıkıcı bir hal almaktadır. Bu yüzden burun tıkanıklığına çözüm arayışlarına, bir yerden başlamamız gerekir.

Bu hastalık genelde grip, sinüzit, doğuştan burun tıkanıklığı, burun eğriliği ve zamanla burun kanallarında gelişen et parçası nedeniyle karşımıza çıkmaktadır. Buna bağlı olarak çözüm aramaya başlamadan önce burun tıkanıklığına sebep olan sorunu tam anlamıyla öğrenmeniz ve ona göre bir çözüm aramanız oldukça önem taşımaktadır.

Evde Burun Tıkanıklığına İyi gelen Çözümler?

burun tıkanıklığına çözüm evde yöntemleri

Eğer burun tıkanıklığınız doğuştan gelen yada daha sonra gelişen et parçası nedeniyle tıkalı değilse evinizde yapabileceğiniz bazı yöntemler ile burun tıkanıklığına çözüm evde yöntemiyle, geçici tıkanıklarda çözüme kavuşabilirsiniz. İyi gelebilecek bazı yöntemleri aşağıda sıraladık.

  • Tıkalı burnunuzu parmak yöntemi ile açmak. Serçe ve baş parmaklarınızı burun içerisine sokup yukarı ve aşağı olacak şekilde hareket ettirin ve bu işlem sırasında nefes almayı deneyin. Bu yöntem oldukça etkilidir.
  • Geçici burun tıkanıklığınıza iyi gelen yöntemler arasında nane ve suyu birlikte kullanmak da tıkanıklığı açmaya yardımcı olmada fayda sağlamaktadır. Bu yöntem için öncellikle suyun içerisine bir miktar nane atıp kaynattıktan sonra, oluşan buharı burnunuza yavaş yavaş çekiniz. Burnunuzdan nefes almanızı oldukça rahatlatacaktır.
  • Bazı hazır besinler ile hızlı bir şekilde burun tıkanıklığına çözüm evde arayışını sonlandırabilirsiniz. Bunlar nane şekeri, mentol içeren mendiller ve baharatlı yiyecekler hızlı bir şekilde geçicide olsa bir süre rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır.
  • Burun tıkanıklığı yaşadığınız süre boyunca yatış pozisyonunuzda oldukça önemlidir. Fakat burun deliklerinizden ikisi tıkalıysa bu işlem işe yaramaz. Eğer burun deliklerinizden biri tıkalı ise tıkalı olmayan burnunuzun tarafına yatmanız geçici olsa da yatarken sizi rahat ettirecektir.
  • Evde yapabileceğiniz çözümlerden bir diğeri ise, bir havluyu fazla olmayacak şekilde ısıttıktan sonra, yüzünüze koyup burnunuzdan nefes almaya çalışın.
  • Zeytin yağı kullanımı birçok hastalık da etkili olduğu gibi burun tıkanıklığında da işe yaramaktadır. Yapmanız gereken tek şey tıkalı olan burnunuza bir damla zeytinyağı damlatmaktır.
  • Burun tıkanıklığı süresi boyunca sigara kullanıyorsanız kullanmamaya ve sigara dumanı olan ortamlardan uzak kalmaya çalışmalısınız. Duman nefes alıp vermenizi bu süre içerisinde oldukça kısıtlayabilir.

Eğer yukarıda anlattığımız yöntemler size fayda sağlamadıysa. Hastalığınız ileri derecede olabilir bu yüzden bir hekime başvurarak gerekli ilaçları ve burun spreyi kullanımı ile tedavinize devam etmeniz daha faydalı olacaktır.

Burun Tıkanıklığı İçin Ameliyat Ne Zaman Gereklidir?

Burun tıkanıklığınız et ve doğuştan gelen bir rahatsızlık nedeniyle meydana gelmekte ise, rahatsızlığınıza sebep olan hastalığın giderilmesi, aynı zamanda burnunuzun tıkanmasına neden olan et parçasının ameliyat ile alınması durumunda anca çözüme kavuşabilirsiniz. Bu aşamalarda çözüme kavuşabilmek için tıkanıklığın durumuna göre ameliyat gerekli olabilmektedir.

SON YAZILAR