Ana Sayfa Genel Sağlık

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Kış aylarının yaygın hastalıkları arasında bilinen nezle, grip, soğuk algınlığı, alerji… belirtilerini hep burun akıntısı ile verirler. Bizler ise genellikle bu durumdan rahatsızlık duyarız: sürekli burnumuzu silmek bazen makyajımızı bozar, bazen karizmamızı sarsar, bazen ise burnumuzda yara oluşmasına neden olur. Bu nedenle burun akıntısını kesmek için çabalarız. Ancak eğer sinüzit problemimiz varsa, burun akıntısı nasıl geçer sorusunu sormaktan çok, burun akıntısının olmasını sağlamaya çalışırız. Aksi halde baş ağrısını şiddetli derecede hissetmemiz söz konusu olur.

Burun akıntısı şiddetli ise bunun nezle işareti olduğunu düşünebiliriz. Koyu renk burun akıntısı virüslere işaret ederken, su gibi renksiz olması da alerji habercisi olarak düşünülmektedir. Ancak burun akıntısının ciddiye alınmaması durumunda, bazı hastalıklarla karşılaşmanın da söz konusu olabileceğini unutmamamız gerekir.

Pek çok insan, burun akıntısını kesmek için ilaç kullanımı yoluna başvurur. Ancak kullanılan ilaçlar, sorunun tamamen ortadan kalkmasını sağlayamadığı gibi, bazı sağlık sorunlarına da neden olmaları dolayısı ile tercih edilmemelidirler. Bitkisel yöntemlerden yararlanarak burun akıntısından kurtulmak, yapabileceğiniz en doğru şey olacaktır.

Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

■ Limon, içeriğinde bulundurduğu yoğun C vitamini dolayısı ile üst solunum yolu hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Bununla birlikte, belki de limon suyunu burnunuza çekebileceğinizi daha önce hiç duymamıştınız. Ancak yöntemi denerseniz, etkinliğini kısa zaman içerisinde görebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, bir bardak ılık suyun içerisine sekiz damla limon suyu karıştırmak ve bu suyu günde üç kere burnunuza çekmekten ibarettir.

■ Zencefilin de üst solunum yolu hastalıkları, baş ağrısı, mide bulantısı… gibi sorunlara iyi geldiğini bilmeyenimiz yoktur. Ancak burun akıntısını kesmek için de zencefili kullanabilirsiniz. Genellikle daha acı olması dolayısı ile toz zencefil kullanımını öneririz. Ancak burun akıntısını kesmek için taze zencefil kökünü ağzınıza alarak çiğnemeyi denemeli ve sonrasında çıkan suyu da yutmalısınız. Bu yöntemi günde bir kaç kere denemeniz halinde, en fazla dört gün içerisinde burun akıntısından kurtulduğunuzu görürsünüz.

■ Ilık su içerisine bir miktar tuz karıştırıp, tuzun su içerisinde erimesini sağlayın. Ardından, damlalığınız varsa onunla; yoksa da çay kaşığı kullanarak, hazırlamış olduğunuz tuzlu suyu burnunuza aktarın. En fazla üç gün içerisinde burun akıntısından kurtulabilirsiniz.

■ Bir litre suyu kaynatıp, içerisine bir demet taze nane yaprağı atın ve bir süre daha kaynatın. Ardından hazırlamış olduğunuz nane suyu daha sıcak iken, buharını, olabildiğince içinize çekin. Nanenin nefes açıcı mentollü etkisi, burun akıntısını kesmek için birebir etkili bir yöntemdir ve günde bir kaç kere tekrar edilmesi önerilmektedir.

■ Bir bardak ılık suyun içerisine ekleyeceğiniz bir yemek kaşığı doğal elma sirkesi ile hazırlamış olduğunuz karışımı içebilir; dilerseniz bal ya da limon kullanarak tatlandırma yolunu da tercih edebilirsiniz.

■ Burun deliklerinizin her birine iki damla damlatacağınız hardal yağı, doğal antibiyotik etkisi dolayısı ile burun akıntısı sorununuza iyi gelecektir.

Tüm bunlara ek olarak, uyumadan önce sıcak duş almak, bol sıvı; ama tercihen su tüketmek, soğan ve sarımsak da burun akıntısını kesmek için etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

SON YAZILAR