Ana Sayfa Genel Sağlık

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun tutulması ya da boyun fıtığı ağrısı çekmek son derece can sıkıcı bir durumdur. Peki boyun ağrısı neden olur boyun ve baş hareketlerinizi büyük ölçüde olumsuz yönde etkileyebileceğinden, televizyon izlemek, yemek yemek, günlük rutin işlerinizi yapmak ve çevrenizdekilerle konuşmak bile işkence haline gelebilir.

Boyun ağrısının neden kaynaklandığını bilmek tedavi için en önemli ilk adımdır. Boyun ağrısı nasıl geçer. Uzun süren sık sık tekrar eden günlük hayatınızı sürekli olumsuz etkileyen ağrılar için yapılacak ilk adım bir doktor muayenesi olmalıdır. Ortopedi, fizik tedavi ve beyin cerrahisi uzmanları ağrının nedenini tespit etmek konusunda size yardımcı olabilirler

Boyun Ağrısının Sebepleri?

 • Genellikle duruş, masa başı işler veya geçirdiğiniz kaza travmalarından olabilir.
 • Boyun ağrılarının tümör, omurga, iltihap veya enfeksiyon gibi nadiren karşılan sebeplerden olduğu olabilir.
 • Oturuş bozuklukları veya yanlış yastık kullanımı ve stresli durumlarda birleşince ortaya boyun ağrıları çıkabilir
 • Boyun kireçlenmesi ve boyun fıtığı da boyun ağrılarının başlıca sebeplerinden olabilir.
 • Boyun ağrıları kollarda halsizlik, şişlik, yürümede zorluk ve genel olarak halsizlik gibi şikayetleriniz gün geçtikçe artıyorsa zaman kaybetmeden bir doktora muayene olmak gereklidir.

Boyun ağrısı için reçeteli ilaçlar kullanmanız gereken durumlarda bile ağrının geçme süresini hızlandırabilmek için bazı önlemleri evde kendinizde alabilirsiniz.

Boyun Ağrısını Önlemede Yardımcı Olacak Yöntemler?

 • Boyunu esneme hareketleriyle 4, 5 gün boyunca dinlendirmek boyun ağrılarınızın hafiflemesini veya tamamen geçmesini sağlayabilir.
 • Boyun ağrıları genel olarak bozuk duruş ve oturuşlardan kaynaklanmaktadır. Bu yüzden araba kullanırken, televizyon izlerken veya bilgisayar kullanırken duruş ve oturuşlarınıza dikkat etmeniz gereklidir.
 • Hayatımızın büyük bir bölümünü uyuyarak geçirmekteyiz bu yüzden doğru yastık seçimi boyun ağrılarının oluşmasını engellemekte oldukça önemlidir. Eğer yanlış yapılan yastık seçimlerin de her uykudan kalktığınızda boyun ağrısı sebepleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Yatarken boynun pozisyonunun bozulmaması için sırt üstü veya yan yatılması tavsiye edilmektedir.
 • Ciddi sağlık problemlerinin oluşturduğu örneğin boyun fıtığı, tutulma, geçmeyen ağrılar vb. boyun ağrılarında doktorunuz kontrolünde ağrı kesiciler, kas gevşeticiler kullanılabilir. Hiç bir ilaç doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.
 • Boyun ağrılarınız yürümede zorluk çekmenizi, halsizlik ve şişkinlik gibi problemlere sebep oluyorsa gün geçmeden hemen bir doktora başvurmalısınız. Erken tedavi problemin giderilmesinde oldukça önemlidir.

SON YAZILAR