Ana Sayfa Genel Sağlık

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısı günümüzde bir çok kişinin sıkça karşılaştığı bir sağlık problemidir. Boğaz ağrısı neden olur? Soğuk su, soğuk içecek tüketilmesi ve sıcak ortamlardan ani soğuk ortamlara geçilmesi sonucunda vücut direnci zayıflamaktadır. Bunun sonucunda boğaz ağrıları görülmektedir. Boğaz ağrısının yanı sıra bir çok hastalığın başlamasına da sebep olmaktadır. Örneğin yüksek ateş, öksürme, grip vb. hastalıklar. Boğaz ağrısı tedavi süreci için  alanında uzman bir doktora başvurarak gerekli kontrolleriniz yapıldıktan sonra ilaç, şurup tedavisi ile boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde yapabileceğiniz doğal yollarla boğaz ağrısı nasıl geçer veya hafiflemesini sağlayacak önerilerimiz bulunmaktadır. Bu bilgiler aşağıda maddeler halinde verilmiştir.

  • C vitamini içeren besinlerin tüketimini artırın. Örneğin limon, portakal, greyfurt vb. gibi bolca C vitamini bulunmaktadır. C vitamini içerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde virüsler le savaşmakta oldukça etkilidir. C vitamini vücudun direncinin artmasını sağlar, bu da daha çabuk olarak iyileşmenize yardımcı olur.
  • Yemek seçimlerinizi dikkatli yapmalısınız. Çünkü boğazınızın daha fazla tahriş olması hastalığınızın daha zor iyileşmesine sebep olur. Bu sebeple yemeklerinizi boğazını tahriş etmeyecek türden tercih etmeye özen göstermelisiniz.
  • Sizi zinde tutacak gıdalar la beslenmelisiniz. Örneğin tavuk suyu, et suyu, ballı süt, gibi gıdalar tüketmeniz boğaz ağrınızı hafifletecektir.
  • Eğer tütün mamulleri kullanıyorsanız. Bu dönemde kesinlikle bunlardan uzak durmalısınız. Boğaz ağrınızın şiddetini arttırabilir, iyileşme sürecini hızlandırmak açısından bu dönemde bu ürünleri kullanmayı bırakmalısınız.
  • Bu dönemde sıvı tüketimini olabildiğince arttırmaya çalışınız. Evinizde boğaz ağrınızı hafifletebilecek olan bitki çayları içebilirsiniz. Bu dönemde siyah çay içmenizi tavsiye etmiyoruz. Siyah çayın içerisinde bulunan tanik asit boğazınızın daha fazla tahriş olmasına sebep olabilir. Bu yüzden bitki çayı tüketmenizi tavsiye etmekteyiz.
  • Saftan içerisinde bulunan antioksidan maddeler sebebiyle boğaz ağrınıza iyi gelebilir. Safran karıştırılmış bir su ile gargara yapmanız boğaz ağrınızı hafifletmede yardımcı olur.
  • Havası kirli ortamlardan uzak durun ve bulunduğunuz ortamdaki eviniz, iş yeriniz olabilir, buradaki havayı nemlendiriniz. Havayı nemlendirmenize yarayacak buhar makinelerini kullanabilirsiniz.
  • Çorbanıza acı biber katarak tüketmeniz boğaz ağrınızı hafifletecektir. Acı biberin içerisinde bulunan etken maddeler iltihaplanma ve ağrıları hafifletmede yardımcıdır.

Bu yollarla boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz. Boğaz ağrınızı tamamen geçirebilmek için, alanında uzman bir doktora başvurarak gerekli kontrollerden sonra doktor kontrolünde bir tedavi yapılmalıdır.

SON YAZILAR